REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SİYASİ AMA İŞİ BİLEN OLSUN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİYASİ AMA İŞİ BİLEN OLSUN
Sami Bingöl TURAN( sbturan@mynet.com )
896 Görüntüleme
17 Kasım 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siyasi arenalar vaatler, söylemler çekişmeler derken, bir seçim dönemi daha geride kaldı. Halkın tercihi tek başına iktidardan yana olacak ki, AK Parti’nin 317 Milletvekili kazanarak güçlü bir iktidar olmasını sağladı. Demokrasiye zerre kadar inancımız varsa, ülkemizi de seviyorsak şimdi, her türlü kırgınlığı ve siyasi çekişmeyi tadında bırakıp el sıkışmak dostça ve kardeşçe yaşamak zamanıdır. Ortadoğu cehenneminin ateşi tüm dünyayı tedirgin etmeye başladı. Ankara’da 102 genci katleden terör şimdi Fransa’nın başkenti Paris’te değişik yerlerde silahlı baskınlarla 129 masum insanı katletti, diğer Avrupa ülkelerini de tehditten geri kalmıyor. Ne acıdır ki bu teröristlerin ellerindeki silahlar medeni ülkelerde üretilen silahlardır. İçeride ve dışarıda terör olaylarının geldiği tehlikeli noktayı görüyoruz. Ülkemizde halen devam eden terör nedeniyle masum insanlar öldürülüyor, güvenlik güçlerimizin şehit ediliyor nice ocaklara ateş düşüyor. 1 Kasım seçiminde halkın iradesiyle güçlü bir iktidar çıktı. Kurulacak hükümet bu destekle tüm sorunları çözmek, halkın huzurunu refahını barışını sağlamak zorundadır. Seçilen vekiller bugün yemin ederek göreve başlayacaklar. TBMM’si yeni dönemi resmen başlamıştır. Meclis başkanının seçilmesiyle beraber gerekli komisyonlar oluşacak, gelecek haftadan itibaren de yeni kabine üyeleri seçilmiş ve hükümet kurulmuş olacaktır.

***

Bildiğim kadarıyla, bugüne kadar eğitim alanında sorunsuz hiçbir dönemimiz olmamıştır. Zira eğitim her zaman sancılıdır ve içinden çıkılmaz girdaplarla doldurulmuştur. Onun içindir ki eğitime gönül veren bir vatandaş olarak, bu dönem kurulacak kabinede ki MEB’lığına, kimin nasıl birinin seçileceğini, çok önemsiyorum. Yeni bakanlar kurulu açıklandığı zaman, en büyük arzum: Eğitimin sorunlarını çok iyi bilen ve değerlendirecek kadar donanımlı siyasi ama işi bilen bir üyenin bu makama atanmasıdır. Çünkü Türk milli eğitim sistemimiz öyle bir çıkmaza sokulmuş ki kökten değişiklik şarttır. Açıkçası eğitim sistemimiz iyi değildir. Hepimiz iyi biliyoruz ki, disiplinsiz bir eğitimden asla başarı çıkmaz. Fazla söze gerek yok ister veli, ister görevli, isterse vatandaş olarak okulları ziyarete gittiğinizde değerlendirmesini yapın. Kıyafetler özgür, çoğu öğrenci makyajlı, okul yollarında ellerinde son model akıllı telefonlar, kulaklarında müzik aletleriyle dolaşan öğrencilerden ne beklenir. Bu düşüncelerim genel bir değerlendirmedir. Değişen sistemler ve bağlı yönetmelikler, okullarda ki disiplini alt üst etmiştir. Öğretmene rotasyon, okul yöneticilerine rotasyon, memura rotasyon, ilçe yöneticilerine rotasyon huzurlu ve başarılı bir çalışmanın önünü kapatmış.

***

Şu anda ülke genelinde yüzlerce, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü “Uzmanlık” adı altında bir toplu kadroya atanmıştır. Bu yöneticiler hiçbir iş yapmadan bu devletten maaş alarak akşama kadar bir masa etrafında boş oturuyorlar. Yazık değil mi? Okul müdürlerinin çok büyük çoğunluğu yer değiştirildi. Yöneticiler okullarda vekaleten görevlendirilmişler. Bir karmaşadır gidiyor. Okulların yöneticileri öğrencileri velileri çevrelerini ne kadar iyi tanırlarsa o kadar başarılı olurlar aksi takdirde görevlendirmelerde sadece zaman doldururlar. Yönetimi sarsılan bir okulda da disiplin olmaz disiplinin sağlanmadığı kurumda başarı elde etmek mümkün değildir.

***

Geriye dönüp 50 yıl önceki eğitimi yönetimi değerlendirdiğimizde her türlü uygulamanın daha verimli olduğunu görüyoruz. O yıllarda öğretmen yetiştiren köy enstitüleri her yönüyle donanımlı eğitimcileri yetiştiriyordu ve bu okulların sayısı da çok azdı. YÖK’ün kurulduğu yıllarda 20 olan üniversite sayımız bu gün 200 dolayındadır. Sadece siyasi amaçlarla eğitim fakültelerinin gece bölümleri de devreye sokulmuş hatta 15-20 sene önce hiçbir yerde iş bulamayan çeşitli fakülte mezunlarına siyasi çıkarlar uğruna öğretmen olma şansı tanınmıştır.

Bir ülkenin geleceğine etki eden en önemli kurumların başında milli eğitim ve dolayısıyla yetişen gençliğe verilen kaliteli eğitimdir. İşte onun için bu dönem ki güçlü iktidarın atadığı MEB’nına çok büyük görev düşüyor.

Türk milli eğitiminde yapıcı ve kalıcı bir reform bekliyoruz. Sağlık ve sevgiyle kalın.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web