Büyük Torbalı

Sözde var özde yok

Torbalı’da trafik konusunda yaşanan sıkıntılar herkesi mağdur ediyor. Karşılıklı iki araç yüzünden geçilmeyen ara sokaklar insanları çileden çıkartıyor. Dün sabah 07.30’da evden çıkıp Ertuğrul Mahallesi’nde ara sokaklardan geçerken karşılıklı park edilen araçların vatandaşı ve araç sürücülerini sıkıntıya düşürdüğünü yeniden gördüm.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sözde var özde yok
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
284 Görüntüleme
11 Mart 2017 - 8:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sabah çocuğunun elinden tutan veli okula doğru ilerliyor. Ara sokaklarda karşılıklı park edilen araçlar nedeniyle yol tek şeride düşüyor. İki araç geçebilmek için uzun süre birbirini beklerken yoldan yürümek zorunda kalan çocuklar ve velileri de arabalar geçerken neredeyse yol kenarındaki aracın üzerine çıkıyor. Çok tehlikeli bir durum. Genel olarak baktığımızda ise yasa gereği her evin bir otoparkı var. Bu da şunu gösteriyor otoparklar özde değil sözde var. Yeni yapılan binalarda denetimler oldukça sıkı olduğu için otoparkı olmayan veya uygun olmayan evlere yapı kullanma izni verilmiyor. Ama 5-10 yıl önce yapılan binalarda kağıt üzerinde otopark olmasına rağmen evlerin altında ya otopark bulunmuyor ya da araçların girme olasılığı olmayan yerler otopark olarak gösterilmiş. Ruhsatta otoparklı gözüken evde ne yazık ki otopark yok. Bu 1 değil 2 değil neredeyse tüm binalarda aynı sorun mevcut. İnsanlar aracını park edecek yer bulamıyor. Peki, nasıl oluyor da otoparklı olması gereken eve otopark olmadığı halde izin belgesi veriliyor. Bunu denetleyen bir kurum yok mu acaba? Yapılan denetimlerde bu eksikler nasıl gözden kaçtı. Geçtiğimiz gün yeni yapılan bir binanın otoparkına asansör haberi yapmak için girdim. Araç Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan evin zemin katına asansör sayesinde iniyor. Geniş bir otoparkı bulunan binada oturanlar araç park etmek için sıkıntı yaşamayacak.

UYARILARI DİKKATE ALMIYORUZ

Yediğimiz içtiğimiz hormonlu ve GDO’su ile oynanmış gıdalar, stres, hava kirliğini gibi birçok etken sağlığımızın bozulmasına nende oluyor. Kanser, kalp krizi gibi rahatsızlıklar nedeniyle ölüm olayları her geçen gün artıyor. İnsanlar artık neredeyse 60 yaşını zor görmeye başladı. Buna karşın uzmanlar gerekli kontrolleri yaptırmamız konusunda sürekli bizi uyarıyor. Ailesinden herhangi bir kalıtsal hastalık olanlar dikkatli olsunlar diyerek uyarılarda bulunuyorlar. Devlet ücretsiz olarak kanser taramaları yapıyor ama baktığınızda bu taramalara gidip kontrol yaptıran kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az. İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü aile sağlığı merkezlerinde ve ilçenin belirli yerlerinde zaman zaman stand açıp kontrol yapıyor. Gelen vatandaş sayısına baktığımızda ise herkesin sağlığı yerinde gibi görünüyor. Ama genel anlamda baktığımızda hepimizde birçok sağlık problemi var. İnsanlar artık gece yatıp sabah kalktığında dinlemiş olmuyor. Radyasyon, stres gibi birçok etken de yorgunluğumuzu üzerimizden atmamızı engelliyor.

GAZETELERİN ANKET ÇALIŞMASI YOK 

Son günlerde kulağıma, gazeteden geliyorum diyerek kapı kapı dolaşan bazı şahısların olduğu bilgisi geldi. Duyduğuma göre bu şahıslar Torbalı Gazetesi adına anket yapıyoruz diyerek evlere geliyormuş. Anket gibi birkaç soru sorduktan sonra ise diş macunu satışı da yaptıklarını belirtip satış yapıyormuş. Buradan herkesi uyarmak istiyorum. Büyük Torbalı Gazetesi olarak bir anket yapmıyoruz. Diğer gazetelerin de anket yaptığı ile ilgili bir bilgim yok. Yapmasalar haberimiz olurdu. Zaten ne alaka gazete için anket yapıyorsunuz daha sonra çantanızdan diş macunu çıkartıp satmak istiyorsunuz. Gazete adına anket yaptığına dair kapınızı çalan şahıslara aldırış etmeyin. Her kim olursa olsun bu tür bir konu ile karşılaştığınızda karşınızdaki şahıstan bir belge, kimlik veya izin belgesini mutlaka görün. Bazıları da yardım topladıklarını söyleyip sokak sokak geziyor. Bu tür yardım organizasyonları da valilik tarafından izin ile oluyor. Herkes kolay yoldan para kazanmanın yolunu bulmuş. Bu tür durumlar dolandırıcıların da ekmeğine yağ sürüyor. Güvenilir kurum ve kuruluşların ismini kullanan kötü niyetli kişiler şimdi de yerel gazeteleri kullanmaya başlamış.  Gazetemizin herhangi bir anket çalışması olmadığını ve dışarıda gezen şahısların kurumumuz ile ilgisi olmadığını bir kez daha bildiriyorum. Lütfen bu konuda dikkatli olun.

TELEKOM ARIZA HATTI ARIZALI MI?

Türk Telekom ile ilgili zaman zaman yazılar yazıyoruz. Telekom’dan hizmet alamayan vatandaşlar bu yazıları beğenirken Telekom görevlileri pek memnun olmuyor. İlçenin hızlı gelişmesine yetişemeyen Telekom, tabiri caizde şehrin göbeği olan Koruluk yanındaki binalara bile hizmet veremiyor. Kutu olmadığı için müşterilerine hizmet veremeyen firma vatandaşı mağdur ediyor. Torbalı’da durum böyle iken Telekom’un arıza bildirim servisi olan 121 bile arızalı. Geçtiğimiz haftalarda telefon arızasını bildirmek için 121’i aradım. Telesekreter beni yönlendirdi ve numarayı girdik. Tam ‘Arızanız kayıt altına alındı, en kısa zamanda bakılacak’ diyecek diye beklerken ‘Sistem arızası nedeniyle kayıt yapılamadı’ cevabını aldım. Birkaç gün sonra yine denedim. Aradan birkaç hafta geçti telefon arızasını bildirmek için dün yine aradım. Ama aradan geçen 2-3 haftalık süreçte hala 121 hattının arızası giderilememiş. Telekom ile ilgili büyük sıkıntılar olduğunu duymuştum. Torbalı’ya yatırım yapılmamasının sebebini de merak ediyorum. Teknoloji çağındayız ama maalesef İzmir gibi modern bir şehirde İnternet ve telefon hattını bağlatamıyoruz. Bakalım Telekom yetkilileri ilçedeki hat sorununu ne zaman çözüme kavuşturacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web