Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

TORBALI’NIN SANAT DRAMI

Güzide semtimiz Torbalı, pandemi öncesi sanat şahlanması yaşayan Torbalı! Pandemi ile birlikte sessizliğe gömüldü. Yerel yönetimin yaptığı bando takımı ve ilaçlama arabası ile yapılan göbek atmalık müzikleri saymazsak efendim. Diğer yerlerle aynı kaderi paylaşması kaçınılmaz oldu. Herkes gibi kendini sanal ortama entegre etmeye çalışması da ne yazık ki çok bir işe yaramadı. Sadece birkaç sanatçının […]

22 Haziran 2021 - 16:21 'de eklendi ve 612 kez görüntülendi. A+A-

TORBALI’NIN SANAT DRAMI

Güzide semtimiz Torbalı, pandemi öncesi sanat şahlanması yaşayan Torbalı! Pandemi ile birlikte sessizliğe gömüldü. Yerel yönetimin yaptığı bando takımı ve ilaçlama arabası ile yapılan göbek atmalık müzikleri saymazsak efendim. Diğer yerlerle aynı kaderi paylaşması kaçınılmaz oldu. Herkes gibi kendini sanal ortama entegre etmeye çalışması da ne yazık ki çok bir işe yaramadı. Sadece birkaç sanatçının dahil olduğu, çoğu sanatçının hayalet gibi ortada dolaşması tarzında bir durum oluştu. Şov devam etti ama çoğu emekçi sanatçı helak oldu.

Peki, Torbalı’nın sanatçıları olarak farkındalık neden yaratamadık?

Çünkü bezdirildik. En basiti kendimden örnek vereyim; iki senedir üzerinde çalıştığım bir Metropolis projem var. Sanatı şov haline getirmiş, kültürün öneminin altını çizen! Kişilerle yaptığım görüşmeler doğrultusunda, ticari hiçbir unsur olmadığı takdirde projemin yetersiz olduğunun altını çizen, “bize maddi yarar sağlamayan sanatı biz ne yapalım? “ diyen zihniyetlerle karşılaştım. Bunu tabii ki açık, açık değil imalı bir anlatımla gözüme soktular ve hiç biri yaptığım projeyi ve oyunumu okumadan bu yargıya vardılar. İlçe yararına olan bu proje, Metropolis’i hem yerli, hem yabancı turisttin dikkatini çekmek, hem de çıktığımız bu yolda yılmadan, hedefimize doğru küçük ama sağlam adımları benimsediğimiz ben ve ekibimin çabaları ile eminim gerçek sanat severlerin yardımlarıyla bu hayalimizi gerçekleştireceğiz. Her şeye inat, direnmeye devam.
Oysa ki, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Sanatın ve Sanatçının Korunması başlığı altında 64. Madde’de
‘‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.’’denmişti.

Tamam, bu maddeyi okuduktan sonra gülmeyin. Evet böyle bir madde var. Levent ÜZÜMCÜ ve Şevket ÇORUH’un dikkat çekmeye çalıştığı bu madde Türkiye şartlarında uygulanıyormuş gibi gösterilip aslında zerre sanat ve sanatçıya yararı dokunmayan bir maddedir.

‘‘Peki Duygu, devletin sanatçıya verdiği destek ve sanat için yapılan çalışmalar televizyonlarda bangır bangır bağırıyor senin dediğinde laf mı?’’ derseniz.
Zaten devletin zaruri yapması gereken şeyleri bize lütufmuş gibi sunma algısını, milletçe kendimizi kaptırma huyumuzdan vazgeçemiyoruz çok şükür. Ben ‘devlet sanatı ve sanatçıyı kalkındırmış mı?’ diye bakarım. Onca müzisyen intihar edip onca tiyatro kapatılıyorsa bu ülkede bana kimse sanat ve sanatçı korunuyor demesin.

Örgütlenmiş cahillik her türlü alkışlanırken, sanatın değerinin anlaşılıp alkışlanmasını düşünmek, uçuk bir hayalden öteye geçmeyecektir. Tiktok ve youtube videolarını sanat atfedip, gerçek sanata sırt dönmek, sanatsız kalacağımızı kaçınılmaz gösteriyor.

Bir sonra ki yazımda Torbalı’nın tarihine inip eskiden bugüne kadar nasıl bir değişime uğradığını gözler önüne sereceğim. Kimileri “vay be, neler olmuş?” diyecekken, kimileri de “Hey gidi günler hey, ne günler yaşamışız” diyeceklerine eminim. Size tarihte yolculuk yaptırırken bir kere daha, kendimizi sorgulamaya yönelik düşüncelerin içinde bulabilirsiniz kendinizi.
Neyse, bedenimiz için yemek ve su bir gıdayken, tiyatro ve müzikte ruhumuzun gıdasıdır.
Ne demiş; Nazım Hikmet RAN “bir umuttur yaşamak” siz yine de sanatla kalın.
Yıktık perdeyi eyledik viran, Her ne kadar sürç-i lisan ettikse affola!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TEHLİKELİ İCRA SANAT TEHLİKELİ İCRA SANAT

Hissediyor musunuz? Sokakların sağırlığını, salonların ruhsuzluğunu… Görüyor musunuz? Tam gözünüzün önünde en kaz altında bırakılan, y...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CHP’DE BEKLENMEDİK İSTİFA CHP’DE BEKLENMEDİK İSTİFA...

Torbalı Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyesi Olan Mehmet Bay...

VİRÜS GENÇLERİ VİRÜS GENÇLERİ

Prof. Dr. İsmail Cinel’in yaptığı açıklamada pandeminin aşı...

İZMİRLİ BURÇAK’TAN ŞAMPİYONLUK MÜJDESİ İZMİRLİ BURÇAK’TAN ŞAMPİY...

İEÜ'lü Burçak Şenman, Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvas...

Büyüyen Torbalı’da konut patlaması Büyüyen Torbalı’da konut ...

Gelişen sanayisi ile birlikte son yıllarda inşaat patlaması ...

Torbalı’ya nöbetçi eczane yetmiyor! Torbalı’ya nöbetçi eczane...

İlçenin en ücra mahalle veya köylerinden bile vatandaşlar ge...

Günaydın’dan muhtarlarla birlikte iki önemli ziyaret Günaydın’dan muhtarlarla ...

AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın, Çakırbeyli ve...

Mevsimlik tarımda, çocuk işçiliğinin önlenmesi projesi Ahmetli’de başladı Mevsimlik tarımda, çocuk ...

Genç Hayat Vakfı’nın ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve Ça...

Sadık İleri’nin tek et – tavuk dürüm firması açıldı Sadık İleri’nin tek et &#...

Et ve tavuk dönerin Sadık İleri Bulvarı’ndaki tek adresi ola...

MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN SONUÇLARI GELDİ MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN SO...

YKS sonuçları sonrası 2 milyon 416 bin kişinin sonuç sayfası...

Hırdavat malzemesi satın alınacak Hırdavat malzemesi satın ...

Alanya Belediyesi hırdavat malzemesi satın alacak...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım