REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yerli otomobil İzmir’e gelir mi?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen yerli otomobil imza törenine katılan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, “Otomobil üretiminde tecrübeliyiz. Türkiye’de lojistiği en uygun yerindeyiz Cumhurbaşkanımızın çağrısına cevap veren babayiğitlerimizi Torbalı’da fabrikayı kurmaya davet ediyoruz” çıkışı ile İzmir’de gündem oldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yerli otomobil İzmir’e gelir mi?
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
96 Görüntüleme
08 Kasım 2017 - 10:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu çıkışın ardından tüm bölgesel basın yerli otomobilin İzmir’de üretilmesi için yayınlar yapmaya başladı. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da konuya destek oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde atılan imza törenine katılan Olgun, İzmir’in bu yatırımla birlikte harekete geçmesi gerektiğini ifade etti. “İzmir’de seferberlik ilan etmemiz gerekir” diyen Olgun “EBSO, İZTO başta olmak üzere tüm ekonomi kurmaylarının bir araya gelip bu konuda çalışma yapmamız gerekiyor. Torbalı’nın otomobil tecrübesi var. İzmir olarak bu yatırımı almamız gerekiyor.”

Olgun’un bu çıkışı İzmir’deki tartışmayı adeta fitilledi. Ciddi bir talep var ama İzmir’de bunu gerçekleştirecek birlik ve beraberlik ortamı var mı, bence yok. Torbalı adına Olgun’un çıkışını destekliyorum ama İzmir bu konuda gerekli adımları artabilecek, Ankara’da kulis yapabilecek bir STK yapısına sahip değil.

OLGUN’UN VİZYONU

Gelelim Olgun’un çıkışına. Tabi ki Torbalı adına sevindirici. İzmir ve Ege Bölgesi’nde gündeme gelmemiz bu konuda vizyon ortaya koymamız gerekli. TRT Kent Radyo’da Sayın Olgun’un konu ile ilgili açıklamalarını dinledim. Konuya vakıf, iyi araştırma yapmış. Torbalı’nın cazibelerini tek tek ortaya koymuş.

Opel’in 1989 yılında Torbalı’da otomobil üretimi yaptığını hatırlatan Olgun “Bizim otomobil tecrübemiz var. Havaalanına 15 dakika yakınlıkta, liman 40 kilometre uzaklıkta, otoyol, otoban ve demiryolu bağlantımız var. Ayrıca hızlı tren hattımız var. Yerli otomobilin üretilmesi için atılan imzalar bizi heyecanlandırdı. Türkiye’de en uygun yer Torbalı’dır” dedi.

ÜYESİNE ÖZGÜVEN AŞILADI

Torbalı Ticaret Odası Başkanı aslında bizlere güven getirdi. Talep etmesini, karşı çıkmasını bazen de lobicilik yapılması gerektiğini en iyi örnekleri ile ortaya koydu. Bazen beton zammına karşı çıkıyor, kartelcilere rest çekip ilçede eylem başlatıyor. Kimi zaman ilçeye kurulması planlanan çöp belası için dava açabiliyor. Bazen de çıkıp “yerli otomobil Torbalı’da üretilsin” denilebiliyor. Olgun üyeleri için zaman zaman EBSO ile karşıya geldi. İşletmelerden fahiş katı atık bedeli almak isteyen Büyükşehir Belediyesi’ne dava açıp üyesinin menfaatini korumak adına ortaya ‘dik bir duruş’ sergileyebiliyor. Artık bölgede etkinliği olan ve sözü dinlenen bir STK var karşımızda. Nitekim Eylül ayında Başbakan Sayın Binali Yıldırım İzmir Ekonomi Zirvesini Torbalı’da topladı. Aynı şekilde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bölge ticaret odalarını toplantısını Torbalı’da yaptı.

NEREDEN NEREYE GELDİ

Daha önceki yıları hatırlayalım. TTO 300-500 metrekarelik bir alanda alanda faaliyet gösterip Torbalı-Tepeköy ekseninde sıkışmış bir STK iken şimdi bölgenin konuştuğu, İzmir’de gündem oluşturabilen bir kurum haline geldi. Torbalı Ticaret Odası ilçede tam 40 yıldır faaliyette. Ama son dönemde yaptığı yatırımlar ve ilçeye kattıkları ile bambaşka bir misyon ortaya koydu. Uyum içinde çalışan bir yönetim ve meclis kendi içinde kendisi ile didinen değil faaliyetleri ile geleceğe vizyon çizen bir perspektif yakalamış durumda. Torbalı’nın bölgede tanınması ilçedeki yatırım olanaklarının ortaya konması adına ciddi çalışma yapılıyor. Torbalı artık bir marka kent haline geldi. Cazip Kent sloganı ile ciddi bir tanıtım atağına kalktı ve bunu başardı.

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web