Büyük Torbalı

Çöpün avukati misin Muhtar?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çöpün avukati misin Muhtar?
362 Görüntüleme
31 Ekim 2010 - 22:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DEGERLI okurlarim, Taskesik’e kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi ile ilgili TTO öncülügündeki çalismalari takdir ile takip ederken, bir yandan da kimin bu ilçeyi sevdigini gözlemleme imkâni buluyorum. Cumhuriyet Mahallesi Muhtari ve ayni zamanda Muhtarlar Dernegi Baskani Ata-tekin Dogan, çöpün avukatligini üstlenmis. Çok merak ediyorum, baskani oldugu muhtarlar da kendisi ile ayni görüste mi? Muhtar, çöp tesisi-nin avukatligini üstlendigi gibi bir de Aziz Ko-caoglu’nun avukatligini üstlenmis ve “Aziz Kocaoglu’nun çevreyi kirletecegine nasil inanir-lar?’ demis. Sanirsiniz ki Kocaoglu, Torbali’ya Aritma Tesisi açacak da biz adina ‘Çöp Deponi Alani’ diyoruz.
Muhtar, silkelen ve kendine gel! Aziz Kocaoglu bile bu projeyi kamuoyuna duyururken, “Herkes karsi çikacaktir ama bu tesis yapila-caktir.” diyor. O bile biliyor iyi bir sey yapma-digini ama sen bilmiyorsun. Gözlerini bu kadar mi perde kapladi? Senin çolugun çocugun bu ilçede yasamayacak mi? Sen, çöpün gittigi yeri kirletecegini bilemeyecek kadar bu konulara va-kif degil misin? Isadami olsan, adi çöp ile ani-lan bir ilçeye yatirim yapar misin?
Gel seninle bir anlasma yapalim. Evini Taske-sik’e tasi. Tesis, disaridan bakinca fabrika gibiy-mis ya sen de fabrika manzarali evde oturursun. Ya da sen muhtarligi birak, öve öve bitireme-digin o tesiste ise gir. Olur mu muhtar?
Sana bir teklif daha…
Sana Taskesik’ten ev alalim… Ama sen de bize çolugunun çocugunun orada uzun yillar ya-sayacagini garanti et. Olur mu muhtar?
Çöp tesislerinin kuruldugu bölgede insanlar kan-serden ölüyor muhtar. Haberin yoksa ben söy-leyeyim. Harmandali’da evler 100 lira’ya kiraya veriliyor. 50 bin TL’ye istedigin evi satin aliyor-sun. Yatirim falan da yok. Neden muhtar? Çün-kü çöplükle aniliyor.
Torbali’nin nasil bir ilçe oldugunun farkinda mi-sin peki muhtar? Ufkun ve hayatin Baris Ya-pi’nin yüksek binalarindan ibaret olabilir bel-ki ama Torbali çok önemli bir ilçe… Bu ilçede yüzlerce kisi tarimdan, bir o kadar kisi de fabri-kalardan ekmek yiyor. Tarim ölür, fabrikalar Torbali’dan kaçarsa ne olacak söyler misin? Sen belki avukatlastigin için gelecegini kurtarirsin; ama burada yasayanlarin gidecek baska yeri yok. Baska Torbali yok. Bu ilçe, bu duruma kolay gelmedi. Tesis islemeye basladiginda belki Aziz Baskan görevde olmayacak, belki sen de dernek baskani olmayacaksin; ama Torbalililarin gidecek yeri yok.
Sen bu tavirlarinda büyük büyük agabeylerinin gönlünü kazanirsan belki ama Torbalililar seni asla affetmez. Çok degil, sadece bir komsunun çöpü sabah-aksam senin evinin önünde mo-dern bir sekilde dökülse ne yaparsin? Sen apartman insanisin. Millet, balkonda bir sofra silkelendigi için apartmani ayaga kaldiriyor. Bunu bile bile tüm Izmir’in çöpüne kucak açi-yorsun. Tarih seni ve senin gibi düsünenleri affetmeyecek.

TORBALISPOR, RANT VE SIYASET

HERKESIN dilinde ayni soru var: Torbalispor’a ne olacak? Bence tek çözüm: Torbalispor Dönü-süm Projesi uygulamak. Torbalispor taraftari ve futbola gönül verenler, köyler de dâhil olmak üz-ere tüm ilçeyi karis karis gezmeli. Ikna tutu dü-zenleyecek bir komisyon olusturulmali. Aralarin-dan bir baskan seçip, eski ve yeni futbolcularla görüsülmeli. Torbalispor’u içerisinde bulundugu durumdan kurtarmak için uzun soluklu bir çalis-ma yapilmali. Alt yapi, tesislesme, üst yapi me-selesi masaya yatirilmali. Tüm öneriler ve teklif-ler degerlendirilmeli. Konusmak ile hiçbir sorun çözülmez. Torbali, takimini kurtarmayi basarabi-lecek güçte. Yeter ki inanalim. ‘Her sey Torbali-spor için’ deyip, hiçbir sey yapmamak olmaz. Mutlaka yapilacak bir seyler vardir. Torbali-spor’u rant ve siyaset ile anilan bir kurum olmak-tan kurtarmaliyiz.
Allah’a emanet olun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web