Büyük Torbalı

Manevi tahribat

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Manevi tahribat
409 Görüntüleme
29 Ekim 2010 - 21:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DEGERLI okurlarim, Torbali’da son dönemde bir manevi tahribat yasandigini gözlemliyorum. Sosyal, kültürel ve manevi degerlerin zayif-ladigini düsünüyorum. Insanlarin mutsuz oldu-gunu görüyorum. Ilçemiz bir geçis süreci yasi-yor. 20 yil öncesine kadar Izmir’in sirin kasabasi olan Torbali, artik cazibenin ve gelisimin mer-kezi. Ege’nin yildizi parlayan ilçelerinden. Nü-fusu gün geçtikçe artiyor. En dikkat çeken met-ropollerden. Sanayilesme ile birlikte sorunlar da artmaya basladi. Nüfus yapisi kozmopolitles-tikçe, insanlarimiz arasindaki diyalog eksikligi de azaldi. Artik kapi komsusunu bile tanimiyor birçok kisi. Artik hiç kimse sakin, huzurlu ve tekin bir ilçe oldugumuzu iddia edemez. Çünkü böyle degiliz.
Bu gözlemleri ben yapabiliyorum ama yetkilile-rimiz yapamiyor. Ilmi ve bilimsel çalismalar yapilmali. Oryaya çözüm önerileri konulmali. Toplumda artan manevi tahribati önlememiz ge-rekiyor. Bunun için yerel yöneticilere mülkü amirlere ve din görevlilerine büyük görev düsü-yor. Bence, camilerde cemaate önceden hazir-lanmis hutbeler verilmesi yerine, her ilçenin ya-sadigi sikintilarla ilgili dini bilgiler verilmeli. Insana inanç, gerek sagliginda gerekse de mu-salla tasinda lazim. Din görevlilerine insanlari motive etmekte büyük görev düsüyor. Müftü Bey’e buradan çagrida bulunuyorum. Bence hutbeler güncel konularda hazirlanmali.

OKU, YARATAN RABBININ ADI ILE OKU!

DEGERLI okurlarim, kutsal kitabimiz Kur’an-i Kerim’in ilk emri ‘Oku’… Simdi TV’de türlü tür-lü profesörler çikip ‘Çocuklariniza kitap okuma sevgisini asilayin’ diyor. Ayyy ne harika bir tes-pitte bulundunuz. Iyi ki söylediniz… Yahu bunu çaglara öncesinde kutsal kitabimiz söylemis. Entel dantel profesörler söyleyince önemli bir tespit oluyor; ama hiç kimse açip dininin emir-lerine bakmayi akil etmiyor.
Maalesef günümüzde insanlar okumuyor. Genç-ler ‘Okuyup da ne yapacagiz’ diyor. Iki türkü okumak, vardir. Birincisi faydali bilgileri oku-mak; ikincisi zararli bilgileri okumak. Eger fay-dali bilgileri okursak kendimize ve topluma fay-dali bir birey oluruz. Önemli olan yakin çevre-mize, ailemize ve topluma faydali olmaktir. Be-nim önerim ise okunan faydali bilgilerin hayata da geçirilmesi.

SEREF’I TEBRIK EDIYORUM

SEVGILI okurlarim, ‘Görünen köye kilavuz is-temez’ derken çok dogru söylemis. Alin size ne güzel örnek. 3 defa yazdim. Zabita Amiri’nin üniforma giymeme israrina anlam veremedigimi söyledim. Sayin Seref Özdemir ayni tas ayni ha-mam… Dün Cumhuriyet Bayrami’ydi. Evler ve isyerleri Türk Bayragi ile süslenmis. Caddelerde bayrak cümbüsü var. Ögrenciler en güzel kiya-fetleri giymis. Aileler stadyumu kosmus. Yerel yöneticiler ve daire amirleri orada… Herkes Cumhuriyet Bayrami’nin geregini kiligina kiya-fetine yansitmis. Bir tek Seref Özdemir buna ge-rek görmemis. Cumhuriyet Bayrami bile Seref Özdemir’e üniforma giydirmeye yetmiyor. Be-nim yorum yapmama bile gerek yok. Manzara ortada..
Demek ki medeni cesareti çok yüksek. Demek ki güvendigin birileri var. Seni tebrik ediyorum. Uniforma yüzünden bu ilçede neler yasandigini bile bile hala ortada memur gibi dolasabilen bir zabita amiri olduguna göre demek ki bildigin bir sey var. Bana artik susmak düser…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web