REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

İŞSİZLİK ER YADA GEÇ BOY GÖSTERECEKTİR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞSİZLİK ER YADA GEÇ BOY GÖSTERECEKTİR
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
260 Görüntüleme
23 Haziran 2016 - 8:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Kısa zaman içerisinde büyük göç alan bir ilçeyiz. 1980 yılından beridir devam eden göç sayesinde 15 bin olan nüfusumuz 25 sene içerisinde 160 bin oldu. Bunun sebebi ne turizm kenti olmamızdır, ne de sahil şeridinde şirin bir kasaba. Bu kadar büyüyüp gelişmemizin en büyük nedeni bacalı sanayinin aktif ve çok olmasıdır. İlçemizde ikamet eden kişi sayısı 160 bin ise fabrikalara iş için gelenler ile bu sayı 200 bini rahatlıkla geçer.

Siz bu satırları okurken arka sayfada eleman ilanı veren firmaların eleman ilanlarını göreceksiniz. Kusura bakmayın ama soruyorum, ‘İşsizlik var’ diye iddia eden kişiler hala inatla aynı şeyi söylemeye devam edecek mi? Eğer ki benim çocuğum üniversite mezunu, yıllarca okudu ancak hala işsiz geziyor diyorsanız siz iş değil, eğlence arıyorsunuz. Ülkemizde çocukluğunda ve gençliğinde sıkıntı çekenler ağır işlerde çalışırken bir başkasının takım elbise masa başında çalışanları gördüğü için ‘Gerekirse ceketimi satar yine de çocuğumu okuturum’ diye tasalandığı için bugün ülkenin dört bir yanında üniversiteler var. Ülkemizde en çok emek gücüne ihtiyaç varken veliler çocuklarına üniversite eğitimi aldırmak istiyor, işte en büyük yanlışı burada yapıyoruz.

Tekrar soruyorum sizce Torbalı’da işsizlik sorunu var mı? Bir sorun var ise işsizlik adına kesinlikle beğenmemizlikvar. Ancak son yıllarda açılan yeni fabrikalar yok. Göç var yeni istihdam yok,çok yakın bir zaman içerisinde işsizlik boy gösterecektir. Er ya da geç işsizlikle tanışacağız bilginiz olsun.

YENİ ŞEHİR İÇİ GÜZERGAHI NE ÂLEMDE

Şehir içindeki trafiği anlatmaya gerek yok.Defalarca yazdık sizlerde ezberlediniz, peki şehir içindeki güzergâh ne olacak. Şehir içi arabaları faaliyete geçtiği günden beridir aynı güzergâhta gider gelir. Neredeyse 15 sene olacak, ancak yeni bir hat daha açılmadı. Bundan 15 sene önce Torbalı’nın nüfusu 60 binlerde seyrediyordu şimdi 160 bin.

Özbey yolu üzerinde havuz ve konut yatırımları yapılmamıştı. Şimdilerde havuzdaki düğüne gidecek vatandaşlar abiye elbiseler ile hastanenin köşesinde iniyor.Yaklaşık bir kilometre yürüyor.

Torbalı İzmir arası çalışan araçlar için yeni bir güzergah belirlenmişti. Sözleşmeye uyulmadı biri benden habersiz paylaşılınca bende diğerini paylaşmak zorunda kaldım. Yeni şehir içi güzergahı ne alemde.

Yetkililer bu sorunu bugün göz ardı ediyorlar. Neden yeni güzergâhlar açılmıyor.Araçlar dolapçı beygiri gibi aynı yerde dönüyor eski Torbalı değiliz artık.

Sadece şehir içi güzergâhı değil sadece sorun arz eden, Ambulans yolu başlı başına bir sorun.Hastaneden çıkan ambulans ilk köprüde trafiğe takılıyor, Aydın asfaltına çıktığında ise ilk önce Aydın istikametine gidiyor, lambalarda takılıyor ve sonra gerçek istikâmetine yöneliyor.

Neyse ki Belevi Gaziemir yolu hızla ilerliyor yakında büyük Ertuğrul kavşağı da yapılacak bir sorun çözüme kavuşacak.

               ÇİFTÇİNİN SÖZLEŞME MESELESİ

2015 yılının en mağdurunu seçecek olursak domates üreticisinin eline kimse su dökemez. Öyle bir sözleşme düzenlemişler ki domatesine gece gündüz bakan kişiler verimi artırsa ne olur gerektiğinden fazlası tarlada kaldı.

 

Torbalı yıllar önce “pamuğun mabediydi” şimdilerde pamuktan haberdar olan yok. Çiftçilerin birçoğu bilmez bu sene pamuk kaçtan alınır, kaça gider, borsada son durumu nedir…

Son yıllarda, “Torbalı domates üssü oldu” var mı yanlışım. Kurutmalık domates dünyanın birçok yerine ihracat ediliyor. Tabi tüm bunlar olurken üretici de parasını kazanıyor, borçlanmıyordu. Ancak geçtiğimiz sene sözleşmeli domates eken çiftçilerin burnundan fitil fitil getirdiler. 250 kuruşa sözleşme yapan çiftçi para kazanacağım umuduyla gece gündüz tarlasından çıkmadı. Tarlasını sürüp sularken veresiye mazot alan da vardı. 250 kuruştan 100 kuruşa düşmesine rağmen tarlasına hiç girilmedik domates toplanmayan üreticiler oldu. Kısacası verdiği emek, ektiği fidan, suladığı su hepsi yabana gitti. Külliyen zarar dedikleri bu olsa gerek. Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Çiftçi bu sözleşmeyi okuduğu yok. İmzayı atarken tüccarın kanını emmek gibi bir niyeti yok ki. Bu sene yine ova domates kokuyor.Çiftçinin yanında birilerinin olduğunu tüccar ve fabrika bilmeli.Aksi halde seneye bu filmin tekrarını izleriz.

CUMHURİYETTE BÜYÜK SIKINTILAR VAR

2000’li yıllarda mahalle oldu daha önceleri kuş uçmaz kervan bir yerdi. Şimdilerde Torbalı’nın en düzenli mahallelerinin başında geliyor. Torbalı Mahallesi’ne sınır olan Cumhuriyet Mahallesi o kadar çok genişledi ki önümüzdeki 10 yıl içerisinde Torbalı’nın en büyük mahallelerinden olacak gibi. Tabi sıkıntı ve dertleri böyle anlattığımız şekilde değil. Abdülhamid Han tarafından ekilen Barış Yapı önündeki sulfataların asırlık olduğunu biliyoruz. Bu sulfatalar yıllardır kesilir ancak ne hikmetse yerlerine yenileri ekilmez oldu. Haliyle kökleri de oldukça yaygınlaştı yolun dengesini bile bozduğu oluyor. Kesilen ve köklenen ağaçlar mahallenin elektriklerinin kesilmesine ise sebep oluyor. Özellikle akşamları büyük sıkıntı yaşatıyor. Barış Yapı Sitesi içerisinde ikamet eden kamyoncular park yasaklarından ötürü sıkıntı yaşıyorlar. Halk Yapı ve arkasında kalan bölümde ise su patlakları ve yolun asfalt olmayışıyla birlikte yol yürünemeyecek bir hal almış durumda. Mahalle Muhtarı Atatekin Doğan mahallelilerin şikâyetleri ve istekleri arasında boğulmuş durumda. Hava karardığında ise uyuşturucu ticaretinin okul etrafında yapıldığıyla ilgili ise aileler çocukları için büyük tedirginlik yaşıyorlar. Kısacası Cumhuriyet Mahallesi’nin her kurumdan beklentileri ve istekleri var

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web