Büyük Torbalı

Almanya gören masum muhtarlar!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Almanya gören masum muhtarlar!
166 Görüntüleme
24 Eylül 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SEVGILI okurlarim, bu bünye istemez mi hafta sonuna uygun sakin bir yazi yazmayi? Ben de istemez miyim hafta sonu yazisinda çiçekten, böcekten, kuslardan, ayiciklardan söz etme-yi? Ama mümkün degil… Öyle haberler ve metinler konuluyor ki; ‘Bu kadar olmaz ki’ diye haykirmamak için kendimi zor tutuyorum. Konumuz yine çöp tesisi. Malum, Torbali’dan 6 kisi olmak üzere toplamda 32 kisiden olusan heyet, 4 gün boyunca Almanya’da modern çöp tesislerini inceledi. Incelemelerine sözüm yok. Almanya bu konuda gerçekten de model ola-bilecek bir ülke. Ayni sistemin Torbali’da uygu-lanamayacagini ve nedenlerini dün uzun uzun yazdim. Benim kizdigim nokta, heyette yer alan Torbalililar’in oraya gidince, kendilerini Çevre Mühendisi falan zannetmeleri. Arslanlar Muh-tari Osman Kurtul ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtari Ata Tekin Dogan’dan söz ediyorum. Osman Kurtul, elinden düsürmedigi fotograf makinesi ile son derece sahane fotograflar çek-mis ve ‘Bunlari dönünce tüm köylüye göstere-cegim’ demis. Muhtar! Silkelen ve kendine gel. Seni dünyanin en modern cezaevine götürseler, eline de bir fotograf makinesi verseler, ‘Burasi çok modern. Bütün köylüyü buraya koyalim’ mi diyeceksin. Kurban olayim biraz mantikli konusun ya. Ballandira ballandira anlattiginiz sey, bir ÇÖPLUK! Adamlarin size gösterdigi tesiste bir ilçenin çöpü depolaniyor. Size gâvu-run memleketini gezdirip, medeniyet gösterenler yarin Torbali’ya 3 milyon nüfuslu Izmir’in çö-pünü getirecek. Hem de Almanya’daki hiçbir alt yapiyi saglamadan…
Gelelim Ata Tekin Dogan’a… Açiklamasindaki felaket cümleyi aynen yaziyorum: “Gördügü-müz yerlerde ve çevresinde, gelmeden önceki fikirlerimden hayal bile edemeyecegim kadar farkli seylerle karsilastik. Orada en ufak bir koku yok. Gördüklerimizi mutlaka halkimiz-la paylasacagiz” demis.. Muhtar çok pardon ama hayal bile edemedigin güzellikte olan ne-dir? Sen muhtar olarak genellikle yurtdisi temas-larinda bulunup, Baris Yapi’ya model olacak yapilari geziyorsun da bizim mi haberimiz yok? Hayallerinin sinirini ve Almanya’ya giderken neler görmeyi hayal ettigini ben bilemem ama insanlari aptal yerine de koymayin.. Bir avuç in-saniz surada… Birbirimizi biliriz, öyle degil mi? Senin hayallerini zorlayan o memlekette, 16 yil yasadim ben… Ve israrla o tesisin Torbali’da uygulanamayacagini söylüyorum. Çünkü bizde çöp kültürü farkli. O adamlar çöpü evde ayristir-maya basliyor. Sen Almanya’nin çöplügünde hayallerini zorlayacagina, muhtari oldugun Ba-ris Yapi’da modern çöp anlayisi insa et de göre-yim…
Osman Kurtul ve Ata Tekin Dogan’a çok fazla hayal kurmamalarini tavsiye ediyorum. Fazla tras cildi, fazla hayal de akil sagligini bozar. Insanlar, allayip pulladiginiz seyin ÇÖPLUK oldugunun farkinda.. Madem ecnebi memleket görünce bir anda ufkunuz genisledi; o halde o tesisin yaninda kendinize birer konut edinin ve buralara hiç gelmeyin. Ya da buradaki tüm mal varliginizi satip Taskesik’e yerlesin.. Var mi-siniz? Böyle bir seyi asla yapmazsiniz degil mi? Çünkü orasi çok yakin zamanda çöplük olacak, neden böyle bir delilik yapasiniz? Soruyorum o halde? Taskesikliler ne yapsin?

KILIÇDAROGLU VE KIRACIM AYDIN

DEGERLI okurlarim bugün sizleri bir konuda uyarmak istiyorum. Kendi yasadigim bir olay-dan yola çikarak adres beyaninin ne kadar önemli oldugunu sizlerle paylasmak istiyorum. Kaldi ki bana varasiya kadar bu konuda ayan beyan ve trajikomik bir örnek olan CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu var aramizda. Kendisi komik ötesi bir skandala imza atti. Adres beyaninda bulunamayip oy kullanamadigi için..
Kiracim Aydin, geçtigimiz günlerde evimi bosal-tti. IZSU ve Tedas’tan ‘Borcu yoktur’ kâgidi almasini istedim. Aydin  o belgeyi bana getir-dikten sonra Nüfus Müdürlügü’ne gidip, C for-mu evragi doldurmasi ve yeni adresini bildir-mesi gerekiyor. Ardindan da doldurdugu evragi, mahalle muhtarina verip, nerede oturdugunu kesinlestirecek. Bu islemleri yapmayan 329 TL para cezasi alacak. Bu islemleri yaparken bir de ne göreyim? Her kurumda adres farkli çikiyor. Adresler birbiri ile çelisiyor. Aydin’a;  ‘Nüfus Müdürlügü’ne git ve adreslerin ayni olmasini sagla’ dedim. Önemsenmeyecek bir konu degil.. Adreslerin ayni olmamasi durumunda tüm resmi islemlerde sorun yasanir. Buradan tüm vatan-daslari uyariyorum: Lütfen dikkatli olsunlar..
Allah’a emanet olun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web