Büyük Torbalı

Artik hiçbir seye sasirmam

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Artik hiçbir seye sasirmam
162 Görüntüleme
06 Ekim 2010 - 22:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DEGERLI okurlarim, dün gazetemizin manse-tini okudugumda ilçemiz adina bir kez daha umutsuzluga kapildim. Her platformda varligi ile övündügümüz Metropolis Antik Kenti, devletin gözünde megersem henüz ‘Arazi’ imis. Kazilari baslatan eski Belediye Baskani Ertan Unver’in deyimi ile 15 yildir Belediye Bas-kanlari ve Kazi Baskanlari’nin aklina yani basimizdaki tarih mirasini tecil ettirmek gel-memis. Tescil ettirilmeyen bir Antik Kente ne-den tanitim yapilmadigini sorgulamisiz. Devletin bizden haberi yok ki tanitsin.
Asil anlamadigim konu baska. Bu durum nasil ortaya çikti? Torbali Ticaret Odasi, Kültür ve Turizm Bakanligi’ndan tanitim isteginde bulu-nunca… Peki, bundan önce, yani 21 yil boyunca hiç kimse Bakanlik’in kapisini neden çalmadi. Neden basvurma fikri ancak 2 yil önce akillara geldi? Milletin piknik alanlari bile ‘Ören Yeri’ statüsüne girerken, hanlarin, hamamla-rin, caddelerin, sokaklarin, tiyatrolarin orta-ya çiktigi Metropolis neden hala kayitlarda ‘Arazi’ olarak geçiyor. Bu kimin ayibidir?
Metropolis’e bile sahip çikamayan ilçe, diger konularda nasil gelisecek? Bizde bir deyim vardir ‘Aglamayan çocuga meme vermezler’ diye… Çok dogru. Biz, birakin aglamayi, iste-memisiz bile…
Yillarca, Metropolis’in yani basina nasil OSB kuracaklar diye feryat ettik. Nasil kurmasinlar ki? Devletin sadece kazi izni verdigi bir bölge orasi.. Gidip ortasina insaat yapsam çok fazla kizan olmaz belki…
Bizim Gökhan Yalkalk geçen yil Metropolis’te otlayan keçileri çektiginde çok sasirmistim. Artik sasirmiyorum… Biz o görüntüyü hak et-misiz. Sen gidip koskoca Antik Kenti, 19 yil bo-yunca tescil ettiremezsen içinde keçi de otlar, inek de toslar. Yere göge sigdiramadigimiz Metropolis’in etrafina çit çektirememisiz…
Suç kimin? 1989 yilindan bu yana görev yapan Belediye Baskanlarinin ve Kazi Baskanlarinin… Ertan Unver’i bir kenarda tutuyorum.. Kazilari baslatti… Hemen bir-iki yil içinde tescil edilmez. Önce ortaya bir sey-lerin çikmasi lazim.. Kazi izninde de zaten, ‘En az 5 yil içerisinde tescil edilmek üzere’ diye bir ibare varmis. Imzayi atan Kültür Bakani Hakk’in rahmetine kavustu, Metropolis’in Efes degerinde bir bölge oldugu anlasildi. Içinde etkinlikler yapildi. Sabanci kazilari için milyar-lar akitti ama biz hala tescil ettiremedik…
Hepimize geçmis olsun.. Daha da bu ilçede ne olursa olsun, sasirmam…

HAMSI FESTIVALI

BENIM, Dogu Karadeniz Of kökenli bir kisi ol-dugumu herkes bilir. Dün, Kubilay Kaplan içe-risinde balik sözü geçen bir yazi kaleme almis. O yaziyi okunca aklima hamsi geldi.
Kubilay’cigim sana tavsiyem Izmir’de bir TV kanalinin düzenledigi sira gecelerine katil. Ora-da belki bir hemsehrini tanirsin. Sonra da, Kon-yali ve Tonyali misali birbirinize ikramda bulu-nursunuz. Belki onlari Torbali’ya davet edersi-niz. Diyeceksin ki ‘Sen de Karadenizliler Fede-rasyonu Dernegi’nin düzenledigi davetlere git. Sana da izzet ve ikramda bulunsunlar. Sen de onlari ilçemize davet et.’  Gitmem Kubilay Kar-desim. Ben kendimi bildim bileli hiç öyle yer-lere davet edilmedim. Öyle davetlerin yapildi-gini da ancak basindan takip edebildim. Hamsi Festivallerine de davet edilmedim.
Torbali’da da dönüyor böyle seyler… Birbirini davet edenlerin arasinda zamanla taht ve rant kavgasi basliyor. Sen, sen ol; sakin böyle sey-lere özenme.. Allah var, problem yok. Sabir acidir, meyvesi tatlidir..

HAMAM ISLETEN EMEKLILER

ÇAPAK Mahallesi’nde ikamet eden ve esi ile birlikte yasayan emekli bir vatandas, dün bana su faturasini gösterdi. Biri 53 TL, digeri 85 TL. Bence bu çift hamam isletiyor. Emekli insanlar baska ne yapacaklar? Çapak çok islek bir yer… Milyonlarca kisi yasiyor. Hamam iyi is yapar. Hamam isi, karli is.. Bir kese, bir kalip sa-bun, bir de iri yari bir tellak yeter.. Ayda 85 TL su faturasi anca gelir.. Onu da ödeyiverirler.. Nasil ama?
Faturayi görünce benim aklima bu fikir geldi. Ayakta zor duran yasli çift, ayda 85 TL’lik suyu baska nasil harcamis olabilir ki? IZSU mu de-diniz? Lütfen beyler, lütfen… IZSU muhakkak üzerine düseni yapmistir. Bizim ihtiyarlar mut-laka hamam isletiyordu, baska izahi yok bunun….
Allah’a emanet olun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web