REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BELEDİYE’DEKİ MÜDÜR DEĞİŞİKLİKLERİNİN ARKA PLANI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BELEDİYE’DEKİ MÜDÜR DEĞİŞİKLİKLERİNİN ARKA PLANI
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
718 Görüntüleme
25 Kasım 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Belediye’nin iki önemli amiri önceki gün görevlerinden ayrıldı. Garaj Amiri Recep Toprak belediyedeki görevinden ayrıldı, Zabıta Müdürü Osman Benzer ise görevinden alındı. Bu iki amirin Adnan Başkan’ın seçilmesinde kritik önemi var. Osman Benzer CHP’li Eski Belediye Başkanı Uygur’u görevden aldıran adam olarak tanınıyor. Hikâyesini ise Torbalı’da yaşayan herkes biliyor. Başkan Uygur hukuksuz bir şekilde görevden aldığı Benzer’in mücadelesi sonucu seçimde aday olamadı. Eski başkan seçime kendi girseydi ne DSP’den İbrahim Öz aday olacaktı; ne de Ufuk Yörük gibi düşük profilli bir aday meydana çıkacaktı. Onun için AK Parti iktidara gelir gelmez ilk iş olarak Benzer’e iade-i itibarda bulundu. Fakat ne oldu, nasıl olduysa bu sembol isim görevinden alındı. Hiçbir açıklama yapılmadan, hem de olmayan bir göreve atandı.

Recep Toprak’ın ise fonksiyonu daha farklı. Onun için biraz geri gidelim. 2014 yerel seçimi öncesinde parti teşkilatında “aday kim olacak” tartışması yaşanıyordu. O süreçte Partili gençler Özgür Çağlar’a “aday ol” baskısı yaparken Behçet Çınar, İbrahim İbişoğlu, Nurettin Albaş ve Ahmet Özkan kıyasıya bir mücadele veriyordu. O dönem ilçe başkanı olan Adnan Yaşar Görmez partinin ileri gelenlerinden destek alamazken parti tabanı ve teşkilatın adayıydı. Kendisini en hararetli şeklide savunan isim tartışmasız Recep Toprak’tı. Başkan ile çok özel bir hukuku vardı. Belediye Başkanlığının temelleri Recep Toprak ve o dönemki çekirdek bir kadronun çabaları ile atıldı. Ama ne olduysa oldu, Recep Toprak görevi bırakmak zorunda kaldı. Hatta başkanın aday olması için yoğun bir çaba sarf eden bir avuç kadın arasında yer alan Makam Sekreteri Mesude Hanım’da aynı işten çıkarıldı.

Bu kadar AK Partili işten çıkarılırken CHP’liler ‘kadro’ alıyor. Peki, ne oluyor? “Devrim ilk öne kendi çocuklarını yer” tezi Torbalı Belediyesi’nde de mi hayata geçiyor. Aslında öyle değil. Peki, nasıl sabredin yazıyorum.

İŞİN SİYASİ BOYUTU NASIL

Başkan Görmez’in aday olmak için bir çaba sarf ettiği dönemde Recep Toprak, Ali Duman, Nevzat Aydın, Mehmet Nuri Bulut, Mehmet Ali Uraslı gibi gibi bir avuç insan can siperine zamanın ilçe Başkanı Adnan Başkan’a sahip çıkıyordu. İsimsiz kahramanları vardı Görmez’in o süreçte. Aynı dönemde partinin Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Korkmaz, İlçe Başkanı Görmez’i başarısız bulup yönetimden istifa etmişti. Hatta son gece Zafer Çetinel’in fabrikasında partilileri ikna etmeye çalışan dönemin İl Teşkilat Başkanı Atilla Kaya’ya “Adnan Başkan aday olursa partiden istifa ederim” restini de çekmişti.

Fakat ne olduysa Korkmaz’ın kaderi değişti. Birden bire tekrar ortaya çıktı. Seçimden sonra Belediye’de paranın başına getirildi. Eğitimi yetersiz olduğu için ‘Özel Kalem Müdürü’ kadrosuna alındı, böylece memur yapıldı. Karadeniz kökenli Korkmaz ilginç bir şekilde AK Partili olan belediyedeki güneydoğu kökenli müdürleri hedef aldı. Önce TORBEL’deki Ömer Avinç’in ayağını kaydırdı. Daha sonra partide herkesin sevdiği Ahmet Koyunbakan’ı garajdan TORKOS’a gönderdi. Garaj Amiri Recep Toprak’ı pasifize etti. Son olarak 2 ay önce kavga ettiği Osman Benzer’i görevinden aldırdı. Belediyenin en kritik koltuğundaki Güneydoğuluları sırasıyla pasifize etmeye çalışıyor. Mehmet Türkoğlu’nun yükselememesi, Hüseyin Söyler’in görev değişikliğinde kritik görevler aldı. Dedikodu üzerine kurulmuş söylemler ile; Başkan Görmez’e hep yanıltıcı bilgiler verdi. Dağılanı toplama görevi yapması gereken Özel Kalem Müdürü, buldozer gibi ezip geçiyor. En büyük hedefi Belediye Başkan Yardımcısı olmak. Bunun için bugünlerde Başkan Yardımcıları Hüseyin Karaman ve Yener Ülker’i hedef almış durumda. Artık netice ne olur, bilemiyorum. Ama gidişat bu yönde…

BAŞKAN YAPIYOR, KORKMAZ BOZUYOR

Görüldüğü gibi sistem dönüp dolaşıp Adnan Korkmaz’da kilitleniyor. Bir tarafta gecesini gündüzüne katan, iyi niyetinden ve dürüstlüğünden kimsenin şüphe etmediği bir belediye başkanı var. Diğer tarafta tepki çekmek için özel çaba sarf eden bir özel kalem müdürü. Şimdi biz böyle yazınca, tu kaka oluyoruz. Keşke yazılarımı ‘suç unsuru bulabilir miyiz, Adem’i cezaevinde süründürebilir miyiz?’ diye okumasalar da… Ama nerede o vizyon?. Tüm işleri birbirine karıştırıp her konuda, her gün başkanı meşgul eden bir özel kalem birimi var. Parti tabanı Korkmaz’dan rahatsız. Vatandaşın karşısında fosur fosur sigara içip ayak ayaküstüne atmak da ne iş. Bu mu AK Parti belediyeciliği? Ben ne özel kalemler tanıyorum. Gece yarılarına kadar bozulan, aksak giden, yanlış işleri toparlamak için çoluk çocuğunun yüzünü görmeyenler var. Ama Torbalı’da durum tam tersi. Dün gazetelerde vardı. Face’den bir mesaj atan öğrenciye belediye başkanı nasıl yaklaşıyor. Örnek bir biçimde mukabelede bulunup, derhal çözüm üretiyor. Ama aynı şekilde Korkmaz’ın makamına giden bir okul aile birliği yönetimi ise dayak yemekten beter edilmiş bir şekilde evine dönüyor. Ortada bir sıkıntı var. Bu durumu başkan göstermemek için “Başkanım bana seni desteklediğim için, senin yanında olduğum için eleştiriyorlar” diyor Özel Kalem. Hâlbuki sayın başkan birinci derecedeki halkayı yarıp şöyle etrafa bir sorsa, anlayacak nasıl bir durumda olduğunu. Bakalım hayırlısı, bizim görevimiz tespitte bulunmak. Yoksa kişilerle kesinlikle bir sorunum olmadı, olmaz da…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web