REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP’Lİ “İSMAİL UYGUR” DEDİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CHP’Lİ “İSMAİL UYGUR” DEDİ
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
831 Görüntüleme
04 Aralık 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dün CHP’linin demokrasi şöleni Sultan Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Gazeteci olarak büyük bir çoğunluğunu izlediğim kongreden birçok kulis bilgisi edindim. Salona ilk girerken kongreye değil sanki çelenk fuarına geldiğimi düşündüm. Girişte konukları İbrahim Özel ile Övünç Demir’in karşıladığını gördüm. Delege seçimlerinde karşılaştığımız, aynı ismin iki farklı listede yer aldığına tanık olamadık. Ancak Uzunoğlu soy isminin listelere hâkimiyeti gözümden kaçmadı. İsmail Uygur’un listesinde birinci sırada yer alan Hasan Atak sadece partinin değil toplumun gıpta ile bakıp sevdiği bir kişilik. Hasan Atak ile başlayan liste Ufuk Yörük ile son buldu. Övünç Demir’in listesi ise pırıl pırıl heyecan dolu kişilerden oluşuyordu. Kongrenin açılış konuşmasını İsmail Uygur yaptı. Delegeler heyecan ile iki adayın konuşmalarını beklerken salona giren Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Halil Gülcü ve Yardımcısı İsmail Yıldız’ın öyle bir girişi vardı ki 3. liste divana verilecek zannettim. Her iki adaya da imza veren delegelerin deşifre olmaması için divan yeterli imzayı aldıktan sonra konuşmalara geçildi. Listelere bakıldığında eski tüfeklerin emekli olduğu, yerlerine ise yeni temsilcilerin atandığı fark edilmeyecek gibi değildi. Örneğin partinin çınarlarından Tayyip Şengül’ün yerine Akan Şengül’ün İl Delege listesinde yer aldığını gördük. 2007 yılından beri yönetimde aktif rol alan Semih Canbeldek’in yerine kooperatifte Başkan yardımcılığını yapan İlker Yıldız yönetime alınmış.Gençler ile emektarlar harmanlanmış.

DEMİR İLK SINAVINI VERDİ

Her iki adayında gündeminde AK Parti hükümeti vardı. Hükümet eleştirileri ile başlayan konuşmaların devamında her iki aday da birbirini hunharca eleştirdi.Övünç Demir gelecekle ilgili planlarını ve çalışma takvimini açıklarken partinin tapulu bir binasının olması gerektiğine değindi. Yaşı ile ilgili spekülasyonlara ise Deniz Geçmiş, Bülent Ecevit ve İsmail Uygur ileakıl dolu bir örnek verdi.İsmail Uygur İlçe Başkanı olduğunda benden sadece bir yaş büyüktü diyerek salondan gerekli alkışı aldı. Övünç Demir’in sert eleştirileri karşısında not alan İsmail Uygur oturuş pozisyonu ile psikolojik baskı yapması Övünç Demir’in açıklamalarını pek etkilemedi. Övünç Demir “2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak kişiyi önseçimle seçelim” dedi. Söyleyeceklerim geçmiş için değil gelecek içindir diyerek sözlerine şu şekilde devam etti. “Bu partiden beklediğini alamayan kişiler yine bir başka partiye gidecek olurlarsa acilen bu salonu şimdiden terk etsinler”diyerek sert açıklamalarda bulundu. Övünç Demir için ilk defa sandık başına gidildi.

BELEDİYE KONGREDEN NASİBİNİ ALDI

Övünç Demir’in açıklamalarına sırasıyla cevap veren İsmail Uygur siyasetinde bir ahlakı var diyerek başladığı konuşmasında rakibini yalan söylemekle suçladı. Maden bu yola çıktın neden her mücadelen benimle “neden Belediye ile ilgili açıklamaların olmuyor” diyerek eniştesine göndermede bulundu.“Benden kongreye kadar İlçe Başkanı olmam istendi ve görevi kabul ettim. Ben çocuklarıma bırakabileceğim en büyük miras yaşadığım kente Belediye Başkanlığı yapmaktır. Partim Partilim beni Belediye Başkanı yaptı, Bu parti bana çaycılık görevi versin seve seve yaparım diyen Uygur büyük alkış aldı.İsmail Uygur açıklamaları neticesinde nasıl oy alacağı alkış tufanından belliydi. İsmail Uygur’un konuşması sırasında Ertan Çelik’in kongreye pike yaparak yüksek sesli girişi ayrı bir heyecan getirdi. Partiye yıllarca emeği geçen Ertan Çelik belli ki çok dolu, teselli için Sefer İpekli yatıştırmaya yeltenirken Övünç Demir ise telkinde bulundu. Listelerde adı bulunmayan Bekir Özel’i de gazetede adı geçsin diye yazıyorum. Ertan Çelik çıkışına cevap vermek istedi. Ne zaman nerede şov yapacağını bilir Bekir kardeşim, yine kongrenin ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Ha bu arada Uygur gerekirse partimde çaycı olurum dedikten sonra Fırça Halim’e iş teklifleri yağdı. İşsiz kalmayacağı kesin ama Fırça Halim de işe dönüş davası açabilir ama bir bilene sorması gerek.

TAKDİR ETTİKLERİM VE ELEŞTİRDİKLERİM

Alınan 121 oyu kimse yadırgayamaz, Övünç Demir’deki azim ve istek uzun yıllar devam ederse kentin anahtarını eline değil cebine koyar. Talihsiz açıklamaları olmadı değil ancak partiye yüzlerce üye kazandırdı. Torbalı CHP örgütü çok şanslı trilyon harcasa partiyi şu an ki duruma getirecek bir adam bulamaz. Partinin üzerinden ölü toprağının atılmasını sağladı genç yetersiz dedikleri adam. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte İsmail Uygur’un elini kaldırması en çok takdir ettiğim hareket oldu. Uygur her zaman ki gibi biz basın camiasını selamlamadı. Oturacak bir basın masası yoktu, Allah’tan haberi laptop ile orada yazmadık. CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İbrahim Çetin’in öz dayısı ama listelerde adı yok. Listede en eski yönetici ise soyadı gibi Kurt siyasetçi Ersin Kurt oldu. Seçim kurulu oy kullanmayı bir türlü hızlandıramadı. Listelerde genç kontenjanı gayet güzeldi ama bayan kontenjanı oldukça yetersizdi. Kongrenin en heyecanlı yerinde ise beni polis memuru aradı ve hakkımda suç duyurusu olduğunu söyledi.

Yine kim şikâyetçi oldu acaba, siz bu satırları okurken ben Adliye’de Basın Savcısı İsa Özer’e ifade veriyor olacağım. Yaşar sen yeni görevin gereği biliyorsundur, neden çağrılıyorum adliyeye.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web