Büyük Torbalı

Ertan Çelik aday olabilmeliydi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ertan Çelik aday olabilmeliydi
209 Görüntüleme
10 Ocak 2010 - 23:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP kongresinin üstünden 5 gün geçti. Fakat sokakta, kahvede, kösede, bucakta kiminle kar-silassam herkes kongreyi konusuyor. Faruk Akpunar’in kazanmasini herkes normal karsili-yor. Bu durum beklendigi gibi oldu. Fakat Ertan Çelik’in aday olamamasi herkesin tepkisini çek-mis.
Partili partisiz kiminle konussam “Bu ne biçim demokrasi” diyorlar.
CHP tüzügü geregi bir partilinin aday olabilmesi için delegenin 3/1 nin imazasini alabilmesi gere-kiyormus. Biraz arastirip sorusturdum. Bu anti demokratik uygulamayi da CHP’nin basina 5-6 yil önce Deniz Baykal musallat etmis. Onun içindir ki Sarigül’den baska kimse Baykal’in karsisina aday olamadi. Sarigül’ü de yaka paça partinin disina attilar. Ama mahkemeye gidip, geri geldi. Yine attilar. Baykal’in demokrasi anlayisi bu kadardir.
CHP ne çekiyorsa bu yüzden kaybediyor. Ne za-man demokrasiye yaklasip halkla kucaklanilmis-sa iktidar olunmustur. Bülent Ecevit ve Inönü örneklerini hatirlayin. Parti kongrelerinde adaylar çatir çatir mücadele verirdi. Simdi ise kongreler-de prosedür yerine getiriliyor.
Partisine emek vermis, 2 dönem belediye baskan-ligi seçimi, 1 dönem ilçeden milletvekili çikarmis bir ilçe baskani aday dahi olamiyor. Ben Faruk’un tekrar baskan seçilmesini dogru buluyorum. Ken-disini tebrik ve takdir ediyorum. Ertan Çelik za-maninda birakip gitmeyecekti. Ama aday olama-masini bir türlü hazmedemedim. Kiminle konus-sam ayni seyi ifade ediyor.
CHP’ye Baykal’in koydugu kural baska bir parti-de yok. Diger partilerde de parti içi demokrasi yok. AK Parti ve MHP’nin kurultaylarini izle-dik birkaç ay önce. Erdogan ile Bahçeli’nin karsisina kimsede çikamadi. Ama Baykal isi iyice ayyuka çikarmis. Kendisi ve yandaslarindan bas-ka kimsenin aday olmamasi için partinin tüzügü-ne madde koymus. Böyle demokrasi, böyle seçim olmaz.

ILK IMZAYI UYGUR VERMELIYDI?
BU olayin CHP genel merkezini ilgilendiren bo-yutu. Peki Torbali’dakilerin hiç hatasi yok mu?
Bence Ismail Uygur kongrede yanlis strateji uyguladi. Faruk Baskan’in karsisinda kimler var. Ertan Çelik, Hasan Yilmaz, Mustafa Yetkil, Hasan Kudayyilmaz, Kazim Çelimli, Meryem Bagdatli, Mehmet Kurt ve benzeri isimler. Peki, bu isimler 8 ay önce yapilan belediye baskanligi seçiminde Ismail Uygur’u desteklemediler mi? Hepsi canini disine takmadi mi? Ertan Çelik ge-nel merkez tarafindan aday gösterilmeyen Uy-gur’un aday olmasi için genel merkeze kafa tutmadi mi?
Tüm bunlara ragmen bence Ismail Uygur dele-geyi baski altina tutmaktansa Ertan Çelik’in aday olmasi için ilk imzayi kendisi vermeliydi. Zamaninda kendisin destekleyenleri baski ile aday olmalarini engellemektense aday olabilme-lerinin önünü açmaliydi. Bence Ismail Baskan kendi ayagina ates etti. Meclis üyeleri ve eski ilçe baskanini kirdi, CHP’nin demokrat vicdanini sizlatti.
Ertan Çelik aday olabilmeliydi. Ama ilçe baskan-ligi Faruk Akpunar’in hakkiydi. Yillardir partinin her kademesinde görev almis, genç, sakin ve tu-tarli bir arkadas. Faruk Akpunar’in baskanligi so-nuna kadar anasinin ak sütü gibi hakkidir. Ertan Tekrar o koltuga oturmamaliydi. Birakip gitmek siyasetçiye yakismaz. Çünkü Ertan zamaninda birakip gitmekle siyasi yasaminin tarihi hatasini yapti.
Fakat Ertan’in aday olabilmesi de anasinin ak sü-tü gibi hakkiydi. Simdi sandiktan çikamayan bas-kan degil, CHP tüzügü geregi aday yapilmamis, engellenmis bir baskan olarak hafizalarda kala-cak. Divan Baskani Ismail Uygur elbette bunun hesabini yapmaliydi. Imza vermeye yönelik olumsuz tesebbüsler CHP’ye ve Ismail Baskan’a zarar verdi.
Allah’a emanet olun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web