REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

FİLMİN KONUSU TORBALI, ADI HABABAM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FİLMİN KONUSU TORBALI, ADI HABABAM
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
609 Görüntüleme
08 Aralık 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sabah gazetede arkadaşlarla sohbet ederken konu filmlerden açıldı ve görev taksimi yapıldı. Bana düşen görev ise film bulmaktı. Film Torbalı’yı içerecek, konusu da Torbalı’dan olacak dediler. Beni bir telaş sardı, nasıl bir film bulurum da Torbalı ile bağ kurarım diye. Çok düşünmedim aslında hemen buluverdim. Torbalı’da aktör çok, Hababam’ın Okul Müdürü Münir Özkul, öğrencilerden çok çalışıyor dersine. Öğrencilerin başarılı olması için heder olur. Her gün yeni bir düzen getirerek disiplin altında tutmaya çalışır öğrencileri ama ne fayda çocuklar çok yeteneksiz ve hayta.

Herkesin tanıdığı Tarık Akan yine Metin Büfe de. Eliyle sıyırıyor tavuğun budunu bir ısırıkta. Güdük Necmi var kısa boyuyla her türlü kulise girer, üretme yeteneği yok ver konuyu Torbalı’ya yaysın, gazeteden etkili, ayrıca yeni ispiyoncu.

İnek Şaban var, çok çapkın, uzun boyu karizması ile birebir uyuyor Damat Ferit lakabı, bir damat olamadı gitti. Zaten damat olsaydı gidecekti Ankara’ya.

Çaycı Hafize Ana var Adile Naşit’i andırıyor. Domdom var biraz şişman dağıtım işlerinde. Badi Ekrem var her işi bilirim ederim edalarında etliye sütlüye karışmaz emekli ama her ihalenin üstesinden gelir, imza yetkisi yok, işini bilir.

Bekçi Veysel de var hem bekçilik görevini üstlenir hem de okulun temizlik işleri ile ilgilenir. Filmin sonunda veli toplantısı ve devamında mezuniyet töreni var, veliler büyük bir ihtimal ile okul değiştirecek sezon sonunda. Her neyse gazetedeki arkadaşlara Hababam filmine iyi bir not vermezseniz, izdivaç programını öneriyorum her gün iki çalışan izdivaç ediyor dediğimde çok tebrik ettiler.

İNANIN HİÇ BİLMİYORUM İZBAN NE ZAMAN GELECEK

Yıl 2011 olması lazım, Torbalı Tren istasyonunda İZBAN için tören hazırlanmıştı. Törenden ziyade bir pankart krizi yaşanmıştı ve gündeme oturdu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım o gün bir müjde vermiş ve Selçuk’a kadar gidecek, demişti. Devamında çalışmalar başladı ve Torbalı İstasyonu’nda bir temel atma töreni daha yapılmıştı. Hiç kimsenin hiçbir şeyden haberi yoktu. Ta ki üstgeçit çalışmaları başlayana kadar kimsenin şikâyeti de yoktu. Ne zaman köprü çalışmaları başladı, işte o zaman başladı eylemler. Bugün üstgeçitleri kimse istemiyor ve ilçeyi karanlığa götüren köprüler için hala bir çözüm yolu aranıyor. Benim kanaatimce bu köprülere alışmak ve benimsemek gerek, çünkü neticesi çok zor ve imkânsız. Yıkılır ve yeni bir düzenleme gelirse ilçe halkı rahat bir nefes alacak. Ne zaman, nereye gidersem bana en çok sorulan sorular arasında İZBAN alıyor. İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın açıklamalarına göre yılbaşında seferler başlayacaktı. Ancak henüz bir girişim görmüyorum, inşallah yanılırız. Henüz yayaların geçişi için kullanılan bazı yerler kapatılmadı. Torbalı İstasyonu hazır, tüm geçitler kapalı akşamları ışıkları yanıyor. İlk etapta Torbalı İstasyonu açılır ardından Tepeköy diye düşünüyorum. Şu İZBAN artık gelse de bazı ESHOT araçlarının seferleri iptal edilse, şehir içi trafiği biraz rahatlasa. İZBAN faaliyete geçtiğinde, günde kaç kişi kullanacak çok merak ediyorum. Diğer merak ettiğim konu ise Torbalı’daki arsa fiyatlarını ne kadar etkileyecek.

SEVİNMİŞTİK TAVUK ETİ UCUZLAYACAK DİYE

Geçtiğimiz günler de hiç yapmadığımız bir şey yaptık, Rus uçağını düşürdük. Oysa yıllardır it dalışı olur gökyüzünde. Yunanistan ile denizde her sene başka bir tartışma çıkar ama hiç icraat olmaz. Gerçi Kardak operasyonu uzun yıllar konuşuldu ve unutulmaz. Bu konuyla ilgili tartışma programlarını çok izliyorum bu ara. Geçen gün bir yorumcu TV’de şunu dedi. “Rus uçakları sürekli sınırımızı geçer ancak bir yazılım sayesinde biz bunu fark edemiyorduk” yazılımı çözmüş mühendislerimiz. Artık olayın farkındayız mesajını vermesine rağmen it dalışı devam ediyormuş. Her neyse uluslararası siyaseti bilmem, beni aşar. Hani konulan ambargonun neticesinde tavuk eti ucuzlayacaktı. Hani sebze ve meyveyi bol bol yiyecek ve dengeli beslenecektik. Ben işin burasındayım. Torbalı pazarını gezdim hiçbir değişiklik yok. Ayrıca bizim ülkemizde çıkan yetişen bir ürün neden pahalı olur. Eğer biz Rusya’ya değil tüm Avrupa’ya ihracat etsek domatesi ancak reklamlarda göreceğiz, tezgaha bile düşmeyecek. Şaka bir yana Rusya’ya bağımlı olan birçok iş adamı var. Son günlerde bizi kıskaca almak isteyen üst aklın çabalarına karşı bir olmalıyız. Eğer ki biz o uçağı vurmasaydık yarın Rusya sınırlarımız etrafında gövde gösterisi yapmaya devam edecekti. İlçedeki oyun değil de ülkemizdeki oyun gerçekten çok büyük.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web