REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

GÖLLÜCE BU ZAFERİ KAZANACAK MI?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÖLLÜCE BU ZAFERİ KAZANACAK MI?
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
500 Görüntüleme
06 Kasım 2015 - 7:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Neredeyse bir aydır Göllüce halkının mera sorunuyla ilgili mücadelesini izliyoruz. Geçtiğimiz günlerde en kapsamlı eylemini iş makinalarının önünde gerçekleştirdiler. Çalışma yapan iş makinalarına dur talimatı verirken hiçbir sertlik ve zorbalık kullanmadan tatlı dille çalışmanın durmasını sağladılar. Yaklaşık 200 kişinin katılım gösterdiği eyleme Torbalı’dan ve İzmir’den çok az sayıda destek geldi. Torbalı da Taşkesikeyleminden sonra bu ikinci arazi koruma eylemi. STK’ların oluşturduğu platform sayesinde Taşkesik’in yanı sıra Torbalı çöp tesisinden kurtulmuştu. İzmir’in çöpünün Torbalıya geldiğini bir düşünün, düşünürken Harmandalı gözünüzün önünden geçirin. Göllüce halkının gerçekleştirmiş olduğu eylemlere katılmasam da gönülden destek veriyor ve arazinin kullanımını yeniden halka verilmesini temenni ediyorum. Göllüce de farklı bir durum varmış Torbalı’da Devlet hazinesi olarak görülen arazi Ankara da özel bir şirketin arazisi olarak görülüyormuş. İş biraz karışık Göllüce halkına destek amaçlı yardım eden avukatların sayısı ise bir iki değil. Torbalı Taşkesik eylemleri neticesinde mutlu sona ulaştı ancak İZBAN geçişleri ve köprüleri konusunda ise sınıfta kaldı. Eğer ki bugün Göllüce için büyük bir hukuki savaşın verilmesi için STK ve siyasetçiler bir araya gelirler ise soruna çözüm bulmak o kadar kolaylaşır. Bu gün Göllüce giderse yarın Pancar da ki, diğer gün ise Karakuyu’daki araziler sırasıyla gidecektir.

ŞEHİR İÇİNDE MUTLU SON

Şehir içinde yıllardır verilen bir mücadele vardı. Büyükşehir’e bağlanmadan Metropol İlçe olmadan önce Torbalı Belediyesi tarafından açılan güzergâhtaki araçlar Belediyenin denetimindeydi. İhale döneminde büyük sıkıntılar çekerlerdi araç sahipleri. Birkaç Köy dolmuş sahibinin mücadelesi ile hukuki süreç bitti ve 14 araç şehir içinde çalışmaya hak kazandı. Üzücü ve tatsız olaylar yaşanmadı değil son günlerde, araç sahipleri arasında büyük tartışma yaşandı. Ancak burası muz Cumhuriyeti değil yasaların ve kanunun hükmünün geçerli olduğu er ya da geç anlaşıldı. Dün 14 araç şehir içinde çalışmaya başladı. Hazır bu araçların katılımı ile araç sayısı 25 ten 39’a yükselmişken yeni güzergâhlar açılırsa ilçemize hayırlı olacaktır. Şehiriçi ile uzun yıllardır yazı yazar olayı yorumlarım, hiçbir zamanda yazmaktan sıkılmadım.Çünkü sorun Torbalının sorunuydu. İlçenin yararına olacak yeni hatların açılması için yine yazacak yine yılmayacağız. Biz tüm bu mücadeleyi verirken bize kızıp darılanlar olmuyor muydu, elbette oluyordu ancak biz üç beş kişinin değil Torbalı’nın çıkarlarını gözetmek zorundaydık ve gerekeni yaptık. Bu gün 14 araca itiraz edenler unutmasınlar ki 14 araç yaklaşık 10 yıldır İlçede faaliyet gösteriyor. Şimdi yapılması gereken kardeşçe yaşayıp ilçeye hizmet etmektir. Bu saatten sonra tatsızlık çıkaranın tadı kaçar diye düşünüyorum. İlçenin size ihtiyacı var, yeni açılacak hatlar ile araçlar bir o kadar daha değerli olacak iddia ediyorum.

BİR DE HİNDİSTANLI İSTİYORUZ

İlçemiz sanayi kenti olmasıyla birlikte birçok yabancı kökenli büyük firma bulunuyor. Hal böyle olunca Okullarımızda eğitim alan bir çok farklı Ülkelerin vatandaşı bulunmakta. Özellikle Gazi ve Çetineller İlköğretim okulunda Kazakistan, Güney Koreli öğrencilerin yanı sıra İtalya ve Amerika da doğmuş büyümüş vatandaşlık kazanmış Türk çocukları da var. Madem bu kadar farklı Ülkelerden gelip yerleşmiş eğitimini burada alan çocuklar var yıl ortalaması ve sınav sonuçlarını değerlendirelim. Eğer ki bu çocukların sınav sonuçlarında farklılık görürsek bu konuyu değerlendirelim. Nasıl değerlendirelim madem eğitime göre değil ırka göre beyin yapısı varsa teknolojide çığır aşmış Nasa’nın beyin takımı olan Hindistan’lı vatandaşları İlçemize getirmenin yolunu bulalım. Sakın itiraz edip bir Hindistan’lı eksik demeyin, tüm imkanları versek bile geleceklerini sanmıyorum. Ülkemizde kimler var diye araştırma yapacak olursak mülteci olarak yaşayan Gana’lı Suriyeli ve Afrikalı birçok kişi var. Suriyelileri es geçiyorum kız alıp vermeye başladık. Ülkemizde o kadar çok göçmen var ki esas yerli kim göçmen kim belli değil. gerçi Türk bilim adamları var yurdışında daha çok değer görüyor, ne fikir adamları var Nobel ödülü alıyor. Türk analar ne siyasetçi adamlar doğurdu kimileri asıldı, kimileri zehirlendi. Yarın bir türk atomu parçalamanın en basit yolunu bulsa ya asarız ke ser. Aselsan mühendisleri hala bulunamıyor.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web