REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İLÇE SİYASETİ NE ALEMDE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLÇE SİYASETİ NE ALEMDE
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
159 Görüntüleme
01 Haziran 2016 - 8:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gittiğim yerlerde en çok karşılaştığım soruların başında ilçe siyaseti geliyor. Yüzeysel bakacak olursak tek hareket AK Partide. Haliyle Binali Yıldırım Başbakan oldu. Erdoğan’ın Yıldırım ile birlikte İzmir’e gelmesinde bir mesaj vardı. Dikkat ederseniz ilk önce Erzincan’a değil seçim bölgesi İzmir’e geldiler. Birlikte ilk ziyareti Diyarbakır’a yaptılar ama önceden belirlenmiş havaalanı açılışı vardı. İlk ziyaret kesinlikle İzmir. Başbakan Yıldırım Cumhurbaşkanını takdim ederken candan içten bir konuşmayla kendisine mikrofonu veriyor. Başbakan faktörünün ilçeye katkısı olacak. Bunu ilerleyen günlerde görmüş olacağız. Ancak sacın birde başka ayağı var atlamayalım. CHP yerel seçimlerde başbakan faktörünü göz önüne alarak İzmir genelinde çalışmalar yapacaktır. İster misiniz İzmir Büyükşehir adayı Atilla Kaya olsun. İzmir de seçimi alamayız. Ancak Torbalı ballı kaymaklı olur. Adnan Yaşar Görmez siyasette çok şanslı. MHP eski havasını ne zaman yakalar. HDP yerel seçimlerde nasıl bir tavır izleyecek. CHP bir daha DSP sıkıntısı yaşayacak mı? Bir gerçek var ki CHP de Uygur ve Demir ikilisinden başka aday yok. İlçe siyasetini merak edenlere sadece şunu demek istiyorum şimdilerde AK Parti de hareket CHP’lilerde ise susamışlık var. Startı bekleyen çok kişi var, herkes pusuda. Bu sessizlik bir sene daha sürer önümüzde Ramazan ayıda sakin geçer. Bayramdan sonra hareketlilik başlar. Gazeteler renklenir. Biz köşe yazarları ise ne yazacağız diye çok düşünmeyiz.

TORBALI’DA ‘ESEN 11’ RÜZGÂRI ESİYOR

Elin yumruğunu yemeyen kendininkini balyoz zannedermiş atasözünü hatırlar olduk, Esen 11 projesinin açılışını görünce. Yol üstünde seyrederken prefabrik bir şantiyenin kurulduğuna tanık olduk. Aynı zamanda Torbalı’nın gelmiş geçmiş en modern şantiyesine tanıklık ettik. İlk defa bir vincin kurulduğunu görmüş olduk. Birçok ilkleri bizlere yaşatan Nurem ve Sürmeli firmalarına teşekkür ederiz. Sıkılmıştık artık TV’lerde İstanbul’daki daire reklamlarını görmekten. Folkart’ın bile reklamları bu denli dönmedi. Şimdi İstanbullu sıkılmaya başlamıştır Esen 11 reklamını sık sık görmekten. Benim için kısa sürse de reklam bir dakikayı geçiyor. Tekrar teşekkür ederiz Torbalı’nın katma değerini artırdığı için. Henüz ortada görünen bir şey yok ama Allah nazardan saklasın rüzgârı öyle bir esiyor ki her yerde Esen 11 konusu. Hep söylemişimdir Torbalı’daki mimari çalışması neden hiç değişmez dışı hep aynı. O kadar çok benzerlik var ki.Dış cephe renkleri aynı olsa ayırt etmekte zorlanacağız. Piyasaya hızlı bir giriş yaptı 99 bin TL’ye anahtar veriyorlarmış. Tamamına kredi çeksen kira öder gibi ev sahibi olursun. Ben en çok mimari yapıyı ve çevresindeki arsa fiyatlarını merak ediyorum. Kıymete bindi Yedi Eylül Mahallesi. Arsa fiyatları o kadar çok artacak ki bak mezarlıkta yerler satışa çıkmasın. Müteahhitler artık değişimin zamanı.Biraz özveri.Dış cephe ilçe için önemli.

AYRANCILAR KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK Mİ?

Her ne olduysa 2009 yılında alınan karar Ayrancılar’ın kaderini değiştirdi. 2009 yerel seçimlerinde kapatılan belediyesi ile mahalle sınıfına giren Ayrancılar çok mücadele verdi ilçe olabilmek için. O kadar hızlı gelişiyor ve güzelleşiyordu ki en çok İzmir’den göç alıyordu. İnşaat sektörü patlama yapmış, 2+1 evler İzmirli emekliyi cezbetmiş, akın akın insanlar geliyordu. Müteahhitler Pazar günleri mekânlarını açar, günde en az 10 müşteri ile görüşürlerdi. Hareket durmuş.Esnafın durumu hiç iyi değil. Yeni yapılan her inşaatın altında bir emlak dükkânı görmek mümkün. Kızıp darılanlar olacak ama emlakçılara dükkan ayarlayan bir emlakçı olsaymış şimdiye köşeyi dönmüş olacakmış. Sadece dükkan açanlar ile sınırlı değil.Herhangi bir kahveye git, ‘Satılık ev arıyorum. Bana yardımcı olur musunuz’ de, masalardaki okey ıstakaları ters kapanır. Aslında fena iş değil, akşama kadar kahvede otur oyun oyna. Satılık arsa ve evine bak. Algısı yok, vergisi yok. Yıllardır emlakçı olarak bildiğim kişilerde arsa sahiplerinin peşini bırakıp ayakçıların peşine düşmüş durumda. Ayrancılar bu denli büyürken ticaret merkezi olan Barış Manço Caddesi’ndeki esnaflar ise çok zor anlar yaşamakta. Kimi dükkânlar kapanmış kimileri de kapatmak üzere, sanırım düzensiz büyüyüp gelişen Ayrancılar’da esnafın artık rahat bir nefes alması çok zor olacak.

KORULUK ARTIK UFAK GELİYOR

Hasan Karatoklu’nun en büyük eserlerinden birisidir Muzaffer Kebapçıgil Koruluğu. Açılışına Yıldız Tilbe gelmişti. O yıllarda Torbalı için büyük bir yerdi şimdilerde ise küçük geliyor ve yetersiz. Özellikle 3 sene önce tartan pist olduktan sonra müdavimleri artmaya başladı. Bu yıl içerisinde faaliyete geçen Haluk Alpsu Bulvarı düzenlenince ikinci bir yürüyüş yolu yaratıldı. Ancak iki tartan pist de birbirine çok yakın ve Torbalı bu bölgeden ibaret değil. Ayrancılar bölgesinde ikamet eden kişilerin yürüyüş yolu talepleri var. Yaz akşamları termosa çayını koyanların geldiği koruluk nedense ufak gelmeye başladı. Maalesef eldeki malzeme bu.Şehir merkezinde bir başka yer yok. Torbalı salon adamı değil havadar yerleri daha çok seviyor. Örneğin sinema salonu boş ama Alman Bahçesi’ne yazlık sinema yap oturacak yer bulamazsın. Vatandaşa yeni cadde ve mekanlar yaratmak gerek.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web