REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KÖYLERDE NEDEN SELA OKUNMUYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖYLERDE NEDEN SELA OKUNMUYOR
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
277 Görüntüleme
18 Mart 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtiğimiz gün sabah beni erken saatlerde ilçenin hatırı sayılır sevilen galericilerinden Köylü Namık aradı. Ses tonundan belliydi ne kadar gergin olduğu, gerginliği dağ köylerinde camilerde Sela’nın okunmamasıydı. Konuyu araştırınca bilgi sahibi oldum. Örneğin Bozköy’de biri vefat ettiğinde Saipler Camisi’nde Sela okunmuyormuş, daha doğrusu yasaklanmış. Torbalı Merkez’de tanınmış biri vefat ettiğinde neredeyse tüm camilerde sela okunuyor ve üzerine belediyeden anons yapılıyor. Dağ köylerinde akrabalık ilişkileri yüksek köyler ayrı olabilir ama aile iki farklı köyde ikamet ediyor. Sadece Namık abi değil birçok köylü dertli. Köylü müezzin olmuş ezan okuyor makam yok, köyler arası frekans kesilmiş kimsenin haberi yok. Köylerdeki cami imamlarına camiye girip Sela okumak zor mu geliyor ne. Ben buradan çok değerli ilçe Müftümüz Semih Keskin’e vatandaşın sitem ettiği konular ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Birçok camide Sela okutmak için çile çeken köylüler var, cami imamları Sela yasak diyorlarmış aslı var mı? Yakın komşu köylerde Sela okutmak büyük bir çile haline gelmiş bilginize. Belki bu talimatı siz verdiniz ya da sizin haberiniz olmadan adınıza kararlar veren birileri var. Benzer şikayetler arttı size bilgi vereyim istedim.

CAPS DEĞİL, ÜYELİK BELGESİ

Son birkaç gündür Torbalı medyasında bir hareketlilik var. Aslında biz basın mensupları aynı tavanın balıklarıyız, ancak tava biraz ısınınca yerimizde duramadık. Ben sanırım suyu biraz bulandırdım, Yaşar Yakuter bu topa girmek istedi İbrahim Kaya her zamanki gibi ajitasyon yaptı ama Yaşar Yakuter büyük yara aldı. Bundan sonra Yaşar abinin her topa gireceğini zannetmiyorum. İbrahim, Yaşar Abiye öyle bir gol attı ki top çatala takıldı kaldı. Yaşar abinin topu alıp santraya gideceğini zannetmiyorum. Ayakkabım eskidi, altı delik diyebilir ama entelektüel gözlükleri ile korner çizgisinden maçı seyreder yine oyuna müdahil olur. Bir kere İbrahim’in forma numarasını aldı kulisleriyle çift dalar, kırmızı kart görmesi için tribünleri hareketlendirir. Ortalık plaket sayesinde hareketlendi, bende Tarkan Türkmen’e bir plaket verilmesi için mesai harcadım, ancak Adnan Yaşar Görmez’i taklit etmek uygun olmaz diye düşündüm. Plaket konusu Nurettin Albaş’ın Feyim Özçelik’e takdimi ile ortalık bir o kadar daha neşelendi. Ancak unutulan bir şey var Torbalı Ticaret Odası’nın logosunun değişmesi münasebetiyle Ticaret Odası’nda her Çarşamba günleri üyeler çapraz sektörler karşılaştırması ile yeni üyelik belgelerini alıyor ve birbirileriyle kaynaşıyor. Kısacası Ticaret Odası üyeleri birbirileri ile tanışıp ticaret yapma imkanı buluyorlar. Yani verilen plaket değil, üyelik belgesi. Hal böyle olunca ilçede plaket konusu caps haline geldi ve gündemin en önemli konusu oldu, hayırlı olsun. En son plaketi Ceyhun Köse aldı.

SİYASETÇİLERİN TANINIRLIK ORANI

Şu an ufukta görünen bir seçim yok, aslında 2019 yerel seçimleri var ama süreç çok uzun olduğundan gergin bir tablo görünmüyor. Erken Milletvekili seçimlerinin olabileceğini söyleyenler ise oldukça fazla. Tabi ki burası Türkiye yarın ne olacağını kimse bilemez ve siyasette 24 saat uzun bir zaman. Peki, siyasetçilerin gündeminde ne var Atilla Kaya A Haber de İzmir’in çılgın projesi tüp geçidi açıklıyor, yeni anayasa ile ortamı ısıtırken mecliste etkili bir konumda olduğunu çok net bir şekilde anlıyoruz. En çok tanınan ikinci isim olan Adnan Yaşar Görmez basında bu aralar çok etkili, İbrahim tek başına Kaya gibi tek başına savunuyor. Adnan Görmez bir kere Buhara Dergisi’nde ‘Yılın Başkanı’ seçildi, artık dur durak bilmez. Hafta sonlarını bile gece yarılarına kadar çalışarak geçiriyor. 15 günde bir açılış yaparak gündemi sıcak tutacak ve tanınırlık oranının yüzde 95’lere gelmesi için tam mesai harcayan Görmez’e kimse yetişemez diye düşünüyorum. Tanınma sırasında şu ara 3. sırada yer alan İsmail Uygur işi partide sıkı tutuyor. İlçe genelinde ise kendini unutturmayacak seviyede siyaset yapıyor. Hüseyin Günaydın’ın aday olacak mısın sorusuna verdiği “Adnan Görmez’i kırmak istemem” cevabı ise uzun süre akıllarda kalacak türden. 8 Belediye Başkanının erken açıklanmasını 8 İlçe Başkanı olarak talep ettiğini söylemiş ama bu sekiz ilçe Başkanını kimin ikna ettiğini söylememiş. Neyse deşifre etmeyelim süreci izleyelim. MHP geçtiğimiz seçime nazaran biraz geri planda kalıyor gibi görünüyor ancak Genel Başkanlık yarışı partiye zarar verecek gibi Meral Hanımın işi biraz zor gibi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web