Büyük Torbalı

Okullar ticarethane degildir!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Okullar ticarethane degildir!
186 Görüntüleme
10 Ekim 2010 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DEGERLI okurlarim, son zamanlarda veliler-den okullarda para toplandigina dair sikâyetler aliyorum. Buradan ilan ediyorum: Okullarda ka-yit parasi dahil olmak üzere hiçbir sekilde para toplanamaz. Bu konuda Milli Egitim Bakanli-gi’nin kesin talimati var. Okul müdürü ve ögret-menler tahsildar degildir. Eger okulda bir takim yenilikler yapilmasi için sizden para isteniyorsa ayrintilarini ögrenin. Okullarda parayi ancak Okul Aile Birlikleri toplayabilir. Bunu da ancak, gönüllük esasi ile yapabilirler. Parasi olmayani hiç kimse zorlayamaz.
Okullarda hizmetli veya teçhizat eksikligi ya-sandigini ben de biliyorum. Dört dörtlük okulu-muz olmadiginin ben de farkindayim ama bunun muhatabi veliler degildir. Okul müdürü ve ögret-menler cebinden çikarip para versin de demiyo-rum…
Yillardir bu sorun devam ediyor. Okul yetkilileri ödenek yetersizliginden, veliler de okul yöne-timinin para istemesinden yakiniyor. Okullar ti-carethane degildir. Veli toplantilarini ‘Anlasildi yine para istemek için toplayacaklar bizi’ seklinde degerlendiren çok veli taniyorum. Bu düsünce, kendiliginden olusmadi. Demek ki gerçekten de veli toplantilari para isteme prog-ramlari haline dönüstü. Askeri ücretle geçinen adam, çocugunun veli toplantisina gitmeye korkar hâle geldi.
Peki, çözüm nedir? Maddi durumu iyi olan ve-lilerin okula yardimda bulunmasina sözüm yok. Müdür’ün odasinda darphane olmadigina göre, bu çark bir sekilde dönecek. En önemlisi de devletin egitime artik daha fazla bütçe ayirmasi gerekiyor. Egitim, bir toplumun can damaridir.

KAPI NUMARALARI NEDEN FARKLI?

NUFUS Hizmetleri Kanunu’nda yerlesim yeri adresleri ile ilgili hükümler var. Kanun Numa-rasi 5493. Kabul tarihi 25/04/2006. 29/04/2006’da Resmi Gazete’de 26153 numara ile yayimlanmis. Bu kanunun amaci, elektronik ortamda, ulusal veri tabani olusturulmasi, nüfus kayitlari ile adres bilgilerinin iliskilendirilmesini saglamak. IZSU, Tedas, Dogal Gaz ve Nüfus Müdürlügü’ndeki kayitlar ayni olmali. Ama maalesef farkli kapi numaralari çikiyor. Böyle durumlarda beyanda süphe yasayan memur, mülkü amire ihbarda bulunuyormus. Ihbarda bulunmak kolay. Peki bu yanlisliklarin düzeltil-mesi için neden girisimde bulunulmuyor. Islem-lerde çok daha ciddi sorunlar yasanabilir. Ulusal ve uluslararasi resmi islemlerde çok ciddi so-runlar yasanabilir. Lütfen gerekli önlem alinsin.

OKULLARI GEZECEGIM

DEGERLI okurlarim çok yakinda yeni bir proje ile karsinizda olacagim.
Ilçemizdeki tüm okullari gezmeyi düsünüyo-rum… Sorunlari tek tek tespit edip köseme tasi-yacagim.. Okul müdürlerini ziyaret edecegim. Hangi okulun ne eksigi var, ne gibi aksakliklar yasaniyor yerinde tespit edecegim… Ögrencilerin davranislarini gözlemeyecegim. Ögrencilerle sohbet edecegim. Ögretmenlerin sikintilarini dinleyecegim. Ne demisler: “Gide-medigim yer senin degildir.” Oldum olasi masa basi gazeteciligi sevmemisimdir. Ben, halkin içerisinde olmayi, onlari dinlemeyi seviyorum… Uzaktan kumandali ile olmaz bu isler. Bu köse-de egitim camiasini sik sik kaleme alan birisi olarak okullari gezmem sart. Bir zamanlar köy-lerde uyguladigim modeli simdi de okullarda uygulayacagim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web