Büyük Torbalı

Referandumda ‘Evet’ diyecegim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Referandumda ‘Evet’ diyecegim
230 Görüntüleme
25 Temmuz 2010 - 21:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DEGERLI okurlarim sizlere birkaç gün önceki yazimda Anaysa degisikligi paketine ‘evet’ oyu verecegimi açiklamistim. Ben üstünlerin hukuku-nun degil hukukun üstünlügünün hayata geçiril-mesi için bu anayasaya ‘evet’ diyecegim. Keyfiliklere son verilmesi için evet diyecegim.
Benim gönlüm yeni anayasanin 72 milyona hitap eden bir anayasa olmasindan yana. Fakat atila-cak ilk adim çok önemli. Demokrasi ise herkese demokrasi.. Insan haklari ise herkese insan hak-lari.. Neden 82 anayasasinin degismesini istiyoruz.
Çünkü darbe ile vesayet ile, plan yapmak ile bir arpa boyu yol alinmaz. Basimiza ne geldiyse gücü elinde bulunduran kisilerin ülkeyi kafalarina göre yönetmeleri, hükümetlere müdahale etmeleri, top-lumun gelismesini ve bilinçlenmesini istemeyen insanlar yüzünden geldi. Düsünce ve fikirlerimizi açik ve net olarak söyleyemez olduk. Fasist, ko-münist veya dinci damgasi vurmak çok basit. Aza kanaat etmeyen çogu bulamaz düsüncesi ile ilk dilim olan 23. madde ve 3. geçici madde olmak üzere degisikligi kabul etmeliyiz. Ardindan da daha köklü degisikliklerin serisini ve gerisini dilemeliyiz.
***
Hal böyle iken kafama takilmayan noktalar da yok degil. Sevgili okurlarim çok degil bundan 1-2 yil önce CHP veya MHP’ye iktidara geldiginde ne yapmak istersin diye sorsaydiniz kesinlikle ‘anayasayi degistiririm’ derdi. Ama simdi her nedense ülkenin önünü açacak, kendilerinin de hayal ettigi birçok uygulamayi hayat geçirecek bir degisikligin karsisinda duruyorlar.
Bakin çok açik ve net olarak söylüyorum. CHP, MHP ve BDP genel baskanlari bundan 2 yil sonra BUYUK bir itirafta bulunacaklar. Tipki Mehmet Agar gibi.. Agar, geçtigimiz yil 27 Nisan günü Cumhurbaskanligi oylamasina girmeyerek büyük hata yaptiklarini, ve bu hatayi seçim kam-panyasi boyunca telafi edemediklerini ifade etti. TBMM’ye girmeme kararini vatandasin benim-semedigini kaydeden Agar, “Sonuç ortada. Öyle 24 saat düsünmeme gerek yoktu. Milletin iradesi böyleyse karsisinda durulmaz” dedi. Bu bir iti-raftir. Bu, millet iradesinin karsisinda durmanin, dün istedigini bugün inkar etmenin, savundugu degerleri sirf birilerine muhalefet olsun diye gör-mezden gelmenin sonucudur.
12 Eylül’de en aci günleri yasayan CHP ve MHP tabanina neden ‘hayir’ oyu verdigini izah edemez. “12 Eylül magduruyuz” diyen MHP’nin darbeyi gerçeklestirenlerin yargilanmasinin en-gellenmesi için çaba sarf etmesi hangi akla hiz-mettir. Parti kapatma magduru olan BDP’nin bu yasanin çikmasini istememesi hangi akla hizmet-tir? CHP gibi sosyal demokrat oldugunu iddia e-den bir parti daha fazla demokrasiyi daha fazla özgürlügü nasil istemez.Avrupa Parlamentosu sosyalist grup baskanvekili Hannes Swoboda, CHP’ye “anayasa degisikligi paketinin arkasin-da durmasi” çagrisi yapti. “Demokratsan destekle” diyor. “Çünkü bu degisiklik sosyal demokrat degerler de getiriyor” diye de eklemis.
Demis ki, “bu paket Türk vatandaslari için önemli, ayni zamanda Avrupa Birligi için de önemli… Türk halkina daha fazla demokrasi ve özgürlük seçenegi sunuyor… Bu reform Türk halkina çok büyük kazançlar getirecektir, çün-kü yeni özgürlükler getiriyor… Bu özgürlükler kapsaminda yargi ve asker de var… Dolayisiyla Türk halkinin kazançli olacagina inaniyorum… Demokrasi yolunda çok büyük bir adim…” diyor.
Simdi sormak istiyorum Avrupa Parlamentosu sosyalist grup baskanvekili Hannes Swoboda bizim CHP’den daha az mi solcu? Birakin Allah askina. Amaciniz AK Parti’ye muhalefet etmekse bunu seçimlerde yapin. Anayasa gibi önemli bir konuda ülkenin önüne tas koymayin. Böyle hayati bir konuda MHP ve BDP ile bir olup nasil en-gelleyici bir tutum sergilediginiz sandikta izah edemezsiniz. AK parti kismi degisiklik yapiyorsa siz iktidara geldiginizde tamamini degistirin. Daha fazla özgürlükten yana olun. Bu AK Parti’ye oy vermek degildir. Bu bir referandumdur… Sürekli yasalarimizin belli bir kalipta olmasindan sikâyet eden insanlarin önüne çikan bir firsattir.
Ben evet diyecegim. Ailem de evet diyecek.. Be-nim gibi düsünen çok insan oldugunu biliyorum.
Allah’a emanet olun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web