REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SİZCE İLÇEMİZDE KAÇ DİLENCİ VAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİZCE İLÇEMİZDE KAÇ DİLENCİ VAR
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
373 Görüntüleme
18 Kasım 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlçemizde vergisini ödeyen Esnaf Odası’na kayıtlı yaklaşık 3 bin esnaf var. Ticaret Odası’na kayıtlı kişi sayısı ise 2 binlerde. İş dallarını ayırdığımızda örneğin en çok bakkal var ise iddia ediyorum iki katı dilenci var. Perşembe günü yaklaşık 15 esnaf ziyaretinde bulundum bir emlak ziyaretinde 3 dilencinin mekana girdiğine şahit oldum. Gelenlerden birisi yaşlıydı diğer ikisi ise fabrikalarda çalışabilecek kadar genç ve güçlü görünüyordu. Konu hemen dilencilerden açıldı ve Kıbrıs Gazisi Abdullah Akat neden çalışsınlar ki günde yüz esnafa gitse yevmiyesi 100 TL’ye gelir. Tarlada onuru ile çalışırsa yevmiyesi 45 TL dedi. Acıma duygusu en fazla olan toplumlardan biriyiz ve neticede insanoğluyuz. Sadakanın belayı def ettiğini bilir ve inanırız, işte bu yüzden dilencilik sektörünün önüne geçmek mümkün değildir. Zabıta ekiplerinin pazaryerlerindeki çalışmaları bırakıp acilen bu işin üzerine düşmesi gerekmektedir. İnsanların zaaflarından yararlanarak geçinimi sağlayan en az bin kişinin olduğunu düşünüyorum. Dilencilik yapan kişilerin sağlık raporuna ve dilencilik yapması için valilikten belgesi olup olmadığı kontrol edilmeli yoksa üzülerek söylüyorum ama bizi inceden inceye soyuyorlar. Gelen dilencinin sağlık durumu yerinde ve genç ise dükkânınızın önünü süpürtün, para yerine ekmek alın verin ki dilencilik sektörünün büyümesinin önüne geçin. Yoksa yarın daha çok kişileri bu işe teşvik etmiş olacağız. İlçedeki her soruna çözümü yetkililerden beklemek çok doğru değil, biz vatandaşlarında bir tavır göstermesi gerekiyor.

DEDEKTİF COLOMBO GİBİ 7/24 GÖREV BAŞINDAYIM

Pazartesi akşamı evde TV izliyor, halı saha maçı saatinin gelmesini bekliyorum. Telefonum çaldı, arayan kişinin ismini vermek istemiyorum. Birde hırsızlarla başı belaya girsin istemem, neyse. Türk Telekom Müdürlüğü’nden kablo çalmak isterken motosikletli iki kişi tüm bağrış ve uyarılara rağmen kaçmışlar. Beni arayan kişi emniyeti aradığını ancak görünürde gelen bir ekibin olmadığını söyledi. Aslında işi var vatandaşın, gitmesi gerek ama dakikalarca orada kalması gerekti çünkü kaçan kişilerin eşkalini verecek polislere, kısacası vatandaşlık görevini olabildiğince yerine getirmek istiyor. Benden Telekom yetkililerini aramamı ve bilgilendirmemi istedi. Aslında benim işim değil ama vatandaşlık görevini bu denli yapan kişinin hatırına Telekom yetkililerini cepten aradım. 155’i arayıp vatandaş eşkal verecek ama hala bir ekip gitmemiş dediğimde ekiplerin malum kişilerin kaçış istikametinde olduğunu söyledi. Sonra bir telefon trafiği daha ve akabinde asayiş berkemal. Kamunun yararına hizmet eden kişilerin telefonlarını kapatmamaları gerekir diyorum ama bizim muhabirlere özellikle Yazı İşleri Müdürümüz Gökhan Yalkalk’a hava karardığında ulaşmak mümkün değil. Neyse sonra yine haber merkezinde bir araya gelir ortak yazı yazarsınız. Siz zaten benimle uğraşın ben vatandaşın işi ile. Beni arayan vatandaşlık görevini yerine getiren kişiyi huzurlarınızda tebrik etmek istiyorum.

BÜYÜK PATRONLARI BÜYÜK TELAŞ SARDI

Bana göre ülkenin en büyük derdi emekli maaşı ve asgari ücret ile çalışan kişilerin geçim derdi. Terör sorunu da var ama bu günlerde tüm dünyanın en büyük derdi konumuna geldi. Oysa ki biz 30 seneden beri mücadele veriyoruz, ancak konu Fransa olunca işin rengi değişiyor. AK Parti’nin 1 Kasım seçimleri öncesinde vaat ettiği asgari ücret 1300 TL açıklaması yılbaşında faaliyete giriyor. Asgari ücret ile çalışan kişilerin Şubat ayı içerisinde ellerine fazladan 300 TL geçecek. Ancak asgari ücretin yükselmesine itirazı olan milyon dolarlık patronlar bu duruma öfkeli. Sırça köşklerde yaşa, metresine ev aç, sabah kahvaltısına İtalya’ya akşamüzeri ise et ve şarap için Paris’e git sonra 300 TL’yi nasıl vereceğiz de. Tayyip Erdoğan çok güzel söyledi “biraz az kazanın” bravo. Gerektiği gibi vergi verin Devlet maaşın yarısını kendi öder. Büyük fabrikalara bakın bir türlü tadilat inşaat bitmiyor acaba neden? Vergi denetimleri tam manasıyla yapılmalı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web