REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TOKİ BAŞVURUSUNDA BULUNANLAR MERAKTA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TOKİ BAŞVURUSUNDA BULUNANLAR MERAKTA
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
176 Görüntüleme
16 Haziran 2016 - 9:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Torbalı’nın TOKİ ile ilk imtihanı Yazıbaşı da gerçekleşti. Ne umutlarla kayıt oldu vatandaş, maketini görenlerin birkaç gün uykusu kaçtı. Geceleri rüyasında görenler oldu.İlk ev sahibi olmanın heyecanını yaşarken çevresindeki ihtiyaç sahiplerine de bilgi vermekten kaçınmadı. Aslında vatandaşın derdi başını sokabileceği benim diyebileceği bir evdi. Nihayetinde 800 kişi ev sahibi oldu.Güzel bir yerleşim alanında yaşıyorlar. Yolu olmasa, pazarı kurulmasaydı da kendi evinde olmanın mutluluğunu yaşayanlarla dolu bir yerleşim alanı var oldu. TOKİ İzmir de pilot ilçe olarak Torbalı’yı belirledi. Tüm İzmir’in ön talebi Torbalı’da alındı diyebiliriz. 16 bin ön talep formu dolduruldu. Bunun 6-7 bin kadarı çevre ilçelerden geldi, örneğin Bornova da ikamet eden emekli bile başvuru için Torbalı’ya geldi. Alınan ön talep formları TOKİ Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Düşünsenize TOKİ’nin Torbalı’ya 10 Bin konutluk bir site yaptığını. İlçenin nüfusunun bir anda 15 bin artığını düşünürken, yaşanan karmaşanın ne getireceğini hayal edemeyiz. Ülkenin ekonomik gücü belli.Devlet sosyal sorumluluk projelerini bir yandan gidermeye çalışırken başvuru yapanlar ise cevap bekliyor. Nereye yapılacağı belli değil.Ancak başvuru yapanların merakla beklediğini bildirmek istiyorum. Bununla ilgili yetkili kişiler çıkıp bir açıklama yaparsa, merakla bekleyen kişilerin rahat bir nefes almasını sağlarlar.

ISPAROZ BALIĞINDAN ÖZÜR DİLERİZ

Her yönüyle zengin ilçemiz balık avcılığında da çok iddialıdır. Konuya bir yaşanmış hikaye ile girmek istiyorum. Bundan 15-20 yıl öncesinde Bodrum Güvercinlik sahilinde kıyıdan avlanan birkaç kişinin yanına bir Torbalılı gider. Aradan epey vakit geçer balık olmayınca sohbet başlar. Sohbeti duyan Torbalılı; “Kusura bakmayın burası iyi balık yapar diye duydum. Acaba yanlış yerde miyim?” diye sorar. Bölgede yazlığı bulunan kişiler;“Yapardı kardeşim.Burası çok güzel balık yapardı ancak Torbalılılar burayı keşfetti ve sonunda kuruttular” der. Torbalılı nasıl desin bende Torbalı’dan geliyorum diye. Sessizce olduğu bölgeden uzaklaşmış. Şimdi gelelim konumuza. Bodrumda büyük balık çiftlikleri bulunan Kılıç aynı zamanda yol kenarında satış yapmakta. Tezgâhtaki Isparoz etiketine 44,99 yazmışlar. Tabi bu konu Torbalılı balıkçıların gündeminde.Duyan gören hayretler içerisinde. Olta balıkçısı çok sevmez Isparoz balığını. Amansızca saldırır yeme ve av zevkini kaçırır. Büyük bir balık umut ederken çok sert bir vuruş yapan Isparoz bir kulaç sonra kendini belli eder. Bende dahil olmak üzere birçok balıkçı sinirlenir,özellikle Murat ve Barış Tezcan Isparoz’u çekerken. Küfreden bile olur Şerif Tekinkök gibi. Çoğu zaman denize geri atılır ve martılara yem edilir. Ancak tezgâhtaki fiyatı 44,99 olunca yorumlar şu şekilde “Bu güne kadar sana kötü davrandığımız için bizleri affet” oldu. Tabi ki bu işte bir yanlışlık var gerçek fiyatı 5 TL.

HABER TÜRK YAZARI’NIN TORBALI TESPİTİ.

Haber Türk Yazarı İbrahim Akbulut dün Torbalı’nın gelişimini kalem almış. Daha önce yazdım, ilçenin tanıtımında torbalı Ticaret Odası ve Başkanı Abdulvahap Olgun’un önemli katkıları var diye… Yakınlığım olduğu için Olgun ile ilgili pek yazmayı sevmiyorum. Ama Haber Türk yazarı bakın neler yazmış.

“Torbalı’nın kendi dinamikleri de var olan potansiyeli keşfetmeye başladı.

İlçenin inşaat sektöründe müthiş bir hareketlilik var.

Tabii paralel sektörlerde ve hizmet sektöründe de.

Özetle kabına sığmayan bir hale geldi Torbalı…

Torbalı’daki bu gelişi ve değişimi anlatırken Torbalı Ticaret Odası ve Başkanı Abdulvahap Olgun’u pas geçmek mümkün mü?

Olgun ve arkadaşları Torbalı’ya bu ayrıcalığı kazandıran yatırımları ilçeye taşıyan insanlar olmayabilir.

Ama Abdulvahap Olgun olmasaydı, Torbalı’daki bu dinamizmi Türkiye duyamazdı.

Olgun, Torbalı’nın potansiyelini Türkiye gündemine taşıyarak ilçeyi her bakımdan bir cazibe merkezi haline getirdi.

Bugün bölge firmaları gerek alıcı olarak, gerekse satıcı olarak ilk akla gelen markalar haline dönüştüyse Olgun’un tanıtım adına yaptığı girişimlere dua edecekler

Aynı gerçek gelişen ve gelişmekte olan sektörler için de geçerli.

Ne diyelim?

Keşke İzmir’in her ilçesinde Abdulvahap Olgun gibi birileri olsa.”

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz… http://www.haberturk.com/yazarlar/ibrahim-akbulut/1254198-torbali-gercegi

TORBALI GENÇLİĞİ NE İSTİYOR?

GEÇENLERDE saç traşı için berbere uğradım. Üç genç arkadaşın lettiği bir dükkândı burası. Beni gazete yazılarından takip eden bu gençlerle Torbalı’yı konuşmak bana farklı ufuklar açtı. Ve bir kere daha anladım ki, Torbalı gençliği nefes alabileceği, eğlenip stres atabileceği farklı konseptlere sahipmekanlar istiyor. Yarım saatlik o berber muhabbetinden bir dünya şey öğrenmek mümkün. Mesela berberin birisi Torbalı’da grup halinde gidecekleri bir paintball sahası arzuluyor. Bir başkası ilçede bir Bowling salonu olmasının buraya bambaşka bir değer katacağını söylüyor. Saçlarıma makas sallayan berber,“Torbalı’da kız arkadaşımı ya da ailemi götüreceğim ve birlikte oynamanın hazzını yaşayabileceğim böyle bir yer olsun istiyorum.”diyor. Yanılmıyorsam Efeoğlu Piknik Alanı’nın letim hakkı Torbalı Belediyesi’nde. Orası bir paintball sahası için en ideal yer. Gençlerimiz paintball oynamak için Torbalı dışına gidiyorlar. Burada bir saha açılırsa isabet olacaktır. Paintball’un yanında bir bowling salonu da neden olmasın? Buraya sadece Torbalı’dan değil belki civar ilçelerden de insanların gelmesi sağlanabilir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web