REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TTO BU SEFER ÇIRAK ÇIKACAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TTO BU SEFER ÇIRAK ÇIKACAK
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
260 Görüntüleme
21 Mart 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumartesi günü Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu kahvaltıya gittim. Uzun zamandır kahvaltılara gitmiyordum, menü de değişmiş. İlçede verilen kahvaltılar sayesinde Gökhan Yalkalk aşırı kilo aldı, her neyse… Kahvaltının içeriğini bilmiyordum merakta etmedim, kısacası kahvaltıya gittim. Işıklar kapandı Torbalı’nın tanıtımı için hazırlanan filmi seyrettik. Meclis Başkanı Erkan Aksoy toplantının açılış konuşmasını yaptı. Abdulvahap Olgun sazı eline aldı, ben karnımı doyurdum. Olgun hala konuşuyordu. Sizde merak ettiniz toplantının içeriğini Ayrancılar’da müteahhitler arasında büyük bir rekabet var. Kat karşılığı alınan yerlerde yüzde 50 veren müteahhitler var. Yüzde 50 ile aldıkları yetmiyor daireleri ucuz da satıyorlar, rekabet her alanda var. Bu işten kim karlı çıkıyor geniş düşündüğümüzde ilçenin zararına, arsa sahibinin bile zararı var. Olgun konuşmasında “Ayrancılar artık İzmir’in şirin bir kasabası değil. Çarpık yapılaşma tüm güzelliğini aldı götürdü” derken çok haklıydı. Toplantının içeriği bu şekilde, amacı ise rekabetin sona ermesini sağlamaktı. Ancak ben rekabetin sona ereceğini hiç düşünmüyorum. Müteahhitler rekabeti bitirmek adına karar alsalar da arsa sahipleri bir kere yüzde 50’leri gördü, eskisi gibi yüzde 25’lere arsa vereceklerini hiç tahmin etmiyorum. Taşkesik çöp tesisi, beton dökme eyleminde elde ettiği başarı takdire şayan. Ancak Ticaret Odası bu işten ‘çırak çıkar’ iddia ediyorum. Dip not Tarkan Türkmen incir reçelini çok sevdi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ ARTIK SON BULSUN

Uzun zamandan beridir her hafta sonu gazetemizde elektrikler kesildi, kesiliyor haberi muhakkak var. Vatandaş bu haberi okumaktan sıkıldı. Bizim haber merkezi yayınlamaktan sıkılmadı. Gerçi haber merkezi ne yapsın Gediz Elektrik A.Ş. elektrikleri kesiyorsa vatandaşı bilgilendirmek de onların görevi. Bundan yıllar önce yine aynı senaryo vardı ve sorduğumuzda şebeke ve hatlar yenileniyor deniliyordu. Şimdi soruyorum 4-5 yıldır bu sorun nasıl çözülmüyor ve çözülmesi için kaç yıl gerekli. Konu elektrik, hafta içi kesilse sıkıntı daha büyük olacak. Ancak neden uzun zaman sürüyor hiç anlam veremiyorum. Neden olduğunu da sorma gereği duymuyorum çünkü klişe cevaplardan artık sıkıldım usandım. Bu kadar uzun zaman almasının bana göre en mantıklı cevabı az personel çalışıyor olmalı ki uzun zamandan beri sorun çözülmüyor. Gerçi özelleştikten sonra maaşlarda büyük bir düşüş var. Eski kadrosu olan bir personel 4 bin 500 alırken taşeronda çalışan kişiler ise bin 500 alıyor. İşleri riskli yüksek gerilimle uğraşıyorlar, ancak aldıkları maaşlar yaptıkları işe göre normal. Utanmasalar yıllardır çalıştırdıkları adama asgari ücret verecekler. Çalışana parayı vermiyorlar ama 50 TL’lik elektrik kullanımına 190 TL fatura kesiyorlar. Sevgili ilgili kurum işinize önem verin her hafta sonu bir yerde elektrik kesmeye artık bir son verin. Gerçi siz ilk önce çalışanın hakkını verin, işler hızlı yürüsün vatandaş da bize her seferinde şikayet ve sitem etmesin.

TORBALI ARTIK KENDİ SORUNUNU ÇÖZÜYOR

Sami Bingöl Turan emekli olduktan sonra Torbalı’nın ilk dershanesinin açılmasına sebep oldu. Sami Hoca açılışı yaptı ya şimdilerde ilçede faaliyet gösteren en az 25 tane özel eğitim kurumu var, fazlası var eksiği yok. Daha öncesinde dershaneye gitmek isteyen öğrenciler ya Ceyhun Köse ya da Davut ile sadece hafta sonları olmak üzere İzmir’e giderlerdi. Şimdilerde aynı devlet okulu gibi sabahçı öğrenci grupları var. Yıldırım Baytekin’in ilçemize kazandırdığı Bahçeşehir Koleji’ni gezdim harika bir sistem var. Geçtiğimiz gün ise Mavi Ege Koleji’ne gittim. Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Asil bana yürüttükleri eğitim sistemini anlattı. Dünden bu güne olan çalışmaları anlatırken hedeflerinden de bahsetmeyi ihmal etmedi. Sevgili okurlar ilçemiz eğitim anlamında çok şanslı. Torbalı’daki eğitim hizmeti İzmir’e nazaran daha kaliteli ve ucuz bunun kıymetini bilin. Çocuklarınıza bırakabileceğiniz en iyi miras iyi bir eğitim olacaktır. Eğitimi iyi olduktan sonra zaten kendisi çığır açacaktır. Çocuğunuzun eğitim durumunu okulların açılmasına 3-5 gün kala değil şimdiden araştırın, kararınızı şimdi verin ki yarın büyük pişmanlıklar duymayın. Önemsenecek bir durum.

PERŞEMBE PAZARI SABOTE EDİLİYOR

Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Ülkenin üzerindeki kara bulutlar çok değişik bir hal aldı ve üst akıl fena bir şekilde oyunu mükemmel yönetiyor. Tabi üst akılın ekmeğine yağ süren siyasetçilerde yok değil. Bırakalım artık ötekileştirmeyi sonuçta hepimizin ortak derdi memleket. 18 Mart etkinliklerine katılmayan bu başarı karşısında mutlu olmayan hiçbir kimse yok. Ancak unutulmasın ki o yıllarda memlekette birlik ve beraberlik vardı, şimdi benzer bir ortam ne yazık ki yok. Allah birliğimizi ve beraberliğimi bozmasın. Gelelim şimdi Perşembe pazarına son iki ay içerisinde ikidir kapalı pazaryerinde bomba patlayacak dedikodusu ilçenin gündemi oldu. Perşembe günü pazar boş haberini muhakkak okumuşsunuzdur. Ancak Torbalı pazarını bu hafta görmeniz lazımdı. İşin içine biraz da espri katarak diyorum ki Torbalı pazarında tezgah açan pazarcıların asparagas haberi ilçeye yön veriyor gibi. Yoksa Perşembe günü pazara çıkmayan muhakkak pazar günü Torbalı Pazarı’na gidecektir. Bırakın birbirinizi gazlamayı. Alınyazımızda yazanı yaşamaya mecburuz, dik durun bu tür eylemler bizi korkutursa zaten terör amacına ulaşmış olacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web