REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ÜRETİCİ AYNI ZAMANDA GÜVENLİK GÖREVLİSİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜRETİCİ AYNI ZAMANDA GÜVENLİK GÖREVLİSİ
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
136 Görüntüleme
26 Nisan 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanlarda hırsız korkusu olmayacak, iddia ediyorum tembelleşiriz. İnsanlarda hırsızlık korkusu olmayacak ilçemizde bulunan 10 çilingir-anahtarcı sayısı 2 demez. Ülkemizde hırsızlık olayı hiç olmayacak denetimli serbestlik yasası çıkmaz ve tutuklular kamu inde çalıştırılmaz. Hırsızlık son bulursa ikinci el oto teyp fiyatları sıfır fiyatına yakın olur. Hırsızlık biterse herkes ayakkabılarını kapının önüne koyar evlerde ayakkabı kokusu son bulur. Hırsızlık biterse bankalarda lem sayısı azalır yastık altları dolup taşar. Hırsızlık son bulursa kadınların çantalarına kesinlikle biber gazı girmez. Hırsızlık biterse güvenlik kamerası satan montajını yapan sektör yerle bir olur. Hırsızlık biterse emniyet mensubu sayısı yarı yarıya düşer.  Kısacası tembelleşiriz toplumun dengesi alt üst olur. Dağkızılca Mahallesi’nde kiraz üretimi yapan kişiler yetiştirdiği kirazın başında nöbet tutuyormuş. Kiraz hasadını yapmasına günler kala ağaçlarından gece yarısı kirazları çalınıyormuş. Üretici neyle yarışacağını şaşırdı. Soğuk hava şartlarıyla mı mücadele edecek yoksa hırsızlara ürününü çaldırmamak için mi? İlçemizde hırsızlık o kadar yaygınlaştı ki üretici ile yarış içerisindeler. Yarış içerisinde olmasa üreticinin kirazı toplamasını bekler. Hasat başlamadan kirazı ağaçlardan çalan kişi insaflıymış, toplamak için emek bile harcıyor. Biraz daha insafsız olsa ürünü toplandıktan sonra kasalar ile çalar. Peki, bu insanlar ne zaman kendileri için çalışacaklar, tedirginlik yaşamadan emeklerinin karşılığını ne zaman alacaklar. Bu şartlarda toplumun psikolojisi ne olacak, insanların birbirlerine olan güveni ne derece zedelenecek bir düşünsenize.

OKUL ÇIKIŞLARI DİYORUM, TEHLİKE ARZ EDİYOR

Bilindiği üzere okula başlama yaşı epey geriledi, eskiden 7 ve 8’li yaşlarda okula başlardı çocuklar. Oysaki eskiden çocuklarda daha çok özgüven olurdu, şimdilerde aileler çocuklarını sokakta oyun oynamalarına bile izin vermiyorlar. İddia ediyorum bugün yaşı 10 olan çocuk sokakta arkadaşlarıyla birlikte 5 farklı sokak oyunu oynamamıştır. Kör ebe, mendil kapmaca, yakan top ve toplu saklambaç oynamayı bilmediği gibi çelik çomak oyununun nasıl oynandığını bile bilmiyordur. Değerli okurlar siz bugüne kadar Ertuğrul Mahallesi ve Sadık İleri Bulvarı’nda çocukların meşe oynadıklarına hiç tanık oldunuz mu? Peki, Kazım Dirik, Mithat Paşa ve Sadık İleri Bulvarı’ndaki çocuklar ne tür oyunlar oynuyor, tabi ki evlerde odada kurulu bilgisayarlardan savaş oyunları. Günümüzde 8 yaşındaki çocuğunu ekmek almaya bile göndermeyen ebeveynler yarın çocuğum çok içine kapanık ve sessiz diye dert yanacaklar. Böyle yetişen bir neslin özellikle okul çıkışına çok dikkat edilmeli. Hele ki okul önleri acemi sürücülerin direksiyon eğitimi aldığı güzergâh olunca önlem bir o kadar daha artmalı. Bildiğim kadarıyla bazı okul önlerinde trafik polisleri görev yapıyor. Ancak ilçemizde trafik polisi sayısının 5 katı okul mevcut. Burada vatandaşın gerekli duyarlılığı göstermesi, araç sürücülerinin ise dikkatli olmaları gerekmektedir. Her gün farklı bir acıyla güne başladığımız şu günlerde bizlere başka acılar yaşatmayın.

UKOME KARARLARI ARTIK UYGULANSIN

Öncelikle Büyük Torbalı Gazetesi muhabir ve çalışanlarını uyarayım, yazmış olduğumuz bu yazıdan sonra şehrin belirli noktalarında trafik polisleri tarafınca durdurulabilir cezai işleme tabi tutulabilirsiniz. Çünkü trafik polisleri şehir içinde gerektiği gibi görevini yapmıyor. Bir zamanlar Kazım Dirik ve Mithat Paşa Caddelerinde tek taraflı park uygulaması vardı. Yol üzerinde otopark görevlileri durur, park halindeki araçlara fiş kesmeleri bile kente ayrı bir hava katardı. Herkesin başına püsküllü bela olan bir trafik polisi vardı ki çekici sürekli çarşı içerisinde yanlış park edilen araçları sırtına yüklediği gibi araç parkına götürürdü. Tabi bu tüm alınan kararlar UKOME’nin talimatlarıyla yapılırdı, canı yanan vatandaş biraz sitem ederdi. Ancak toplumun büyük bir çoğunluğu uygulamadan oldukça memnundu. Bugün şehir içi trafiğini düşünmek bile istemiyorum. Şehir içindeki araç sayısı en az iki katına çıktı, yakın zaman içinde. Bugün sabahtan trafik polisleri yanlış park eden araç sahiplerinin hiç gözünün yaşına bakmadan sabahın erken saatlerinde ceza yazmaya başlasın, öğleden sonra bakın trafik nasıl rahatlıyor. Trafiğin sıkışıklığının sadece vatandaşa değil cadde üzerinde 20 bin TL kira ödeyen esnafa da büyük zararı var. Tabi bu uygulamanın olması için siyasetçi polisleri aramayacak, destekçisi olacak. Sorun, cezai işlem olmadığı sürece çözüleceğe benzemiyor.

Not 1: Kurumlara bir uyarıda bulunmak istiyorum havalar ısındı, güneş etkisini göstermeye başladı. Birçok kurumun bayrağı solmuş durumda gereken önemin gösterilmesini gerektiğini hatırlatmak isterim. 23 Nisan da bile dikkat edilmeyen bu konu ile yakından ilgileneceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web