REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ÜRETİCİ HIRSIZ İLE YARIŞ İÇERİSİNDE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜRETİCİ HIRSIZ İLE YARIŞ İÇERİSİNDE
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
265 Görüntüleme
28 Ekim 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanlarda hırsız korkusu olmayacak iddia ediyorum tembelleşiriz. İnsanlarda hırsızlık korkusu olmayacak ilçemizde bulunan 10 çilingir-anahtarcı sayısı 2 demez. Ülkemizde hırsızlık olayı hiç olmayacak denetimli serbestlik yasası çıkmaz ve tutuklular kamu işinde çalıştırılmaz. Hırsızlık son bulursa ikinci el oto teyp fiyatları sıfır fiyatına yakın olur.Hırsızlık biterse herkes ayakkabılarını kapının önüne koyar evlerde ayakkabı kokusu son bulur. Hırsızlık biterse bankalarda işlem sayısı azalır yastık altları dolup taşar. Hırsızlık son bulursa kadınların çantalarına kesinlikle biber gazı girmez. Hırsızlık biterse güvenlik kamerası satan montajını yapan sektör yerle bir olur. Hırsızlık biterse emniyet mensubu sayısı yarı yarıya düşer. Yazıbaşı Mahallesi’nde zeytin üretimi yapan bir kişi yaz boyunca bakıp yetiştirdiği zeytinin hasadını yapmasına günler kala ağaçlarından gece yarısı zeytinleri çalınıyor. Üretici neyle yarışacağını şaşırdı. Soğuk hava şartlarıyla mı mücadele edecek yoksa hırsızlara ürününü çaldırmamak için mi? İlçemizde hırsızlık o kadar yaygınlaştı ki üretici ile yarış içerisindeler. Yarış içerisinde olmasa üreticinin zeytini toplamasını bekler. Hasat başlamadan zeytini ağaçlardan çalan kişi insaflıymış, toplamak için emek bile harcıyor. Biraz daha insafsız olsa ürünü toplandıktan sonra çuvalları ile çalar. Peki bu insanlar ne zaman kendileri için çalışacaklar, tedirginlik yaşamadan emeklerinin karşılığını ne zaman alacaklar. Bu şartlarda toplumun psikolojisi ne olacak, insanların birbirlerine olan güveni ne derece zedelenecek bir düşünsenize.

SEÇİM SONUÇLARI NASIL OLACAK

Ülke genelinde seçimin nasıl şekilleneceğinden çok Torbalı’da nasıl bir tablo oluşacağını merak ediyorum. Muhtarlıklarda asılı olan listelere vatandaş ilgi göstermedi. Türkiye genelinde ise seçime katılımın düşük olacağı konuşuluyor. Bende aksini iddia ediyorum katılım yüksek olacak. Vatandaş “koalisyon” dedi ama siyasiler vatandaşın tercihine uymadı. Demokrasilerde vatandaş sandıktan çıkan sonuca saygı göstermek zorunda, ancak bu sefer siyasiler çıkan sonuca itiraz ettiler. Özellikle MHP lideri Devlet Bahçeli bu sonuca çok itiraz etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bahçeli’ye “Gel Başbakan ol” dedi, AK Parti ise “Hükümet ortağı ol” dedi. Ama hiç biri kabul etmedi.

1 Kasım’da erken seçim demek yerine, 7 Haziran seçimleri tekrarlanıyor diyelim. Seçimlerde iddialı partiler AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin kıyasıya yarışını izleyeceğiz. Saadet ve Büyük Birlik Partisi ittifakı son buldu. CHP Örgütü delege seçimlerinden dolayı çok diri. İlçe Başkanlığı için mücadele veren siyasiler dört koldan çalışmalarını sürdürüyor. AK Parti’de Atilla Kaya’nın sıralamada iyi bir bulması parti tabanına büyük bir heyecan getirdi ve teşkilatın üzerindeki “ölü toprak” atıldı. Milletvekili sayısına etki edecek mi? MHP’de durum biraz farklı olacak. Mevcut iki Milletvekilini koruyabilecek mi? CHP de durum ne olacak 7.nci sıradaki Murat Bakan’ı Meclise gönderebilecek mi? tüm bu sorulara cevap Pazar akşamı sandıklardan çıkacak.

BU SEFER MUTLAKA HÜKÜMET KURULACAK

Seçimlerin üzerinden neredeyse iki ay geçti. Sandıktan çıkan sonuç, tek başına iktidar olmanın çok zor olduğunu, mutlaka koalisyon gerektirdiğini gösterdi. Bir seçim takvimi açıklayarak oyunun artacağını düşünen partiler hafta sonu açılınca sandıklar çok pişman olacaklar gibi. Torbalı’da yaşıyoruz, gördüğümüz manzara pek iç açıcı değil. Son yılların en hızlı sektörü olan inşaat sektörü durdu duracak gibi. Banka kredileri yükseldi, insanların alım gücü azalmış durumda. Genel seçimlerden bir umut bekleniyordu, çok şükür daha hükümet kurulamadı. Tanıdığım birçok müteahhit elinde bulunan inşaatı bitirdiğinde çalışmalara uzun bir ara verecek, yeni bir arsa almayacak, yeni bir inşaata başlamayacak. İş dünyasındaki durgunluk, borsadaki çalkantı hükümetin kurulmasını istikralı bir yönetim bekliyor. Son seçimler gösterdi zaten insanların seçime eski ilgisi yok. Partili kişiler bile seçim çalışmalarına çok katılmaz oldu. Tepeköy çarşı merkezi, sanayi ve fabrikalarda da durum çok farklı değil. Uzun zamandan beri piyasalarda bir durgunluk var, eğer ki bu durgunluğa bir can suyu verilmez ise birçok çiçek kuruyacak. Seçim çalışmaları esnasında partiler arasında çok şükür bir gerginlik olmadı, olmaması da gerekir. Neticede memlekette yüz yüze bakıyoruz, yarın pişman olacağımız işlerden uzak durmamız gerek. Pazar günü yapılacak olan seçimlerin memlekete hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz. Sağduyulu olup Memleketin çıkarlarını düşünmeliyiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web