REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

VEFA İSTANBUL DA BİR SEMT ADI OLMAMALI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
VEFA İSTANBUL DA BİR SEMT ADI OLMAMALI
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
375 Görüntüleme
29 Şubat 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Asuman Altınay uzun yıllar ilçe siyasetinde var olmuş, ilçeye birçok hizmeti ve emeği geçmiş, siyasetin ulu çınarı lakabını almış birisidir. Ticaret Odası kendisine bir plaket vererek onore etti. Ticaret Odası Meclis Başkanı Erkan Aksoy ile geçenlerde görüştük, plaket için kendilerini tebrik ettim. Aksoy yakın zaman içerisinde binanın arsasının alınmasında emeği geçen meclis üyelerine de plaket vereceklerini söyledi. Geçmişte siyaset yapan birçok kişiye plaket verilmeli. Sanayinin gelişmesinde emeği geçen Koruluğu yapan eski Belediye Başkanı Hasan Karatoklu’ya da bir plaket verilmeli. Ertan Ünver Torbalı’nın ufkunu açtı ona da plaket verilmesi gerekir. Gerçi Ünver’e plaket verilse bile plaketi almak için törene gelmez, ancak yine de verilmeli. Çaybaşı Belediye Başkanları Nurettin Girgin, Salih Yıldırım ve Ömer Şentürk unutulmamalı. Karakuyu da Şükrü Tekin ile Ender Subakan. Yazıbaşı’da Hasan Filiz ve İbrahim Cinkılıç es geçilmemeli. Pancarda uzun yıllar hizmet veren Hayati Saydam’ın hem kendisi hem de rahmetli babası adına bir plaket verilmeli. Ayrancılar’ın çehresini değiştiren vizyon kazandıran Ahmet Özkan, siyasete vedayı plaket ile yapmalı. Onca yıl ilçe siyasetinde olan memlekete öyle ya da böyle hizmet veren kişileri silip kenarda bırakmak kolay olanı. Zor olanı hatırlamak ve onore etmektir. Ancak günümüzde siyaset yapan kişilerde ahde vefa yok. Hele bazı siyasetçiler var ki verilen emeğe hiç saygı duymuyor, vefa onlar için İstanbul’da bir semt adı. Bugün düşünmeyen yarın hatırlanmaz.

YENİ NESİL JAMEİKA TUTKUNU MU?

Önceki gün ilçenin bazı bölgelerine gidip sorun ve şikâyetleri dinledim. Birçok Mahalle sakini ve esnaf uyuşturucu illetinden şikâyetçi. Gençlerin aşırı derecede uyuşturucu müptelası olduğunu iddia ediyorlar. Uyuşturucu parasını nereden ve nasıl temin ettiği ile ilgili şüpheleri toplumu tedirgin etmiş durumda. Uyuşturucu ilçeye nasıl giriyor, kimler temin ediyor, bilgisi olan yok. Bilgisi yok ancak hayalperest düşünceler farklı yorumları doğuruyor. Özellikle Yazıbaşı Mahallesi’nde belli başlı yerler var. Akşam hava karardığında okulun bahçesi, çeşme deresi ve üç göz mevkisinde ticaret başlıyormuş. Seyyar satıcı misali uyuşturucu tacirleri faaliyet gösteriyormuş. Çaybaşı Mahallesi’nde ise eskisi gibi şikayetler yok. Ancak tamamen bitti demek yanlış olur. Eskiden bir esrarın adını duyardık ve genellikle yetişkinler kullanırdı. Şimdilerde lise çağındaki gencecik çocukların kullandığı birçok uyuşturucu ismi duymak çok üzücü. Arkadaşının uyuşturucu kullandığını bilen kişiler arkadaşına bir iyilik yapıp şikayet etmeli. Tedavi görmesi için adım atmalı, aksi takdirde çok sevdiği kişi gözlerinin önünde eriyip gidecektir. Özellikle çocuğunun uyuşturucu kullandığını bilen kişiler utanmamalı, aksine çözüm aramak için toplum baskısını kullanarak çocuğunu bu illetten kurtarmalı. Okullarda görev yapan öğretmenler ise şüphelendikleri kişileri ihbar ederek kan testine girmelerini sağlamalı. Eğer bugün bazı önlemler alınmaz ise yarın bu işin önü alınmaz.

ERKEN SEÇİM Mİ OLUR, REFERANDUM MU?

Torbalı’da 3-5 gündür başlayan yeni siyaset tartışması anayasa değişikliği için gerekli imza toplanır mı? Erken seçim ihtimali var mı? Başkanlık modeli için gerekli imza toplanmaz ise referandum olur mu? Bu konular gün geçtikçe konuşulmaya başlandı. Siyasetçi bu konuyu diline doladı mı yayılması daha çabuk oluyor. Çok sık olmasa da tartışmaya denk geldiğimiz oluyor fikrimizi sorup düşüncelerimizi almak için zarflasalar bile içimizden geleni söylemekte çekinmiyoruz. Seçim konusunda iddialı konuşan kişiler Kasım ayı içerisinde seçim olacağını iddia ediyor. Mecliste gurubu bulunan bazı partilerin baraj sorunu var. Eskisi gibi sandığa gitmek isteyeceklerini zannetmiyorum. Eğer ki erken seçim olursa AK Parti ile CHP’nin dışında üçüncü bir partinin mecliste olmasının ihtimali çok zor görünüyor. HDP parti olarak değil eskisi gibi bağımsız olarak seçimlere girmek zorunda. Aksi takdirde mecliste bir gurup oluşturmalarının imkânı yok. MHP hükümet ortağı olma şansını 7 Haziran da yitirdi. Genel Başkan değişikliği olmadığı takdirde meclise girme şansı yok. 7 Haziran öncesi yüzde 20 hedefleyen partililer tek haneli rakamlar ile yorum yapmaya başladı. Olası bir seçim neticesinde çıkacak sonuçlar Torbalı yerel siyasetini oldukça etkileyecektir. İzleyip seyredelim ben MHP ve HDP’nin riske gireceğini tahmin etmiyorum ve gerekli imzanın atılacağını düşünüyorum.

YAKINDA YEMEK TARİFLERİ YAZACAĞIM

İşimi çok seviyorum, benim işimle ilgili mesai saatim yok, olması da mümkün değil. Bir Noter düşünün mesai saati dışında kendisini arayan, biriyle karşılaştığı zaman alım ve satım ile ilgili hiçbir şey soruyor mu, kesinlikle hayır. Bir bakkal ve kahveci dükkânından uzaksa kendisinden hiçbir kimse çay isteyip ekmek var mı diye soruyor mu? Ancak nereye gidersem gideyim çiftçi beni gördüğünde primlerin ne zaman verileceğini sorar, gece yarısı operasyonlarının perde arkasını sorar. Tayin ve atamaların iç yüzünü sorduğu gibi yorum yapar. Kendi düşüncesi var ama filanca kişi aday olacak mı? Seçimlerde değişim olur mu gibi her türlü soruyu sorarlar. Gazeteciyiz ama banka kredilerini, krediyi nasıl alacağını bile soranlar oluyor. Vatandaşa bildiğim konularda yardımcı olmayı çok seviyorum. Nasıl alıştırdık bilmiyorum ama sert eleştiri içeren yazıları çok seviyor okur. Eleştiriyi sevdiği kadar analiz sevmeyen okurlar var. Bu kişiler gaz vermeyi de çok iyi biliyorlar “bugünler de seni okurken hiç tat alamıyoruz” diyerek mesajı veriyor. Gündem yoğun olduğu günlerde merakla ne yazdım diye bekleyenler için yemek ve tatlı tarifi yazmak gerek. Çok kolay olacak ve vakit almayacak. Kopyala, yapıştır, millet nasılsa okur.

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web