REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

YAŞLARI KÜÇÜK, DERTLERİ BÜYÜK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YAŞLARI KÜÇÜK, DERTLERİ BÜYÜK
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
147 Görüntüleme
18 Haziran 2016 - 8:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Haftaya 12 yaşındaki bir çocuğun Suyunbaşı mesire alanında 60 kişiyi gasp ettiği haberiyle başladık. Ne kadar güvenlik zafiyeti var Ayrancılar’da gerisini artık siz düşünün. 60 bin kişinin yaşadığı Ayrancılar’ın güvenliği hala Jandarma tarafından sağlanıyor. Ne kadar komik metropol bir kentin İzmir’e en yakın mahallesinde görev yapan bir polis karakolu yok. Her neyse konuyu dağıtmayalım. Yaşı küçük ama skandalları büyük haberler ile devam edelim. Yeniköy’deki zihinsel engelli 11 yaşındaki bir kızı evine götüren 12 yaşındaki iki kafadara ne demeli.

Tacizde bulunduğu iddia ediliyor beyler.Tekrar ediyorum yaşları 12 altını çiziyorum, kız engelli. Anlamadınız alt yazı geçiyorum. 11 yaşındakiengelli kaynaştırma öğrencisini iddiaya göre yemek yemek için evlerine götürüyorlar. Evde kimsenin olmamasını fırsat bilen iki kafadar, engelli kıza iddiaya göre tacizde bulunuyor. Çıtayı biraz yükseltelim geçtiğimiz günlerde Serkan Günbay tarafından TRT ana haberlerine çıkartılan 18 yaşındaki uyuşturucu bağımlısı bir gencin annesi artık feryat ediyor, oğlumu kurtarın diye.

Gözlerinin önünde eriyip, gün geçtikçe yok olan oğlunun uyuşturucu illetinden kurtulmasını, ölmesini istemediğini belirten anneye hangi kurum yardımcı oluyor. Tüm bunlar olurken şebekenin bir parçası olan 16 yaşındaki çocuğun kitaplara konu olacak dolandırıcılık olayına ne demeli. Yaşları küçük huyları büyük bu neslin sonu ne olacak çok merak ediyorum.

                               KUCAKLARINDAKİ ÇOCUKLAR KİRALIK MI?

Ramazan ayında oruç tutanda tutmayanda çok merhametli olursa.Bunu fırsata çevirenler mutlaka olur. Özellikle dilencilik sektörü ile uğraşan iş adamları diyorum, kimse kusura bakmasın. İş adamı diyorum çünkü akşamları kahveleri gezen dilencilerin birçoğunun sistemi aynı standartları içeriyor. Nasıl diyeceksiniz.Bahsedeyim hak vereceksiniz. Kahvenin orta yerine bir kadın gelir dikelir, kadın tesettürlü yanında kendisiyle aynı yaşlarda olan zımba gibi bir delikanlı. Delikanlının kucağında bir çocuk taşı sıksa suyunu çıkartır. Kadın işin erbabı ajitasyon içeren ses tonu ile çocuğu malzeme eder, ses tonu yürekleri burkuyor sanki şan eğitimi almış.

Konuya ‘Abiler çocuğumun tedavisi için’ girer ve masaları gezer. Aslında kendinden utanmayacaksın her ikisinin de kimliğini isteyeceksin. Sadece iki yetişkinin değil kucaktaki çocuğun kimliğine de bakacak olursan tezgahın ne kadar büyük olduğunu anlayacaksın. Bir arkadaşım söyledi. Bu kucakta gezen öylesine yüzüne maske takılan çocukların bir yevmiyesi varmış. Çocuğun gerçek ailesine verilirmiş.

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul da TV’lere konu olan sözde kötürüm kişinin zabıtaları görünce ayaklanıp, koşarak kaçmasına hala gülüyorum. Yeni doğan bir çocuk artık 18 yaşına kadar devlet tarafından sigortalı değil mi? Eskiden öyleydi parayı ödemediğinde doğum yapan anneyi bile hastaneden çıkartamıyordun. Dilencilik ile ilgili yeni denetimler çıkmalı. Yoksa soygun devam edecek.

                              HAFTA SONU EVDEN DIŞARI ÇIKMAYIN

Bazı zamanlar hava sıcaklığı ülkenin gündemi oturken, 45 derece olan Şanlıurfa değil de 39 derece olan İzmir’den bahsediliyor. Rüzgar ve nem oranına bağlı bir durum olsa gerek. Uzmanlar uyardı. Perşembe günü itibariyle Afrika sıcakları yakıp kavuracak diye servis edildi. İzmir hava durumu raporuna göre aşırı sıcaklar 1 hafta sürecek. Meteorolojinin son açıklamasında İzmir de uyarı verilen iller arasında. İzmir’de haftasonu hava sıcaklığı 41 dereceyi bulacak.

Ramazan ayının ikinci bölümü çok sıcak ve zorlu geçecek. Perşembe günü itibariyle Türkiye Afrika’dan gelen çöl sıcaklarının etkisine girdi. İç Anadolu’da sıcaklık rekorlarına şahit olacağız. Bu illerden biri de İzmir olacak diyorlar. Bu kadar adam çıkıp açıklama yapma gereği duyuyorsa, delikanlılık taslamaya gerek yok. Bu sıcakların çiftçiye bir zararı olur mu, pamuk ekmediğine göre bir faydası yok gibi.

Hafta sonu bazı arkadaşlar sıcakları bahane ederek oruç tutmayacak ve deniz sezonunu açacak. Neticede hafta sonu Ramazanında bir tatili olmalı diye düşünenlerin Pazar günü deniz etkinliği var. Şaka bir yana çocuklarınızı bu günlerde öğlen sıcağında dışarı çıkarmaktan kaçının. Uzmanların uyarılarına göre öğlen 13 ile 16 saatleri arasında yetişkinlerin bile dışarı çıkmamaları gerektiğini söylüyor. Yaşlı ve çocuklara dikkat edin tedbiri alın, takdir Allah’ın.

                     ÇIKARILAN İŞÇİLER SIRAYLA GERİ ALINACAK GİBİ

Ne tuhaftır ki çıkan işçiler için beni arayan sitemini dile getiren AK Parti tabanından kişiler oldu. Gerekirse adımı yaz diyenlerin ne kadar merhametli olduğuna tanık oldum.

Ramazan ayı içerisinde usulüne uygun olmadığı nedeniyle işten bir anda çıkartılan kişilerin ne zor şartlarda hayatlarını idame ettirdiklerini az çok biliyorum. Kredi çekerek ev sahibi olan kişilerin aldığı evi satılığa çıkardığını duyuyorum. Torbalı halkı Ramazan günü işten çıkan işçiler için çok üzüldü.

Bu bir ilk değildi.Sanırım sonda olmayacak kan davası haline geldi gibi. Ancak sevgili okurlar sizlere sevindirici bir haber vermek istiyorum. İşten çıkartılan sayısı 67 değil. Birkaç kişi taşeronda devam ediyor ve son günlerde büyük bir gelişme oldu. Belediye çıkardığı işçilerden bazılarını telefonla arayarak görüşmeye çağırıyor. Bazı kişileri ise arayarak mahkeme süresince gel, işler aksamasın yevmiye ile aksayan kireç işine devam edelim diyorlar. Belediye de yevmiye ile iş mi olur demeyin, düşüncede iyi niyet var. İhtiyacı var arıyorsa yadırgamak yerine tebrik etmek gerekir.

Ayrıca Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ne demişti.Ekmek ile oynamaya değil büyütmeye geldik demedi mi? Dediği gibi geri almaya başlamış hayırlısı olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web