REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

YAZDIKLARIMIZ KADAR KULİSLERİMİZDE ETKİLİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YAZDIKLARIMIZ KADAR KULİSLERİMİZDE ETKİLİ
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
432 Görüntüleme
13 Kasım 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı siyaseti ne Ankara, ne İzmir, ne de diğer ilçelere benzer. Torbalı siyaseti rüzgârı Ankara’dan alır gücünü İzmir’den potansiyelini ise Torbalılı aktörden alır. Torbalı’nın son 25 yılına baktığımızda 10 yılına Hasan Karatoklu diğer 10 yılına baktığımızda İsmail Uygur, son beş yılına bakıldığında ise Atilla Kaya’nın etkili olduğunu görmemek mümkün değildir. Atilla Kaya’nın etkisi ne kadar sürer hiç bilmiyorum. Torbalı’da aktör olmak kolay değil,(emek ister) bu bahsettiğim 3 kişinin ömrünün neredeyse yarısı siyaset ile geçti. Torbalı’da aktör olmak çok zor ama listelere ve ekibin içerisine girmek o kadar çok zor değil. Şansınız yaver gider bir boşluk olur ve bunu iyi değerlendirirseniz yaz ve baharı iyi değerlendirirsiniz. Ancak baharın ardından kışın geleceğini her ne kadar hesaplarsanız hesaplayın son baharda yaprak dökümü başlayacaktır. Biz gazeteciler kulis bilgilerine en çabuk ulaşan kişileriz, siyasi hesapların getireceği neticeleri gözlemler ve muhtemelen olacak gelişmeleri özetler analiz yaparız. Doğacak neticeden değil yapılan hizmetlerden faydalanırız bu nedenle toplumun faydasına olacak şekilde yazılar yazmaya özen gösteririz. Yazdıklarımız mı yapmış olduğumuz kulisler mi etkili olur diye soracak olursanız ikisini bir potada eritip kamuoyunun huzuruna sunarız. Yazdığımız kadar kulis de yaparız.

KÂHİN MAÇKA ALİ’NIN FETREK PROJESİ

Torbalı’da her kim olursanız, hangi görevde olursanız olun, seveninizden çok sevmeyeniniz vardır. Neden diye sormayın Torbalı’da bir kişinin yapacağı masa başı görevine en az 20 kişi taliptir. Fetrek ıslah projesi Torbalı’ya katkı sağlayacak bir proje ancak bana kimse Torbalı buradan nefes alacak diye martaval okumasın. Çok şükür Torbalı’da olacak ve olmayacak işi bilir tahmin ederiz. Fetrek projesinde yelkenliler yerine deniz bisikleti olursa vatandaş daha hızlı yol aldığı gibi kullanımında da zorluk çekmez. Sanırım projeyi hazırlayanlar Ankara’ya dosyayı yanlış gönderdi. Moskof olsaydı Torbalı’ya katma değer katardı, gerçi Belediyede Fetrek ve Moskof nerede bilmeyen birçok yetkili memur ve amir var. Sanırım bende linç kampanyasının bir ferdi oldum.! Geçtiğimiz gün Hükümet Caddesinde Bülent Buluş, Fikret Kızıltoprak, Ceyhun Köse, İsmail Girti, Halil Göksu çay içiyor sohbet ediyoruz. Torbalı’da olacakları çok öncesinde görüp söyleyen Kahin Maçka Ali’nin Fetrekprojesini dinledik. ‘Fetrek çayının içini balıklarla dolduralım, yarın balık avına gitmek için 500 kilometre yol gidenlerin acı haberleriyle karşılaşacağız. Hem yem parası ve masrafa gerek yok.Barbun, Mercan ve Levrek Torbalı’ya geldiğinde mamun ve boru kurduna hasret kalır kuru ekmekle bile yakalanır’ dedi. Bizleri aralıksız güldüren Maçka Ali’nin projesini birde kendinden dinleyin, biz çok güldük ama çok anlayamadık. Proje yabana atılacak türden değil.

KOYUNLAR TOZDAN ÖLÜYOR

Koyun çobanlarına gösterdiğim saygıyı devletin üst kademelerinde görevli kişilere göstermiyorum, sizden de göstermemenizi rica ediyorum. Bu gün bazı kişiliğini ve özbenliğini kaybetmiş kişiler dağdaki çobanın da kendisinin de bir oyu olduğu söyleyerek edepsizlik yapanlar var. Ancak unutulmasın ki Peygamber efendimiz de bir çobandı.Mesela Atilla Kaya’nın Milletvekili olmadan önce evinin yolu bozuksa 2. sıraya konulduğu gün asfaltı yapılırsa makama gösterilen saygı göz ardı edilmez. Gazetemizde defalarca çıktı Torbalı Mahallesindeki besicilerin koyunları kamyonların çıkardığı tozdan dolayı defalarca öldü. Neredeyse her gün koyun besiciliği yapan kişiler bir muhabiri arıyor ve bu ölümlerin sona ermesi için asfalt istiyorlar. Geçimini besicilikten karşılayan yüzlerce kişi var, bu kişilerin mağduriyetini gidermek için asfalt şart. Ayrancılar ve Atatürk Mahallesi’nde asfalt çalışmaları şayet bittiyse Torbalı Mahallesi’nde mağdur olan kişilerin de sorunlarına çözüm getirmelerini Allah rızası için talep ediyor ve bekliyoruz. Ayrancılar ve Atatürk Mahallesi yıllarca bu tür hizmetlerden yoksun kaldı ancak eşit hizmet herkese hizmet düsturunu unutmadık, unutulmamalı. Yapılacak olan çalışmalar için şimdiden teşekkür ederiz.

GENÇ GİRİŞİMCİLER GALERİ SEKTÖRÜNDE

Ülkemizde piyasalar haliyle ekonominin düzgünlüğüne bağlı ancak esas belirleyici olan ise Hükümetin ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır. Demek ki ülkemizde iyi bir politika üreten Hükümet olmadığı sürece döviz ve borsa içler acısı bir hal alacak. İlçemizin son 10 yılına damga vuran sektör hiç tartışmasız inşaat sektörüdür. Bu gün bir müteaahitin gördüğü ilgiyi alakayı ve saygıyı 40 yıllık esnaf görememekte. Ancak girişimci gençler daha yaratıcı İnternet üzerinden satışların yapılmasıyla unutulmaya yüz tutmuş galericilik sektörüne can suyu olmak için elini taşın altına sokan Berker Özbal ve Remzi Daştan ikilisinin mücadelesi unutulacak türden değil. İnternet üzerinden satış yapanların başlarına neler geldiğini çok okudunuz. Telefon bekleyen kişilere çorap geldi, hatırlıyorsunuz değil mi. özellikle arabadan anlamayan kişilerin İnternetten uzak durmalarını öneririm. Gerçi günümüzde plaka ile sorgulama ve exper desteği ile yardım alabilirsiniz ama esnafın kapısını çalıp derdinize daha çabuk çözüm bulursunuz. Her cebe ve bütçeye uygun araba bulmak Torbalı’da mümkün, ancak Torbalı’da ilk Maserati’yi kim alacak en çok onu merak ediyorum. Sanırım yarış başladı 3-5 vakte kadar Torbalı’ya bir Maserati girer diye düşünüyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web