Büyük Torbalı

19 Mayis ve Cumhuriyet

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
19 Mayis ve Cumhuriyet
Mustafa YETKIL( mustafayetkil@buyuktorbali.com )
209 Görüntüleme
17 Ocak 2012 - 22:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ULUSLARIN tarihlerinde mutlu yarinlarin dönüm noktasi olan önemli günler vardir.19 Mayis 1919 ulusumuzun kötü kaderini degistirme noktasinda ilk adim, ilk baskaldiri günüdür. Emperyalist iskal altinda, yokluk ve yoksulluk, kan revan içindeyken kurtulus mesalesini yakarak bagimsizlik savasini baslattigi gündür. Nazim Hikmet “Kurtulus Savasi Destani’nda günleri su dizelerle anlatir: “Mevsim yazdir, 1919 dur. Ve tesrinlerinde geçen yilin dört düvele teslim ettiler bizi gözü kanli düvele. Anadan dogma çiril çiplak ve kurumustu kan içindeydi memelerimiz.”
Kuvvai Milliye ruhunun yasam bulup Cumhuriyet fidaninin bu topraklara dikildigi gündür 19 mayis. Törenlerin iptali karari Türk gençliginin emperyalizme karsi direnme ilhami ve cesaretini kirmis kuvvai milliye ruhu ve cumhuriyet degerlerine vurulmus bir darbedir.
Bir çok yabanci aydin da bu günü önemli görür. Islam dünyasinin gerileme çizgisi üzerindeki ilk durdurucu davranisi, ilk ileriye, tutsakliktan özgürlüge açilan pencereyi 19 mayis olarak kabul eder. Mustafa Kemal önderliginde baslattigimiz Kurtulus savasimiz Cezayir, Tunus, Libya, Pakistan, Hindistan, dahasi Latin Amerika ülkelerinin bir çogunun uluslarin kurtulus mücadelelerini baslatmistir.
***
Atatürk’ün “Dogum günü” dedigi bu günde kutladigimiz “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayrami” ülkemizde kutlanmaktadir. Bu kutlamalardan sagci, solcu ve muhafazakâr tüm halkimiz bir rahatsizlik duymamistir. Bu nedenle, törenlere sinirlama getirilmesi tepkilere neden olmustur. Milli Egitim Bakanligi gerekçe olarak; “Havalarin soguk olmasi, ögrencilerin derslere ilgisinin azalmasi”ni göstermistir. 26 yil egitime hizmet etmis bir ögretmen olarak bu görüse katilmam mümkün degildir. Çünkü o haftalarda Cumhuriyetimizin temel ilkeleri ve devrimlerimiz ders konulari içerisindedir. Bu haftalarda bir çok sportif faaliyet ve yarismalar düzenlenir, kendine özgüveni olan kusaklar, yetistirilmesi hedeflenir. Atatürkçü düsünce ve Cumhuriyet konulu çalismalar, gençligin görevleri gibi seminerler verilir. Bu anlamda Egitim Sendikalarimiz da tedirginlik duyduklari için; iktidarin asama asama ulusal bayramlari unutturmaya, Atatürkçü düsünceyi egitim sistemimizden çikarmaya çalistigini belirterek Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer’in istifasini istemislerdir. Daha önce de Van depremi gerekçe gösterilerek Cumhuriyet Bayrami törenlerinin iptal edilmesinin tepki çektigini hepiniz hatirlarsiniz.
***
19 Mayis Cumhuriyet agacinin toprakla bulustugu gündür. Çagdas insan, peçesiz, külahsiz, cübbesiz modern toplum demektir. Gencecik, tüyü yeni bitmeye baslamis çocuklarin baslarina külah, sirtlarina cübbe giydirip, 70’li yillardan bu yana, büyük kentlerin sokaklarina salanlar toplumu yavas yavas alistirdilar. Geçmisi adim adim söküp kendi geleceklerini kurmaya çalistilar. Cübbeliler TV ekranlarinda boy gösterir oldular.
19 mayis; padisah tebaasindan, ümmetçilikten ulus olmaya giden yolun baslangicidir. Kul olmayan birey, sesi çikan gençlik, soran çocuk, özgür kadin, bilimsel ve laik egitim demektir… Ilkokul çagindaki çocuklar için “yasasin camiye gidiyorum” sloganiyla baslatilan kampanyanin cemaat, tarikat ve dernekler araciligi ile ödüllü namaz yarismalarina döndürüldügünü gazetelerden okuduk. Ödülle bu isleri yaptirmak hem psikoloji ve pedagojiye hem e dinimizin özüne aykiridir. Ibadetin Allah rizasi için yapildigini, ödüllü ibadet olamayacagini gerçek din adamlarimiz da bilirler. Herkes çocugunu istedigi gibi egitebilir. Dini bilgileri vermekte özgürdür, saygi duyariz. Ama ödüllü yarisa olur mu? Ilkögretim çagindaki çocuklarin umreye götürülmesi kararina ne demeli? Arapça’nin  ilkögretim 4. siniflarda seçmeli ders olmasindan birkaç gün sonra 19 mayis törenlerinin kaldirilmasi tesadüf mü? Laik egitimden vazgeçildiginin farkinda misiniz?
Cumhuriyet seyhsiz, sihsiz, dergahsiz, medresesiz, fetvasiz laik devlet demektir. Bakan Dinçer: Türkiye’de Islami toplum kosullari var dememis miydi? Cumhurbaskaninca Atatürk Kültür, dil ve tarih yüksek kurulu’na atanan Mümtaz’er Türköne; 19 mayis törenlerinin fasist bir kutlama modeli oldugunu, törenlerin kaldirilmasi istemis, tepki alinca da istifa etmisti… Daha bir sürü olay var. Neyse!
Sonuç olarak 19 mayis emperyalizme karsi bagimsizlik ve modernlesme mücadelesinin baslangiç tarihidir. Dünyanin mazlum uluslarinin ulusal kurtulus mücadelelerinde Mustafa Kemal ve ulusumuzu örnek aldiklari gündür. Dünyanin bütün mazlum uluslarina yeni bir yasamin ümit ufuklarinin açildigi gündür. Çagdas bir topluma, kadin erkek esitligine özgür ve özgüveni olan gençlige adanmis, gençlik bayramidir. Kisitlanmasini dogru bulmuyorum.
Sözlerimizi Cemal Süreyya’nin dizeleriyle bitirelim:
“Son kötü günleri yasiyoruz bekli
Ilk güzel günleri de yasariz belki”
Hosça kalin, dostça kalin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web