Büyük Torbalı

İZMİR MİTİNGLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İZMİR MİTİNGLERİ
Mustafa YETKIL( mustafayetkil@buyuktorbali.com )
475 Görüntüleme
03 Haziran 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SİYASET; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı olarak tanımlanır.

Görüş ve anlayış farklılıklarının olması doğaldır… Bu farklı görüş ve anlayışlar, politik yaşamın en önemli öğesi olan ve belli bir görüşü temsil eden siyasi partileri yaratır ve onlar tarafından dillendirilir. Siyasi partiler bunun için demokratik yaşamın “olmazsa olmaz!”,dırlar. Bu nedenle seçim dönemlerinde düşüncelerini halka anlatabilmek için mitingler ve seçilme şanslarını arttırabilmek için seçim kampanyaları düzenlerler.

***

Seçime dört gün kaldı. Buna rağmen vatandaşların seçim havasına girdiği söylenemez… Giydirilmiş araçların yarattığı gürültü kirliliği dışında bir isteksizlik, ilgisizlik ve sessizlik hakim. Fırtına öncesi gibi. Halkta da bir heyecansızlık, çekingenlik ve korku var… Polise verilen yetkiler, yargılamanın adil olmadığı düşüncesi korkuyu arttırıyor.

Toplantı ve gösteri yürüyüşleri konusunda ihlaller olduğundan insanlar korkuyorlar. TV’de polisin davranışlarını izleyenler çekiniyorlar. Ülkede devlet ve hükümet ayrımının yok edildiği kanısı var. Kendisini devlet zannetme talihsizliğini yaşayan bir hükümet var… Seçimlerin ve siyasi rekabetin eşitsiz bir biçimde yapıldığı tüm vatandaşlarca kabul edilen bir gerçeklik… Hukuk araç sayıldığı için muhalefet yargıdan korkuyor… İktidara uymayanlara farklı uygulanan bir hukuk var. Son günlerde liderlerin sertleşmesinin nedeni bütün bunlar… Sokaklarda ısınıyor.

***

Yaklaşık 45 yıldır İzmir’de yapılan 1 Mayıslara ve tüm örgütsel mitinglere katılmış, seçim mitinglerini de izlemişimdir… 9 Mayısta MHP, 23 Mayısta HDP, 24 ünde AKP, 30’unda CHP aynı alandaydı… MHP canlı ve coşkuluydu… Sayın Bahçeli “Bizimle yürü İzmir” derken alandaki kalabalık geçmiş yıllardan daha kalabalıktı… HDP’nin İzmir mitinginde en çarpıcı ve doğru sözü Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş söyledi: “İzmir barajları şimdiden aşmış görünüyor” diyerek. HDP’nin barajı aşamasını diliyorum. Aşarsa bölgeden vekil çıkaracağı kanaatindeyim. Gerçekten İzmir Demirtaş’ı alışılmışın dışında ağırladı. Yüz bine yakın kalabalık coşkuyla ağırladığı Demirtaş’ı aynı coşkuyla ve olaysız bir biçimde uğurladı… AKP’nin 24 Mayıs İzmir mitingi daha önceki seçimlerdeki gibi coşkulu ve kalabalık değildi… İzmir 7 Haziranı bekliyor, İzmir’de mitingler birinci parti CHP diyor.

***

30 Mayıs CHP mitingine de katıldım. Arabamı Fuardaki kapalı otoparka bıraktığımda saat 14.30’du Lozan kapısına doğru yürürken karşılaştığım ve ayakta ülke sorunlarını konuşan iki büyük ve sevgili insan İsmet İnönü ve Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla selamladım… O kadar canlı ve yaşamın içindeydiler ki gülümseyerek aldılar selamımı…

Saat 15’e doğru Gündoğdu Meydanı’ndaydım… Meydan dolmaya yüz tutmuştu… İnsanlar diriydi, yüzlerinde kararlılık vardı… “Sarı saçlım mavi gözlüm- Bir daha gel gel Samsundan” diyordu Edip Akbayram…

16.30’lara doğru canlılık daha da arttı… Binlerce insanla birlikte gençlik marşımızın milli maçlardaki “İstiklal Marşı”mıza gösterilen özenle söylerken tüylerim diken diken oldu. Saatler 17.00 sularını gösterirken mikrofondan İzmir Marşı söylenmeye başlandı iki yüz bini aşkın insan hep birlikte söylüyorlardı. İzmir Marşı’nın hiç bu denli içten, canlı ve doğru söylenişine tanık olmamıştım.

***

Saat 19’u geçmesine rağmen Sayın Kılıçdaroğlu henüz alanda yoktu. Bu denli ciddi bir kalabalığın iki saati aşan bir gecikmeye hoşgörüyle bakması ve canlılığını yitirmeden dimdik kalabilmesini İzmir’in ve İzmirlinin farklılığı, diye düşündüm… O sıralarda bir ellerinde baston diğer kollarına girmiş ihtimal torunlarıyla alandan ayrılan yaşı insanlar gördüm. Ayakta beklemekten yorulan başkaları da alandan ayrılıyorlardı… Önümden geçerken adaylardan Tuncay Özkan’ı yakaladı torunlardan biri. Özkan ellerinden öptü yaşlı adamı. Gözleri dolu dolu bir şeyler anlattı yaşlı adam, Özkan’ın da gözleri doldu. Tekrar öpüştüler, birbirlerine minnetle bakarak ayrıldılar birbirlerinden…

İki buçuk saatlik gecikmeye rağmen Kılıçdaroğlu’nun gelişiyle yüz binlerin coşkusu gökyüzüne yükseldi, oradan yeryüzüne, denizdeki insan dolu teknelere oradan denize yansıdı. İhtimal Türkiye’de yankılandı… “İzmir’in ve İzmirlinin hoşgörüsüne sığınıyorum… Ben sizin adayınızım. Gecikerek geldiğimi biliyorum. Diğer iki mitingimi iptal edemedim. Sinop ve Ereğli’deki hava koşulları nedeniyle karadan otomobille gitmek zorunda kaldık… Beni affedin” deyince bir alkış tufanı koptu… Akşam eve yorgun döndüm ama umudun hazzı vardı. Gündoğdu CHP diyordu. Sofraya oturduk… Kalabalığı boş ver dayı, dedi yeğenim. Sandıktan çıkacak kalabalık önemli oylar bölünmemeli DSP, Vatan Partisi ve benzerleri birleşmeli artık. Haklıydı… Birleşmeliyiz… Birlikte olmanın güzelliğini yaşadık biz.

2013 Haziran direnişinin ikinci yılındayız. Haziranın özgürlük kokusu devam ediyor. İşte bu nedenle öfke dolu o asi bilince saygı duyarak; devrimci gelecek kokan iktidarlar istiyoruz. 7 Haziranda, yine haziran gibi hep birlikte…

Hoşça kalın, dostça kalın.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web