Büyük Torbalı

Arap Bahari hikayesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Arap Bahari hikayesi
Mustafa YETKIL( mustafayetkil@buyuktorbali.com )
261 Görüntüleme
07 Eylül 2011 - 23:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DUNYANIN yeni patronu ABD Avrupa’yi da yanina alarak Ortadogu ve Akdeniz’i diyazn ediyor. 20-25 yil öncesinde hazirlanmis yol haritasi simdi uygulaniyor… Yesil kusak, Or-tadogu Projesi (BOP), ilimli Islam projeleri 90’li yillarda baslayan küresellesmenin yansi-malari bugün olanlar. ABD ve yandaslari gü-ya “demokrasi transferi” yapiyorlar. Özgür bireyler olmadan, serbest ve seffaf seçim, özgür medya, sivil toplum örgütleri, hukukun üstünlügü gibi kosullar olmadan ne iç baski ve dis isgalle demokrasi kurulamaz.
Irak, Misir, Libya, Yemen, Suriye vb ülkeler-de bir hareketlilik var. Ulkelerin bir kisminda iktidarlar el degistiriyor. Hatta devrim diyen-ler de var; bu degisime “Arap Bahari” diyen-ler de var. Bence hikaye Arap Bahari Hika-yesi… Radikal Islamci bir yapi olusuyor gibi.
Misir’da Mübarek gitti, askeri rejim geldi. Irak’a “demokrasi getiriyorum” diyen ABD arkada kan, gözyasi ve bölünmüs bir Irak bi-rakti. Libya’da da kaos sürüyor. ABD eliyle uygulanan “Arap Bahari” ayaklanmalari “De-mokrasi” adi altinda diktatörlükle yönetilen ülkelerde yeni totaliter diktatörlüklerin zeminini hazirliyor gibi görünüyor.
***
Libya’da 42 yillik Kaddafi diktatörlügüne son verildi. Güzel! Kaddafi dönemi bitti! Ancak Libya’da rejim degisse bile egemen degisikli-gi uzun bir zaman sürecek gibi görünüyor. Kaos ortami sürüyor. ABD’yi Avrupa’yi çeken kaliteli petrolden baska bir sey degil!
Kaddafi’nin yalanlarinin olmasi emparyaliz-min yalanlarini görmemizi engellemiyor. Em-peryalizm; kabile, asiret, mezhep diktalarini yikarken en büyük yalani: girdigi ülkenin halklarina “demokrasi getirecegim” yalanina yutturmasidir. Geçmiste Afrika’ya misyoner-lerle giren emperyalizm için bir zenci lider ne demisti: “Beyazlar geldiklerinde bizim top-raklarimiz vardi onlarin incileri, simdi bizim incilerimiz var onlarin topraklari” Simdi bir Irakli söyle dese yeri degil mi? “Onlar de-mokrasi getirecegiz diye gelirlerken demok-rasileri vardi, bizim de petrolümüz, simdi ise onlarin yine demokrasisi var, bizim petrolü-müz bile yok”
Emperyalizmin yalanlari bazen az gelismis diktatörlerin yalanlarindan daha korkunç ola-biliyor ve bir yalan digerini de dogru kilmiyor…
***
Unlü yazar Amin Malof  “Çivisi Çikmis Dünya” adli kitabinda yazdigi denemelerinde 21. Yüzyilin din ve etnik savaslara gebe oldu-gunu söylüyor. Ortadogu ve Mustafa Kemal ile Türkiye Cumhuriyeti konusunda ilginç degerlendirmeleri de var kitabinda. Okumak-ta yarar var. Yakin tarihe ve insanliga farkli bir pencere açiyor.
Ortadogu dinlerin bilesim noktasi. Bazen din-sel aidiyetler ile ulusal aidiyetlerin karistiril-digini görüyoruz. Demokrasi kavrami da farkli yorumlaniyor. Dinsel aidiyet ulusal ai-diyetin yerini tutamaz. Çagdas, laik bir ulu-sallik kavrami içinde, kisisel bir inanç dizgisi olan dinlerin yeri daha farkli bir alandir, öyle olmak zorundadir. Bu nedenle demokrasinin, bir din sorunu degil bir gelismislik sorunu olarak, bütün dünya dinleri ve ülkeleri tara-findan paylasilabilecek bir rejim oldugunu biliyorum… Dilerim Ortadogu da ki Libya, Irak, Suriye vb ülkeleri demokrasiye sahip çikabilirler. Kargasadan, kaostan çikmanin yolu da demokrasidir.
Demokrasiyi sadece bir çogunluk rejimi ola-rak görmekte yanlistir. Temel hak ve özgür-lüklerin korundugu bir rejimdir, bunlarin ba-sinda da inanç özgürlügü gelir. Tek bir inanca özgü demokrasi olamaz…
Bütün farkli inanç sahiplerini ve inançsizlari devlet karsisinda yurttas olarak esit görmeyen rejime demokrasi denemez. Seçimleri yap-mak demokrasinin ön kosulu ama yeterli de-gildir. Seçilmis iktidarlar, temel hak ve öz-gürlükleri kisitlayici sinirlayici çogunlugun baskisini uygulayamazlar. Seçilmis iktidar her seyi mesruymus gibi yapmaz. Libya, Mi-sir, Tunus, Suriye vb ülkeler bunlara uyabilse yasarlar. Yoksa Ortadogu ve Akdeniz’de kaos sürecektir.
***
AKP hükümeti Libya isgalinde ABD’nin sa-haya indiginin ayirdina yeni vardi. Basba-kan’in “NATO’nun Libya’da ne isi var” gafi oyun oynandigini sanmaktan kaynaklaniyor-du. Ortadogu uzmanlari AKP’nin hem Suriye, hem de Israil ile iliskilerinde sorun yasayan bir dis politika izlemesinden endiseli. Ancak “Israil ile dalasma savasma palavrasina son verin asil Suriye ve Iran’a bakin” diyorlar. Biz savassiz, barisin egemen oldugu bir dünya özlemindeyiz.
Hosça kalin, dostça kalin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web