Büyük Torbalı

Aziz Izmir Aziz Baskan

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aziz Izmir Aziz Baskan
Mustafa YETKIL( mustafayetkil@buyuktorbali.com )
229 Görüntüleme
29 Kasım 2011 - 22:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AZIZ; sevgili, sevgide üstün tutulan anlaminda bir sözcük… Izmir’imiz için kullandigimiz sifatlardan biri. Büyük Sehir Belediye Baskani’mizin da adi: Aziz Kocaoglu. Cumartesi günü ilçemiz atik su projesinin temel atma töreninde Kocaoglu’nun yaptigi konusma hem Izmir hem de ülkemiz siyasetinde yanki buldu…

Kocaoglu’nun konusmalarinin bir çogunu dinlemisimdir. Cumartesi günü, ilk kez bu kadar politik bir konusmasina tanik oldum. Biz O’nu “sakin güç” olarak bilirdik. Cumartesi, patlama noktasina gelmis bir kisinin tepkisi vardi. Kocaoglu; Izmir Büyüksehir Belediyesinde yapilan operasyonun “siyasi” oldugu yönünde isaretlerin arttigini vurguladi.

Kendini anlatti. Matematik ögretmeninin defterine yazdigi; “Yapamam deme yapan senden üstün degildir” sözünün yasam düsturu oldugunu vurguladi. Sevgili Ahmet Piristina’nin vefati sonrasi baskan seçilince de bu sözden güç almis. Seçildikten sonra iki yil, günde iki saat uyku ile Izmir’i ve sorunlarini tanimaya çalismis. Arkasindan ilçelerin katilimiyla bes kat daha büyümüs hizmet alani. Arkadaslarimizla hep sunu düsündük: “Bu kenti ve kentliyi kalkindirmak zorundayiz, hedefimiz budur” dedik…

“Projelerimizi gerçeklestirmek için, bugüne kadar, can hiras çalistik. Izmir halkinin bize hem yetki, hem sorumluluk verdiginin bilincindeydik. Izmir halki bize; çalisin bize layik olun, demisti” diyerek sürdürdü konusmasini.

Izmir Belediyesi, ikinci kez “baskin gibi” sorusturma geçiriyor. Ilki yerel seçimler öncesi, ikincisi Kocaoglu’nun EXPO adayligi niyet mektubunu sunmak üzere Paris’te oldugu gün yapiliyor.
Kocaoglu’nu suskun ve dikkatli bir kalabalik can kulagi ile dinledi. Baskanlik kapisi önündeki odada görev yapan özel kalem müdürünün kendisine kapali zarf içinde evrak getirdigi için gözaltina alindigini söyleyen Kocaoglu; bunun tek bir anlami var: “Kapina dayandim, seni istiyorum” demektir, dedi. Belediye bürokratlari ve çalisma arkadaslarinin çeteci gibi, evlerden toplanip götürülmesini dogru bulmadigini belirtti. Sözlerini söyle  sürdürdü: “Adalet istiyorum. Bu tehlikeli bir süreç,  aç yatabilirsiniz. Isiniz bozulur, issiz kalabilirsiniz fakat adalet olmadan yasayamazsiniz. Bir devlet adalet gemisi su aliyorsa bir sorun var demektir. Adalet hepimize lazim çünkü adalet mülkün (devletin) temelidir” diyerek tutuklananlara haksizlik yapildigini savundu.
Sorusturma için belediye ye yapilan baskinlarin zamanlamasi yanlis. Ilki seçim öncesi simdi de baskan Paris’de EXPO’da sunum zamani, diyen bazi köse yazarlarina da seslendi. “Zamani degil, tamami yanlis. Biz inceleme ve sorusturmalara karsi degiliz. Çete statüsüne sokularak yapilan göz altilara  karsiyiz.” siyerek 43 arkadasinin göz altina alinmalarina tepkiliydi.
“Paris’te EXPO sunumu yapacakti, niçin döndü?” diye soranlara da seslendi: “Izmir disinda dört aday rakibimiz sunum yapti. Sunumu o kentin seçilmis belediye baskanlari yapar, yaptilar da. Ben orada olsam da konusturulmayacaktim. Çünkü programda bu yoktu” diyerek sitem etti. Yedi buçuk yillik baskanlik döneminde Izmir Belediyesi ve IZBEL’in lime lime, delik desik, didik didik edilmedigini fakat hiçbir yolsuzluk bulunamadigini vurguladi.
***
Kocaoglu, AKP hükümetince baski altina alindiklarini ve bazi yatirimlarinda engellendiginden söz etti. “Bundan sonra Izmir’e yapilan haksizliklari Izmirlilerle aninda paylasacagim. Çektigimiz yeter. Bizimle ugrasanlar sunu bilsinler ki; biz hayatin bütün namuslu yollarinda geçtik. Onurlu, çaliskan ve serefliyiz. Veremeyecegimiz hesabimiz yok. Bize çete muamelesi yapanlar bilsinler ki Izmirli’nin ve Türkiye’nin vicdaninda bizi kimse mahkum edemez” diyerek sözlerin tamamladi.
***
Büyüksehir Belediye’sinin yatirimlari 43 milyonu geçti. Yalnizca temeli atilan atik su kanal projesi 13.5 milyon liraya maledilecek… Kalabalik sik sik “Izmir Azizdir, Aziz kalacak” slogani atti… Kocaoglu yaptiklariyla taninan bir baskan. Yirmi bir ilçede gerçeklestirdigi atik su projeleri, köylere ulasan otobüsler, köy ve tarla yollarina yaptigi yatirimlar, organik tarim katkilari, egitime katkilari yerel yönetimlere taseronlastirmaya karsi örgütlü isçiden yana emek eksenli davranisi yaninda ülkenin en uzun banliyö hatti ile metroya yaptigi yatirim EXPO için mücadelesi herkes tarafindan biliniyor. Çevreye duyarli isler yapiyor, kamusal alanlar kazandiriyor… Kocaoglu; sosyal demokrat belediyecilige örnek bir tavir sergiliyor. AKP basarili Kocaoglu’ndan rahatsiz gibi. Yalnizca Kadifekale sirtlarinin bosaltilarak kentsel dönüsüm programi kapsaminda agaçlandirilmasi dahi ülkemiz için örnek teskil etmiyor mu?

Aziz Izmir’de Aziz’in kalmasina yetmez mi?
Kocaoglu’nun farki; normal bir insan gibi dürüst, namuslu, ülkesini seven bir insan olarak çalismasidir. O’nu farkli kilan toplumsal yarar adina kamusal alanlara sahip çikarak kent yasamina ve kullanimina sunma çabasidir, çalip çirpmadan, dürüstçe. Hem aslolan, yerel yönetimlerde bu anlayisin egemen olmasi degil midir? Aziz Izmir’e Aziz Baskan yakisiyor. Yarin görüsmek dilegiyle… Hosça kalin, dostça kalin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web