Büyük Torbalı

Beldeden köye dönüsüm projesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Beldeden köye dönüsüm projesi
Mustafa YETKIL( mustafayetkil@buyuktorbali.com )
268 Görüntüleme
28 Eylül 2010 - 22:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKP hükümetinin uyarlamalarini anlamak mümkün degil. Büyük sehirlerimizde “Kent-sel Dönüsüm” projeleri için trilyonlarca lira harcayan hükümet, beldelerimizi köye dönüs-türen uygulamalari ile bana inandirici gelmi-yor. Peki size inandirici geliyor mu?
Beldelerimizin bazilarini dolastim… Kismen terkedilmis gibi göründüler bana. Köye dö-nüsmeye yüz tutmus iliski ve görüntüler ha-kim olmaya baslamis.. Uzüldüm.
***
Beldelerde belediyelerin kapatilmasi dü-süncesini olumlu bulmadim. Yereller de hal-kin yönetime dogrudan katilimi amaçladigi için yerel yönetimler demokrasinin besigidir. Demokrasilerin büyüyüp gelisip dal-budak salmasina katki sunarlar.
Bati ülkelerinde en küçük yerlesim birimle-rinde dahi belediye hizmetleri “yerinden yönetim” ile gerçeklestirilirken ülkemizdeki belde belediyelerinin kapatilmasini anlamis degilim. Bunlarin içinde 1967 de kurulan Pancar ile 1973 de kurumus Yazibasi belde-lerimizin belediyecilik kültürü neredeyse 40 yili asmistir.. Bu beldelerimizin kocaman köyler gibi yalnizlasmalari onlara bir hüzün ve issizlik yüklemis gibi göründü bana.. Bele-diye hizmetlerinin de ilçe merkezine alinmasi bu beldelerimizi terk edilmis, tükenmis bir hale sokmus. Subasi, Karakuyu, Ayrancilar ve Çaybasi beldelerimizin durumu da farksiz.
Insanlarimiz geçmiste kalan günlerini özlem-le yad ediyorlar. Geçmisle hesaplasiyorlar. Dogru toplumlarin geçmise yönelmesi, sözü yasam bulmus. Oysa bizim gelecege yönel-memiz gerekmez miydi? Geçmisle övün-mekle yetiniyor beldelerimiz.
***
Il Genel Meclisi Uyemiz Hakki Güney’in 27 Eylül tarihli yazisi ilgi çekiciydi. “Büyükse-hir Belediyesi ile ortaklasa açilan spor o-kullarinin kapatilmasi” Güney’i çok üzmüs. 1400’e yakin genç ve çocugumuzun sokaga terk edilmesi sonucuna karsi durus sergiliyor. Bu çaliskan arkadasimiz üzgün ama yilgin degil. Yerel yönetimlerin bu tür olaylara mü-saade etmemesi gerektigi düsüncesinde. Ko-nuyu gündemde tutmasi, bu sosyal demokrat arkadasimizin kisisel çabalari sonucu sorunun çözümünü saglayacak. Çocuklarimizi tekrar spor alanlarina ve sahalarina dönecekler. Sa-yin Güney maddî manevî katkilariyla Ayran-cilar beldemizin gençlerini sokaga terk et-miyor. Kutlamak gerekir. Fakat Ayrancilar’in daha çok sorunlari çözüm bekliyor. Beldeleri-mizden belediyelerin alinmasi onlari olumsuz etkiliyor çünkü.
***
Pancar’da da durum farkli degil. Bir sorunca bin ah isitiyoruz. Sokaktaki çöp bidonlari dolunca kadinlar atismaya baslamislar. Okul bahçesinde ögretmenler ve ögrenciler her gün mintika temizligi yapmasina karsin, her sabah sise kiriklari ve çöp atiklari ile karsilasiyor-larmis. Is yerleri, kahvehane ve esnafin geregi gibi denetlenmedigi de söyleniyor. 1967 den bu yana yerel yönetim hizmetinden yararlan-mis bu beldemizin insanlari biraz kirgin. Geç-miste çimlendirilmis meydandaki çimlerde bozulmaya yüz tutmus. Pancar ve Ayranci-lar’in sesi duyulmali. Imar plânlari ile ilgili sorunlari da varmis. Belli degil mi nedir? Bel-delerden belediyelikler alninca belediye hiz-metlerinde aksama olmasi gerekmez, olma-mali. Bu konularda hizmetlerin aksatilmadan sürdürülecegine inaniyorum.
***
Arkadasim Ali Haner ile oturuyoruz, söyle-siriz zaman buldukça: “Ali, köyde durum nasil? diye sordugumda Ali gülerek; “Haki-katen köy oldu Yazibasi. Belediye oldu-gunda bir hareketlilik vardi. Gelen giden olurdu. Simdi tam köy olduk” dedi… Yazibasi bizim sanayi beldemiz. Köy kismen terkedilmis izlenimi yaratiyor. Belediye eski baskani Ibrahim Cinkiliç’da ayni düsüncede. Karakuyu, Çaybasi, Subasi’nda da durum farksiz. AKP, beldeleri köye dönüstürme pro-jesini uyguluyor..
***
Yereller demokrasinin mayalandigi yerlerdir. Söz, karar ve uygulama asamasina halki kat-mazsaniz demokrasi nasil gelisecek?
Belde belediyelerinin kaldirilmasindan halk hosnut degil. Ilçemizin beldelerinin de büyüdügünün farkinda olmayan iktidarlar varsa onu bilemem. Torbali; beldeleriyle birlikte Torbali’dir. Beldelerimizin sesini duyup dinlemeliyiz. Dinlemesek, duymazsak siyasî olarak dinlenmeyi de hak etmeyiz. Beldelerimizin köye dönüstürülmesi projesine müsaade etmememizin kosulu onlara sahip çikmak, birlikte üretip birlikte uygulamaktir. Hepinize sagliklar diliyorum.
Hosça kalin, dostça kalin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web