Büyük Torbalı

CHP iktidara yürüyor-2

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CHP iktidara yürüyor-2
Mustafa YETKIL( mustafayetkil@buyuktorbali.com )
191 Görüntüleme
02 Haziran 2011 - 21:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ANKETLER, tahminler keskin kimileri AKP’yi önde gösteriyor, kimileri CHP’yi, kimileri MHP’yi yüzde 1314 civarinda gösterirken kimileri yok sayiyor. BDP destekli bagimsizlarin sayisi 20 ile 38 arasinda degisiyor. Ancak tüm kamuoyu arastirmalarinin yükselen bir CHP’yi Isaret ettigi biliniyor. Ben bu seçimleri yerel yönetimler de Nurettin Sözen’in Istanbul Belediye Baskanligini kazandigi seçimlere benzetiyorum. ANAP’li Bedrettin Dalan yüzde altmisla kesin birinci gösterilirken seçimi Sözen kazanmisti. Arastirma sirketleri yanildilar..
Bu seçimler 1977 de Ecevit önderligindeki CHP’nin yüzde 42 oy aldigi seçimlere de benziyor.
CHP iktidara yürüyor. CHP örgütü Kiliçdaroglu’nun genel baskan oldugu kurultayda üzerindeki ölü topragini silkeledi o zaman hissettim. Daha sonra Ödemis mitinginde iktidara yürüdügüne inandim. Yol üzerindeki köyler, kasabalar ellerinde CHP bayraklariyla ayaktaydilar. Yol kenarlari; köy yollarinin önü içi kadinli erkekli canli kalabaliklarla örülüydü. Ben bu köylülerin siyaseten ayaga kalktiklarini daha önce de görmüstüm. Evet evet görmüstüm! 77 deki seçimlerde böyle coskuluydu köyler, kentler. Ödemis’te miting alanini dolasirken bunu hissettim. “Taslar yerinden oynadi” dedim çevremde ki dostlarima. Insanlarin durusundan, bakislarindan, oturuslarindan, can kulagiyla dinlemelerinden belliydi CHP’ye ilgileri. Bu defaki seçimler farkli olacakti.
CHP iktidara yürüyen bir partidir. Bunu Torbali’mizda da görüyorum. Ben bu köyleri 40 yildir bilirim. CHP gençlik kollarindan Halk evlerinden, EgitimSen’de ögretmen örgütlenmelerine katildigim yillardan bilirim. Hepsinde can dostlarim vardir, degisik görüs ve düsüncelerden.
27 mayis gecesiydi. CHP ilçe örgütü ve milletvekili adayi degerli dostum Musa Çam ile Karaot, Karakizlar ve Karakuyu’yu da dolastik buralarda ki ilgi Ödemis mitinginde ki görüslerim dogrultusundaydi. 28 Nisandaki Izmir mitingi CHP’nin iktidara yürüdügünü, iktidar olacagi inancimi bir kez daha perçinledi..
Ulkemizin degisik bölgelerinde çalistim, her yerinde yasayan dostlarimiz var. Kiliçdaroglu liderligindeki CHP’nin iktidara yürüdügü izlenimleri her yerden geliyor. Halkimiz CHP’yi ve Kiliçdaroglu’nu bagrina basti, güveni tam.
CHP, milletvekili olmayan 21’e yakin ilden vekil çikaracak. Taslar yerinden oynadi, CHP örgütü ayaga kalkti ve hiçbir tahmin ve kamuoyu sonuçlarina uymayan bir sonuç çikacagi söyleniyor, her gün birkaç köse yazari daha CHP’nin iktidara yürüdügünü dillendirmeye basladilar.
Insanlarimizin daha çok liderler oy verdigini biliyoruz. Güvenilir, sözü dogru, dinlenilen, insana deger veren, kavga etmeyen lider istiyor. Basbakan ve Kiliçdaroglu’nu dinleyen insanlar. Erdogan’in konusmalarinin saldirgan, itici ve biktirici, içerik ve düzey olarak alkislayici kalabaliklara göre hazirlandigini görüyorlar. Herkesi kendine karsi çeteci gören muhalefet liderine “edepsiz, alçak, ahlaksiz” diyen bir basbakan profili çiziyor… Kiliçdaroglu; somut projeler ve önerilerle çikiyor kitlelerin karsisina. Kendini dinletiyor, insanlar O’nu içten buluyor ve kendilerinden biri gibi görüyorlar. Bu baglamda Kiliçdaroglu siyasette zedelenen güven iliskilerini yeniden tesis etti. 41 vaadin tümünde insan ve insanin mutlulugu amaçlanmis. Siyaset ayni zamanda yasanan degil algilanan bir gerçekliktir de. CHP’nin demokrasi ve özgürlük projeleri teori ve pratigi bütünler niteliktedir. Batili anlamda sosyal demokrat bir parti olmaya gidiyor CHP… CHP umut oldu iktidara yürüyor. Yeni bir parti programi yapildi. Aslinda solda var olan beyinleri projelendirme çalismalarina sokan Kiliçdaroglu’nun bu anlamda toparlayici bir yönü de olmustur. Kürt sorununun çözümünün demokrasi ve özgürlüklerin ileri gitmesiyle mümkün oldugunu düsünen bir CHP var.
Kiliçdaroglu AKP’nin ezberini bozdu. Basbakanin umdugunun tersine çetin ceviz çikti. Çevresinde ne yaptigini bilen, bildiklerini kaleme almakta usta akilli ve çaliskan insanlar toplamis. Rapor üstüne rapor, proje üstüne proje yayimliyorlar. Içerikleri inandirici ve anlasilir okudukça dinledikçe yüreklerde sönmüs ates alevleniyor, umutlar filizleniyor.
Kiliçdaroglu CHP’si inisiyatif alan bir muhalefet yaratti. Bu da sayin basbakani sinirlendiriyor, korkutuyor. Basbakan da CHP’nin iktidara yürüdügünün farkina vardi. Seçime 9 gün kaldi. CHP hata yapmaz, olaganüstü bir durum yasanmazsa CHP iktidar olur. Siz yandas medyaya bakmayin benim tahminim mi? CHP birinci parti olur, AKP ikinci, MHP parlamentoya girer. BDP’liler 30’un üstünde vekil çikarirlar. 12 Haziran gecesi Kiliçdaroglu’nun “Balkon konusmasi”ni dinliyor olmak sürpriz olmayacaktir. Hayirlisi.. Hosça kalin, dostça kalin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web