Büyük Torbalı

Egitim yilina baslarken

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Egitim yilina baslarken
Mustafa YETKIL( mustafayetkil@buyuktorbali.com )
298 Görüntüleme
21 Eylül 2010 - 22:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

PAZARTESI sabahi ders zili çaldi. Ilkögre-timde 10 milyon 916 bin çocugumuz, ortaög-retimde de yaklasik 4 milyon iki yüz elli bin ögrencimiz okula basladi. Egitim Sen’in ra-poruna göre Istanbul’da derslik basina düsen ögrenci sayisi ortalama 46 kisi. Tâbi 60 ög-rencinin ders gördügü siniflarda var… Ilkög-retimde ögrencilerin harcama masrafi, aileye yükü 3.131 TL’imis. Asgari ücretin 570 TL oldugu ülkemizde iki çocugunuz okula gidi-yorsa yandiniz. 6.262 TL okul masrafini kar-silamaniz gerekiyor. Basbakan; üç çocuk ya-pin diyordu da! Kendisinin çocuklarini arka-daslari okutunca masraftan haberi yok.
***
KPSS’deki kopya skandali nedeniyle 30 bin ögretmenin atamasi yapilmayinca ögretmen açigi 100 bini asti. MEB’ligi bu açigi ücretli “vekil” ögretmenlerle kapatiyor. 60 kisilik siniflarda 6 TL’lik ücretle ögretmen derse gi-riyor. Dört-bes ögretmenden biri vekil.
Ilçemizde de 29 bin ögrenci ders basi yapti. 154 vekil ögretmen görevlendirilmis.. AKP iktidarinin en rahat örgütlendigi bakanlik MEB kadrolasmanin bu denli yogun yapildigi hiçbir dönemi yasamadi bu ülke… Cemaatçi, ümmetçi, tarikatçilerin köse baslarina atan-digi bir dönem… Egitimde sanci bitmez. Adama göre degil, ise göre adamlar atanin-caya kadar 21.yüzyila girerken lâik, demokra-tik, bilimsel egitimin önemini kavrayabilmis degiliz. Is yine ögretmenlerimize düsüyor. Ulkemizde; “fikri hür, irfani hür, vicdani hür” kusaklar yetistirmenin kavgasini vermis ve daha da verecek olan ögretmenlerimize!.. Aydinlanmanin mesalesini elde tutanlara!
***
Egitim; toplumda süreklilik saglar. Amaci; toplumsal kültürü gelecek kusaklara aktar-mak, aktarirken gelecegin kapilarini açacak anahtarlari da genç beyinlere vermektir. Insanoglunun bu soylu ugrasi çagimizda çok boyutlu, tartisilan sorunlari çözmek için her toplumun seferber oldugu bir konudur. Bu seferberlik daha iyi bir egitim, daha saglikli düsünen bir toplum ve daha yüce bir insanlik adina her zaman sürecektir. 
***
Cumhuriyeti kuranlarin egitim derken anla-digi “fikri, irfani, vicdani hür” kusaklar ye-tistirmekti. Bunu gerçeklestirmek için “lâik egitim”i seçtiler. Çünkü ilerleme ve aydinlan-ma hareketinde gençlerin özel bir yeri vardir. Ilerleme düsüncesi bas taci kavramdir. Degi-sen zamanla birlikte toplum da degisir. Çünkü bilim ve teknigin ilerlemesi insani da degisti-riyor, ilerletiyor. Insanlik altin çagini geçmis-te degil gelecekte, ilerleyerek yakalayacak. Böylece yarinlara, dogal olarak da yarinin in-sani yani gençlige güveniyoruz. Ne diyordu Fikret “Ferda” (yarin) siirinde: “Yarin senin bu yenilik bu devrim. Hersey senin degil mi ki zaten? Sen ey gençlik! Ey umudun parlak çehresi…” Siir bugünün gençligi için söylenmis gibi… Atatürk’ün en çok sevdigi sairmis Tevfik Fikret. Aydinlanma hareketi içinde yer alan bu iki insanin ruhsal ve düsün-sel yakinligi dogaldir. Buradan yola çikarak Atatürk’ün “Büyük Nutuk” (söylev) sonunda Cumhuriyeti “gençlik”e emanet et-mesinde sasilacak bir yön yoktur. Lâik egi-tim de iste bu baglamda anlam kazaniyor. Amaç; “fikri hür, irfani hür, vicdani hür” kusaklar yetistirmekti, yani yarinlarimizi ya-ratacak gençligi…
Türkiye gençlik hareketinin onurlu bir tarihi vardir. Gericilige ve fasizme karsi gençligin verdigi mücadele unutulamaz… 68 kusagi üniversitelerde akademik sorunlari çözme yaninda demokratik uygulamalar isteyerek gençligin sorunlarinin toplum sorunlarindan soyutlanamayacagi gerçegini de ögretti bize… “Bagimsiz Türkiye” diye diye bagirdik… 80 arifesinde üzerinden tanklarla ilerici, devrim-ci gençlik dik durusundan taviz vermedi, vu-ruldular, asildilar… Yarinlarin lâik, aydinlik, bagimsiz Türkiyesi adina, düsüncelerine delikanliligin heyecanini katlamaktan baska günahlari olmayan on binlerce genç terör suç-lusu ilân edilip parmakliliklar ardina konul-du., iskenceden geçirildi, idam edildi. 12 Ey-lül; düsünmeyen tartismayan bu tepeden tir-naga kirli düzeni oldugu gibi kabul edecek e-gitimde de böylesi kusaklar yetistirmek ama-ciyla tezgâhlanmistir.. Egitim gericiligin pen-çesine düsmüsse; aklin, bilimin aydinligindan uzaklasarak çagdisi egitimin sultasi altinday-sa kendimizi sorgulamaliyiz. Egitim sistemi-mizin çökme noktasinda, ögrencilerin gelece-gidir altinda kalan. Yeni bir egitim yilina bas-larken egitim sorunlarimiz büyük. Ögretmen-lerimize, ögrencilerimize ve tüm egitim ça-lisanlarina basari ve sagliklar diliyorum. “Ha-yatta en gerçek yol gösterici bilimdir.” ilkesi-ni siar edenlerin aydinliginda yolunuz açik olsun. Hosçakalin, dostça kalin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web