Büyük Torbalı

Uç H Torbali’yi buraya getirdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uç H Torbali’yi buraya getirdi
399 Görüntüleme
02 Mayıs 2010 - 21:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

GEÇEN haftaki söylesimizde Torbali’da kentsel yapilanmanin olusmasi için kadin, genç ve sivil toplum kuruluslarinin örgütlenmesi gerektigi üzerinde durmustuk. Bunun yanina birsey daha koymamiz gerekirdi onu özellikle bu haftaya biraktim. O da çocuk örgütlenmesi. 89 Belediyesi 5 yilda bunu yapti. Belediye hoparlöründen ilkokul ögrencileri her ay dönüsümlü olarak konusurlardi. Çevre, kentin güzellestirilmesi, çöp, kirlilik gibi her türlü kent kültürü iliskilerini kendi aralarinda tartisir ve belediye hoparlöründen konusurlardi. Ayrica 9 Eylül Universitesi Profesörlerinden Orhan Uslu 2 defa Torbali’ya geldi çocuklarla etkinliklerde bulundu. Simdi ben neyi söylüyorum çocuklarin filan örgütlenmesi gerektigiyle? Ne yapacak bu çocuklar? Ahmet Çiçek’in folklörünü mü yapacaklar? Yoksa Mehmet Sinkil’in Sipor Okulunu mu yapacaklar? Yoksa hiç çalismayan bale okuluna mi devam edecekler. Bereket versin ki Ferhat Pehlivanogullari Türk Sanat Müzigi ile devreye girdi de konuyu siyirdi. Sonra Hasan geldi çocuklari mikrofona çikarmadi neden “Bu isler çocuklara mi kaldi yav” dediler de ondan. Ha ha ha..Atatürk 23 Nisan’i Çocuk Bayrami, 19 Mayis’i Gençlik Ve Spor Bayrami ilan etti.. Adamlar kalkiyorlar 1993 senesinde “çocuklara mi kaldi bu isler” diyorlar. Torbali Belediyesi Fuzuli Isler Genel Müdürlügü’ne dönüstü. Uçurtma, Rahvan At Yarisi, Deve Güresi, Hidrellez atlamalari, kasnakli bayrak her türlü faaliyet… Persembe sabahlari pazar duasi var o da çok önemli, yalniz banttan okunuyor çok ayip. Öyle bir durum var ki Torbali’da. Torbali havuç gibi asagiya gidiyor topragin içine gidiyor. Huzur Evi orada duruyor burada Sefer Park yapiliyor. Sefer’e kim ne diyor? Gözünü açmis diyorlar. Eee at binenin kiliç kusananin. Torbali’nin kentsel dönüsümü ve yapilanmasiyla ilgili yani kentin fiziksel, sosyal, ekonomik, kültürel alanlarina dogru innovasyon yapmak. Yani yeni bilgi ve düsünceyle gelismeyi yararli hale dönüstürebilmek. Geçen gün Yeni Asir’in ilavesinde Salihli vardi. Sagiad’in(Salihli Genç Is Adamlari Dernegi’nin bir makalesi vardi orada. Ben Torbali’da öyle bir makale yazacak adam tanimiyorum. Bu bizim çok büyük ayibimiz. Torbali kurumus bir dere yatagi zihni bakimdan. Ahmetli Muhtari var ya Ahmet Kiliç De Lamartin’in evi Ahmetli’de bulununca çok heyecanlanmis filan…Bu ne biçim nodul kafali birisi ya. Hani OSB kurulunca Ahmetli halkindan 2500 kisiye is bulacakti. Simdi ne ugrasiyor baskalarinin isiyle, arkeolojiyle…

OSB, LAMARTIN’IN EVINE KURULSUN

BENIM iddiam su: OSB’nin ikincisi bu Lamartin’in evinin oldugu yere kurulsun. Ne demis muhtar orada ev oldugunu ögrenince çok heyecanlanmis. Heyecani meyecani biraksin da OSB’ye yer açsin. Bu benim önerimdir ikinci OSB orada kurulsun. Çöplügü de OSB ile Metropolis tiyatrosu arasina öneriyorum. Aziz Kocaoglu da gelsin kesif yapsin orada. Meyilli yer, pislik oradan Moskof’a dogru kolayca akar. Ben Güz Etkinliklerini neden yaptim? Biz planla geldik buraya ben 73’ten beri çalisiyorum. Ilk Güz Etkinliginin adini Basin Ve Gülmece koyduk. Neden Gülmece? Ertesi sene Kültür ve Gülmece sonra Çevre ve Gülmece…Hep gülmece.. Etkinligin adi ve gülmece etkinligiydi. Bu su demek biz bazi konulari gülmece formatinda anlatiriz vatandas onu çok iyi anlar. Elestirimizi gülmece formatinda yapariz.

Torbali ölçegine genel olarak bakacak olursak umutsuz bir vaka karsisindayiz. Içinden çikilmasi mümkün olmayan bir gelisme çizgisi var. Iste meydan asfaltta, Kültür Merkezi Bakraçta, Adliye alargada açikta demirlemis vaziyette, Huzur Evi dinlenmede… Hoparlörlerden çocuklarin konusmasi nasil susturulmasin. Bu olaylarin buraya gelecegi zaten o zamandan belliydi. Bak Ismail Uygur ne yapiyor? Hasan Karatoklu’ya ait birçok seyi koruyor. Ertan Unver’e ait bir tek seyi birakmiyor. Bu bir rahatsizliktir. Elinden gelse Metropolis’i kaldiracak. Bereket versin yasayla emlak vergisinden pay ayrildi da Abdülhamit Konagi, Hipodromu restore edildi. Mecburen restore edildi baska yerde kullanilamazdi o para. Yerine restorasyon faturasi konmadan o para alinamazdi. Tabi imza, protokol sart.

HASTANE, HEYKEL, HAPISHANE.

TORBALI’NIN bu noktalara gelecegi belliydi . Tekrar edeyim Meydan asfaltta, oradan yürüyoruz bu tarafa dogru geliyoruz Aquapolis, Sefer Ipekli, Yusuf Balik, Ilyas Çimen…vs.vs. Bu mantik konsepti oraya kadar götürüyor. Herkes anladi onu. Torbali’da belediye yok Baskani da yok. Ben bunu kaç senedir söylüyorum. Bu Torbali’yi buraya getiren 3 H dir. Hastane, Heykel, Hapishane… Bu üç H Torbali’yi buraya getirdi. Bu üç H nin ne oldugunu baska bir sohbette açiklariz. Torbali buraya girmeyebilir miydi? Evet girmeyebilirdi. Ancak Torbali kendisine hamama giderken takunya veren adamin kafasina takunya vurmaya kalkti. Bazilari 94 senesi için “Torbali ayagina kursun sikti” diyorlar. Ne ayagina be beynine sikti kursunu.. Iste rahmetli Sezai Çetinel, Temel usta bunlari o noktaya getiren gelismeler nasil oldu. Ben Baris Yapiyla Halk Yapi’nin konseptini oturtup Torbali’da bir tane bile gecekondunun olmamasini sagladigim için pismanim. Universitede bana dediler ki: “Konut yapmanin simdiki hali söyle yüz talebe karsilik 107 arz.” Ben 107’yi 113’e çektim.. Yüz kisiye 113 kisilik konut. Bunu ben söyledigimde Cemal hoca bana “emin misin. Torbali bu kadar atil kapasiteyi kaldiracak mi?” dedi. Ben kaldirir dedim ve kaldirdi. Simdi surada Sadik Ileri Bulvari’nda yapilan yüzlerce konut bos. Kara para, gri parayla yapilan o konutlar bile kaldiriyor. Gerçi o konutlar para akliyor ama çok önemli bir ekonomik islevi de var. Sahiplerini sifirdan artiya geçiriyor. O ayri birsey ama benim söyledigim sey su ben 113 arz ile Baris Yapi’yi tamamladim. Baris Yapi 1836 konuttur. Tamaminin doldugunu düsünürsen 8500 kisilik oluyor. Peki Torbali’nin nüfusu o zaman kaç:28.500

28.500 lük yerlesim yerine 8.500 lük konut ekliyorsun. Düsünebiliyor musun? Bu Torbali Master Projesi’nin en alt yapisal uygulamasiydi ama çok basit bir bölümüydü. Biraz sosyal konut pozotisini arttirinca tuttu ve gelisti. 25 milyon liraya taksit ödeniyordu. En ucuz taksit 150 bin liraydi o vakit. Tuttu ve hepsi sahiplenildi. 4815 kisiye kadar Baris Yapi ortagi oldu.. 3000 kisiyi geçmisti Ismail bana geldi bacaklari titreyerek “300 milyon para toplandi ne yapacagiz bunu” dedi. Ben de “sen ne karisiyorsun. Sen katipsin isine bak” dedim. 300 milyon toplandi diye neredeyse aglayacak. Daha Arkatli Çarsisi’ndayiz. Belediye henüz orada.. Sonrasinda Baris Yapi’nin maketini meydanda sergiledik. Millet de geldi bakti bir nevi referandum oldu. Sonra ben kooperatifi biraktiktan sonra malzemeden azalta azalta binalari mavfettiler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web